USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Özel Haber

Ankara’da Kırım Tatar rüzgarı esti

Başkent Ankara’da düzenlenen Kırım Tatar Kültür Günleri, çok sayıda etkinliğe sahne oldu ve büyük ilgi ile karşılaştı

Ankara’da Kırım Tatar rüzgarı esti
15-12-2021 07:09
15-12-2021 07:38
Google News

ANKARA - ÖZEL

Kırım Kalkınma Vakfı, Kırım Cumhuriyeti İş ve Kültür Merkezi ve Rusya Federasyonu Bilim ve Kültür Merkezi – Rus Evi’nin düzenlediği Kırım Tatar Kültür Günleri, Ankara’da gerçekleşti.

Etkinlik, 11 Aralık Cumartesi günü Rus Evi’nin Ankara’daki merkezinde sabah başladı. İlk olarak Kırım Tatar Kültür Forumu düzenlendi. 

Forum’un açılış konuşmalarını Kırım Kalkınma Vakfı Başkanı Ünver Sel, Rus Evi Başkanı Aleksandr Sotniçenko ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanlığı Kırım Cumhuriyeti Daimi Temsilcisi Yardımcısı Mikhail Solomontsev yaptı.

Kırım Kalkınma Vakfı Başkanı Ünver Sel konuşmasında: “Bizler Kırım Tatarları olarak vatanımız Kırım’ın Rusya’ya katıldıktan sonra, 2014 yılından itibaren neler yaşandığını Türkiye’de ve dışarıdaki her platformda Kırım’daki son durumu anlata gelmekteyiz. Bu kültür günleri kapsamında Kırım ve Rusya’daki partnerlerimiz ile beraber 2018 yılından itibaren 3 etkinlik gerçekleştirdik. Ukrayna’da çıkan iç karışıklıklar sonrasında bu karışıklıklara katılmamak için önce bağımsız oldu ardından da Rusya’ya katıldı. Tüm dünyada milletler öz inisiyatifleri ile istediği kararı alması BM’nin kuralları ile da bellidir” dedi.

Kırım Cumhuriyeti’nden oldukça geniş sayıda katılımcının Forum’da olduğunu belirten Sel: “Organizasyonu düzenlerken bazı sıkıntılar yaşadık. Bu etkinliği 3 gün olarak planlamıştık. Bu kapsamda Ulus’ta Gençlik Parkı’nda bir tiyatro gösterisi hazırlanmıştı. Son dönemde maalesef şöyle bir gelenek oluşmaya başladı. Türkiye Cumhuriyeti Devleti Dışişleri Bakanlığı kendi inisiyatifi ile değil Ukrayna Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı ve Ukrayna Büyükelçiliği’nin direktif gibi istekleri yerine getirme isteğini görüyoruz. Dışişleri Bakanlığı Ulus’taki etkinliği başka bir yerde yapılması konusunda istekleri oldu. Elbette biz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olarak devletimizin isteklerine karşı değiliz, onun için bugün burada bu etkinliği gerçekleştiriyoruz. Kırım’dan gelen kalabalık bir heyet var. Bu heyet, Kırım’daki kültürel yaşam hakkında bizleri bilgilendirecek” diye ekledi.

Kırım Cumhuriyet ve Rusya Federasyonu Hükümeti Kırım Parlamentosu’nun onayı ile kendisine İsmail Gaspıralı ödülü verdiğini hatırlatan Sel: “İlk defa verilen ödüle layık görülmekten dolayı onur duyuyorum. İsmail Gaspıralı bizim için çok önemli ve iyi anlaşılması gerekir. Kendisi büyük bir Türk büyüğü ve milliyetçiliğin babasıdır. Aynı zamanda Türk ve Slav halklarından da babasıdır. Dilde, fikirde, işte birlik uygulamaları Türk ve Slav halklarının kardeşliği üzerine kurgulanmıştır.” değerlendirmesini yaptı.

Rusya Federasyonu Devlet Başkanlığı Kırım Cumhuriyeti Daimi Temsilcisi Yardımcısı Mikhail Solomontsev ise tüm dünya toplumunun, Kırım’ın Rusya ile yeniden birleşmesinin eninde sonunda tanıyacağına duyduğu güveni dile getirdi.

Solomontsev: “Jeopolitika karmaşık bir şey. Dünyada her şey değişiyor. Yaşanması gereken çok şey var ama son tahlilde tüm dünya toplumunun zaten var olan bir gerçeği kabul etmesi gerektiğini düşünüyorum. Üstelik Kırım, onlarca yıldır, yüzlerce yıldır Rus Devleti’nin bir parçasıdır. Rus İmparatorluğu, Sovyetler Birliğive Rusya Federasyonu. Bu yeni bir hadise değil ve bizim de dediğimiz gibi, kendi limanına yeni döndü. Bu normal bir tarihi olay ve er ya da tanınacaktır, bundan eminim, “dedi.

