USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Özel Haber

Başkortostan ve Türkiye tarım-sanayi sektörü temsilcileri, işbirliğini görüştü

Rusya Federasyonu’na bağlı Başkortostan ve Türkiye tarım-sanayi sektörü temsilcileri, Sibay’da düzenlenen “Tüm Rusya Yatırım Forumu Zauralye-2023” çerçevesindeki ilişkilerde karşılıklı işbirliğini görüştü

Başkortostan ve Türkiye tarım-sanayi sektörü temsilcileri, işbirliğini görüştü
01-06-2023 19:42
Google News

MOSKOVA - ÖZEL

2022 yılında Rusya ile Türkiye arasındaki tarım ürünleri ticaret cirosu 7,3 milyar doları aştı ve bunun 5 milyar dolarından fazlası Rusya Federasyonu'ndan ihraç edildi.

Bu, Başkortostan Cumhuriyeti’nin Sibay şehrinde düzenlenen “Tüm Rusya Yatırım Forumu Zauralye-2023”de yapılan "Rusya ile Türkiye arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi için itici güç olarak tarımsal sanayi kompleksi" oturumunun katılımcıları tarafından bildirildi.

Türk iş dünyasının temsilcileri, ticarete karşı çok sıcak bir tutum ve minimum bürokratik engel olduğu için hemşerilerine Başkortostan ile çalışmalarını tavsiye ettiklerini belirttiler. Girişimciler, tarım ürünlerinin ithalatı ve ihracatı konularında lojistik zincirlerin geliştirilmesinin önemine dikkat çekti. Onlara göre, bugün bu hassas bir konu, çünkü birçok mal karayoluyla taşınıyor ve bu çok eksik.

Başkortostan Başbakan Yardımcısı ve Tarım Bakanı İlşat Fazrahmanov, oturumda yaptığı açıklamada, "Bugün cumhuriyetin tarım-sanayi kompleksi, bölgenin ihtiyacının 1,5 katı kadar tarım ürünü üretiyor. 2022'de hacim 247 milyar ruble olarak gerçekleşti ve 2021 seviyesini yüzde 28'i aştı. İleride hacimleri 2,5 - 3 kat arttırabiliriz. Bu nedenle pazarlara ihtiyacımız var. Geçmişte, AB ülkeleriyle aktif olarak çalıştık ve onlardan birçok modern teknolojiyi benimsedik. Şimdi yeniden Doğu ve Asya'ya dönüyoruz. En çeşitli tarım ürünlerini tedarik etmeye hazırız. Bölgede tarım ürünleri üretmek isteyen Türklerin de aralarında bulunduğu yabancı yatırımcıları da bekliyoruz. Uzun vadeli bir ortaklığa ihtiyacımız var" dedi.

.

Fuad Safarov, dikGAZETE.com

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV ARAMA
PUAN DURUMU TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Günün çizgisi
ANKET TÜMÜ