USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Politika

’Türkiye eninde sonunda başkanlık sistemine geçecek’

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Türk milleti sesini yükseltiyor. Ben eminim ki Türkiye eninde sonunda bir değişikliğe gidecek ve başkanlık sistemine geçecektir" dedi.Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Türkiye Anayasa Platformunca düzenlenen "Yeni...

’Türkiye eninde sonunda başkanlık sistemine geçecek’
28-01-2016 18:41
Google News
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Türk milleti sesini yükseltiyor. Ben eminim ki Türkiye eninde sonunda bir değişikliğe gidecek ve başkanlık sistemine geçecektir" dedi.
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Türkiye Anayasa Platformunca düzenlenen "Yeni Anayasa İçin Hep Birlikte" temalı programda önemli açıklamalarda bulundu. Konuşmasında yeni anayasa çalışmalarının önemine ve başkanlık sistemine vurgu yapan Bozdağ, “Milletin kendisini hür hissettiği demokratik bir ortamda milletin temsilcileriyle millet adına normal bir dönemde yapılacak yeni bir anayasaya ihtiyacı vardır. 1982 Anayasası, Danışma Meclisi tarafından yapılmıştır. Danışma Meclisinin bütün üyeleri, Milli Güvenlik Kurulu tarafından seçildiği halde 177 Anayasa maddesinin 125 i,16 geçici maddenin de 12’si Milli Güvenlik Konseyi tarafından bizzat bir kez daha değiştirilmiştir. Akredite Anayasa Komisyonu üyeleri genel kurul üyelerinin yaptıkları yetmemiş onlara güvenmeyenler doğrudan kendi elleriyle Anayasayı yapmayı tercih etmişlerdir. O nedenle mevcut Anayasa bir toplumsal sözleşme değil esasında bir darbe sözleşmesidir" dedi.
"Anayasaya baktığımız zaman bu Anayasanın temel felsefesi içerisinde yasama, yürütme, yargıdan daha da kötüsü aziz milletimizden korku vardır" diyen Bakan Bozdağ şöyle devam etti:
"Anayasamızın her maddesi, her paragrafı, her nokta ve virgülü adeta devleti millete karşı tahkim etme anlayışla milleti tehlike ve tehdit gören bir anlayış çerçevesinde, tehlike ve tehdidi bertaraf etme psikolojisi ile inşa edildiğini görüyoruz. O nedenle Türkiye’de yeni Anayasanın güven üzerine öncelikle milletimize, yasamaya, yürütmeye, yargıya ve herkese güven üzerine inşa edilme gerekliliği ortadadır. Korkan Anayasa değil, korkak Anayasa değil, aksine milletine güvenen, milletine dayanan, özünü milletin iradesinden alan millet sözleşmesine Türkiye’mizin ihtiyacı vardır. Aradan geçen zaman içerisinde Anayasamız 17 defa değişikliğe uğramış ve bu sırada maddelerinin yarıdan fazlası değişmiştir. Anayasa adeta yamalı bohçaya dönmüştür. Artık bu yamalı bohçanın yeni bir yamayı tutma imkanı da ortadan kalkmıştır. Mevcut Anayasanın yapılan değişiklikler sonucu insicamı bozulduğu gibi ruhi psikolojisi de bozulmuştur. Bu Anayasa iki ruhlu Anayasa haline gelmiştir. Bir yandan darbecilerin ruhunu taşıyan Anayasa kuralları, öte yandan bu ruhu yok etmek için yapılan uğraşlar sonucu değiştirilen demokrasi ve özgürlük ruhunu yansıtan değişikliklerdir."

“GEÇEN SÜRE ANAYASA VE MİLLETLE KAVGASI YANINDA BU İKİ RUHUN DA KAVGASINA ŞAHİT OLMUŞTUR”
Bozdağ şunları kaydetti:
"Esasında geçen süre anayasa ve milletle kavgası yanında bu iki ruhunda kavgasına şahit olmuştur. Artık değiştire değiştire mevcut anayasayı, millete güvenen ve dayanan bir anayasa haline getiremeyiz. Mevcut anayasayı değiştire değiştire insan hak ve hürriyetlerine dayanan bir anayasaya çeviremeyiz. Artık mevcut anayasayı dönüştüre dönüştüre daha özgürlükçü anayasa haline getiremeyiz. Artık mevcut anayasayı dönüştüre dönüştüre daha demokratik, hukukun üstünlüğünü esas alan yeni bir anayasaya inkılap ettiremeyiz. Çünkü darbecilerin ruhu her maddesinde, her fıkra ve satırında yatmaktadır. Yapmamız gereken bu ruhu öldürmektir. Artık Türkiye’nin bu ruhun tekrar tekrar hortlamasından kurtarmak vakti gelmiştir. O nedenle, bu ruhu yok edecek bir anayasaya ülkemizin ihtiyacı vardır. Bu nedenle de bu anayasayı artık tarihin çöplüğüne havale etmek yerine yeni bir anayasayı inşa etmek son derece önemli ve kaçınılmaz bir vazife halini almıştır. Anayasal sistemimiz kuvvetler ayrılığı sistemine etkin bir garanti sunamamış, bunun yerine sandıktan çıkan iktidar gücünün vesayet odaklarınca frenlenmesini esas almıştır. Sivil askeri, yargısal vesayeti besleyen bu mekanizma, dönemsel olarak değişken etki ve ağırlıklarıyla otonom iktidarlarında önünü açmıştır. Devlet gücünün işlevsel olarak güçlenmesi, bu gücün hukukun sınırları içerisinde uyum ve ahenk içinde kullanımını gerekli kılan kuvvetler ayrımı prensibi zaman zaman yerini kuvvetler arasındaki çatışma, çekişmelere ülkede siyasi istikrarsızlıklara, kaoslara, kargaşalara da yol açmıştır."