Konuşmasına devam eden Solomontsev: “Gelişmelerin Kırım’da yaşayan milletlerin yararına olduğunu anlamak istemeyen insanların gözlerini açması lazım. Kırım Tatarları özgün bir örnek. Son yedi yıldaki camilerin sayısı, kültür ve sanatın gelişimi; hiçbir zaman olmadı. Ne Sovyetler ne de Ukrayna yönetimi altında çok az şey yapıldı. Bunun kabul edilmesi lazım. Ne altyapı çalışmaları ne de milletler arası ilişkilerde… İnsanların ev alamadığını, camilerin yapılmadığını, dilin resmi devlet dili olmadığını biz biliyoruz. Şimdi tüm bunlar gerçekleşti. Bu çarpıcı bir örnektir. Bunu bilmek ve insanları bilgilendirmek gerekiyor. Ne kadar çok bilirlerse, tutumları da o kadar değişecektir.” diye ekledi.

Ayrıca Kırım’ın Türkiye’den parlamenterleri kabul etmekten mutluluk duyacağını, ancak şu anda böyle bir ziyaretin planlanmadığını söyledi.

“Rusya’nın Kırım’ı ile etkileşime olumlu bakan Türkiye’deki milletvekilleri de dahil olmak üzere herkesi burada görmekten memnuniyet duyacağız. Bu konuda azami yardımı sağlamaya hazırız. Ancak bu federal makamlarımızın tasarrufundadır. Onlarla bu konuda dahil olmak üzerre aktif olarak etkileşimde bulunuyoruz.” diye vurguladı. Solomontsev’e göre şu an bu tür etkinlikler planlanmıyor. Ancak her şey değişebilir. Çünkü Mikhail Solomontsev’in belirttiği gibi Türk makamlarının bu konuda dengeli yaklaşımları mevcut.

Kırım’ın Türkiye’deki Kırım Tatarlarına yarımadadaki gerçek durumu anlatmaya devam edeceğini söyleyen Solomontsev: “Türkiye’ye gelmeye devam edeceğiz. Burada büyük bir Kırım Tatar Diasporası yaşıyor. Kırım’da yaşananları anlatmaya devam edeceğiz. Bu çalışmalarımızı gelecek yıl için de planlıyoruz.” diye vurguladı.

Ankara’da gerçekleşen etkinliğin “tamamen insani nitelikte” olduğuna dikkat çeken Rusya Federasyonu Devlet Başkanlığı Kırım Cumhuriyeti Daimi Temsilcisi Yardımcısı Mikhail Solomontsev: “Kırım Tatar Kültür Günleri tamamen insani niteliktedir. Burada herhangi bir siyasetle ilgilenmiyoruz. Kırım Tatar halkına Kırım’da neler yaşandığını, kültür, sanat, bilim gibi her alanda yaşanan gelişmeleri anlatıyoruz. Türkiye’deki Diaspora temsilcilerine gerçekleri anlatıyoruz. Çünkü gerçekte neler olup bittiğini çok az kişi biliyor. Bu nedenle amacımız bildirmek, anlatmak, göstermek, Kırım’a davet etmektir. Biz gelirken bilimadamlarını, kültür ve sanat insanlarını, topluma mal olmuş figürleri ve hocaları getirdik. Bu şekilde; Türkiye’deki Kırım Tatarlarına bizim hem eski hem de yeni yurttaşlarımız olduklarını söylemek istiyoruz.” dedi.

Rusya Bilim ve Kültür Merkezi Başkanı Aleksandr Sotniçenko da Kırım Tatarlarının, Rusya Federasyonu Yurttaşlar Ailesi içerisinde olduğuna dikkat çekti ve tüm Kırım Tatarlarını etkinliklerine davet etti.

Bu konuşmalardan sonra kürsüye davet edilen Kırım Cumhuriyeti Bahçesaray Şehri Milletvekili Ervin Musayev, Kırım Cumhuriyeti Başbakanı Sergey Aksyonov’un selamlama konuşmasını dinleyicilere iletti ve Kırım ve Kırım Tatarları üzerinden Kırım’ın gelişimi ve Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkilerden beklentilerini dile getirdi.

Daha sonra Kırım Mühendislik ve Pedegoji Üniversitesi Rektörü Çingiz Yakubov’da Kırım’dan sevgiler getirdiğini belirtti ve üniversitenin çalışmalarını anlattı. Kırım Cumhuriyeti Bilimler Akademisi Başkanı Viktor Tarasenko kürsüye çıktığında hem Kırım’ın hem de Türkiye’nin karşı karşıya olduğu kuraklıkla mücadele için güçlerini birleştirmeye çağırdı. Bu amaçla, arıtma tesisleri oluşturmayı ve deniz suyunu tuzdan arındırmak için çeşitli yöntemler geliştirmeyi amaçlayan ortak bir çalışma önerdi. Ayrıca Rusya ve Türkiye’nin karbondioksit emisyonlarını azaltmaya yardımcı olacak “karbon çiftlikleri” oluşturulması konusunda işbirliği yapabileceğine inandığını belirtti.