“MUHALEFET PARTİLERİ BAŞKANLIK SİSTEMİNİ TARTIŞMAKTAN KORKUYORLAR”
"Siyaseti bir avuç seçkinin önceliklerine göre tayin edilmiş makul ve makbul sınırlar içinde tutma amacına özgülenmiş bu kurgunun değiştirilmesi artık kaçınılmazdır" ifadesini kullanan Bakan Bozdağ, siyasetin kriz değil istikrar üreten bir mekanizmaya dönüştürülmesinin hayati bir önem taşıyan bir öncelik halini aldığını vurguladı. Bakan Bozdağ, "Sayın Cumhurbaşkanım yeni anayasa yapılırken, temel tartışma konularının başında bu anayasanın hangi hükümet sistemi üzerine bina edileceği tartışmasıdır. Dünyanın her ülkesinde yeni anayasa yapılırken yapılan temel tartışmaların belkide birincisi hangi hükümet sistemini tercih edeceğiz? Zira anayasanın diğer maddelerinin tamamı tercih edilen bu sisteme göre şekillendirilmesi gerekmektedir. Ama maalesef Türkiye’mizde hükümet sistemi tartışmalarının yapılmasında dahi rahatsız olan bir siyasal anlayışın bir iklimin olduğunu da bazı çevrelerde görüyoruz. Anayasa yaparken hükümet sistemini hiç tartışmadık diyerek bir anayasa yapanların geleceğe güçlü ve milletin iradesiyle tam anlamıyla benimsenmiş kuşatıcı bir anayasa bırakmalarının mümkün olduğunu söylemek kolay görünmemektedir. O yüzden Türkiye hükümet sistemini tartışmalarından korkmamalıdır. Ana muhalefet partisi diğer muhalefet partileri başkanlık sistemini tartışmaktan korkuyorlar. Neden korkuyorlar diye baktığımızda esasında bu sistemin milletimiz tarafından öğrenilmesinden korkuyorlar. Çünkü tartışıldığında millet görür siz neden buna karşı çıkıyorsunuz diye onları hizaya çekeceklerinden endişe ediyorlar. Neden buna karşı çıkıyorsunuz diye onları sigaya çekeceklerinden endişe ediyorlar. Esasında Türkiye’de hepimizin arzu ettiği yasama ve yürütmenin birbirinden tam ayrı birbirine karşı tam bağımsız olduğu siyasi istikrarı olan güçlü iktidarı kuran iyi yönetimle milletin huzur ve refahını daha güçlü bir şekilde tesis eden bir hükümet sistemi anlayışıdır. Dünyada bunu en iyi tesis eden yegane sistem başkanlık sistemidir" diye konuştu.
Bozdağ şöyle devam etti:
"Sayın Cumhurbaşkanım bugün Türkiye’de parlamenter sistem uygulaması vardır. Parlamenter sistemde hepimiz biliyoruz ki yasama yürütme ayrılığı vardır ama işin doğrusu algıda bu böyledir. Anayasaya baktığımızda, iç tüzüğe baktığımızda bugün Türkiye’de yasama yürütme bugün birbirinden tam ayrıdır kim diyorsa büyük bir yanlışın içerisindedir. Esasında Türkiye’de kuvvetler ayrılığı değil, kuvvetlerin yürütmede birleşmesi, hatta daha ilerisini ifade etmek istiyorum, yürütmenin emrinde bir yasamanın varlığı söz konusudur. Bugün itiraz etmemiz gerekiyorsa hep beraber buna itiraz etmemiz lazım parlamentoda çoğunluğun dışında hükümet çıkma ihtimali var mı? Yok. Anayasa ve diğer komisyonlardan iktidara rağmen bir maddenin değiştirilmesi kanunu mümkün mü? Değil genel kurulda iktidara rağmen bir gündemin oluşturulması mümkün mü? Değil, şu anda görüşülen kanunların neredeyse yüzde doksan dokuzu tasarılardan oluşuyor. Hükümet oturmadığı zaman muhalefet dahi görüşmeyi istemiyor bu gösteriyor ki Türkiye’de bir kuvvetler birliği uygulaması var ve kuvvetinde yürütmenin emrinde olduğunun gösteren somut düzenlemeler uygulamalar vardır. Buna öncelikle muhalefetin itiraz etmesi lazım. İktidarın değil onların itiraz edip etkin bir yasama etkin bir denetim için kanun yasama ve yürütmenin birbirinden ayrılması birbirine karşı bağımsız olması için onların sesini yükseltmesi lazım ama maalesef muhalefetin sesini yükseltmediği konuda Türk milleti sesini yükseltiyor ben eminim ki Türkiye eninde sonunda bir değişikliğe gidecek ve başkanlık sistemine geçecektir.” Türkiye Başkanını da bu kadrolardan arasından seçecektir."
(İHA)
SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV ARAMA
PUAN DURUMU TÜMÜ
TAKIMOPuanAV.
1Galatasaray2772+42
2Fenerbahçe2770+48
3Trabzonspor2746+10
4Beşiktaş2746+8
5Kasımpaşa2739-2
6Sivasspor2737-3
7Başakşehir FK2736+2
8Çaykur Rizespor2736-12
9Antalyaspor2735+1
10Kayserispor2735-3
11Samsunspor2733-3
12Adana Demirspor2732+3
13Alanyaspor2730-8
14Fatih Karagümrük2729+1
15MKE Ankaragücü2729-3
16Hatayspor2729-5
17Gaziantep FK2728-9
18Konyaspor2728-13
19Pendikspor2726-23
20İstanbulspor2712-31
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Günün çizgisi
ANKET TÜMÜ