Forumdaki bir diğer konuşmacı olan Kırım Müftülüğü Temsilcisi Zenife Veli ise Kırım Cumhuriyeti Müftüsü Emirali Ablayev’in mesajını ilettikten sonra Kırım Cumhuriyeti Müftülüğü’nün çalışmalarını anlattı. Gülnara İlyasova ise Modern Kırım Tatar yazar ve etnograflarının çalışmalarını anlattı. 

Kırım ile Türkiye arasında yürüttükleri çalışmalara dikkat çeken Kırım Kalkınma Vakfı İkinci Başkanı Gencehan Tunay, önümüzdeki yıllarda daha başka şehirlerde de etkinlikler düzenleyeceklerini söyledi.

Forumda başka sunumlar da gerçekleşti. Kırım Tatar halkının tek temsil kurumu olan Kırım Tatar Halk Şurası’nın Genel Sekreteri Lemara Selendili, “Kırım Cumhuriyeti’nde Kırım Tatarcasının Resmi Dil Olması” ve Kırım Federal Üniversitesi Dil Bilimleri Enstitüsü Müdürü Aleksandr Petrenko, enstitü çalışmalarını ve Kırım Tatar dili üzerine bilimsel araştırmalar hakkındaki sunumunu gerçekleştirdi.

Kırım Tatar Devlet Akademik Müzikal ve Drama Tiyatrosu Müdürü ve Genel Sanat Yönetmeni Zarema Bilyalova tiyatronun çalışmalarına yönelik sunumlarını yaptılar. Bilyalova konuşması sırasında Kırım’dan özel olarak getirdikleri Kırım Tatar Kalpağını Kırım Kalkınma Vakfı Başkanı Ünver Sel’e takdim etti.

Yanı Dunya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve Şair Seyran Süleymanov Kırım Cumhuriyeti’nde Kırım Tatar yazılı basınının gelişimini anlatırken; Kırım Tatar Devlet Kanalı Millet TV Genel Yayın Yönetmeni Lilya Vedjatova ise televizyon kanalının çalışmaları hakkındaki sunumunu gerçekleştirdi.

Kırım Tatar Kültür ve Tarih Mirası Müzesi Müdürü Safiye Eminova ise müzeye yönelik sunumunu yaptıktan sonra İsmail Gaspıralı Müzesi Müdürü Elmira Abibullayeva’da yaptıkları çalışmaları anlattı. Kırım Tatar Ressamları Birliği Başkanı İrfan Nafiyev ise Kırım Tatar ressamlarına yönelik bir sunum gerçekleştirdi.

Kırım Tatar Kültür Forumu’na Türkiye’den de katılım gerçekleşti. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Giray Saynur Derman “Kırım’a Bölgesel Bakış” başlıklı bir konuşma yaptı. Konuşmasında bugüne kadarki yayımlanan yayınlarından bahseden Derman, son günlerde Ukrayna ve Rusya hattında yaşanan gerilimlere de dikkat çekti.

 

İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şener Üşümezsoy ise Kırım’da Bolşevizm ve Veli İbraimov hakkında konuşma yaptı. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erel Tellal, Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkilerde Kırım ve Kırım Tatarlarının önemine dikkat çekti.

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Vedat Çalışkan, yaptığı sunumda Bolşevik Devrimi ile birlikte Kırım’dan Gelibolu’ya gelen Rusya İmparatorluğu Beyaz Ordusu hakkında çarpıcı bilgiler anlattı. Emekli Kurmay Albay Cahit Armağan Dilek ise Kırım’ın stratejik önemine dikkat çeken bir konuşma gerçekleştirdi.

Etkinlik içerisinde Kırım Tatar Kültür Forumu’ndan sona Kırım Gerçekleri Fotoğraf Sergisi açılışı yapıldı. Bu serginin açılışında ise Kırım Kalkınma Vakfı’nın 5. Kuruluş Yıldönümü kutlandı.

Kırım Tatar Kültür Günleri’nin kapanışında ise Kırım Tatar Devlet Akademik Müzikal ve Drama Tiyatrosu, müzikal ve teatral bir gösteri sergiledi.

Kaynak: AjansKırım

.

dikGAZETE.com

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
PUAN DURUMU TÜMÜ
TAKIMOPuanAV.
1Trabzonspor2251+23
2Konyaspor2142+17
3Fenerbahçe2236+8
4Alanyaspor2235+6
5Beşiktaş2235+4
6Hatayspor2235-2
7Başakşehir FK2134+9
8Adana Demirspor2234+5
9Kayserispor2231+1
10Gaziantep FK2131-1
11Sivasspor2230+6
12Fatih Karagümrük2230-2
13Galatasaray2227-4
14Giresunspor2226-1
15Kasımpaşa2224-3
16Göztepe2224-4
17Antalyaspor2223-11
18Çaykur Rizespor2221-18
19Altay2218-13
20Yeni Malatyaspor2115-20
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Günün çizgisi...