USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Genel

Fransız Sarayı kapılarını ziyaretçilere açtı

Beyoğlu’ndaki Fransız Sarayı’nın kapıları “Ulusal Miras Günü” kapsamında bir günlüğüne açıldı. Sarayı ziyaret etmek için günler öncesinden randevu alan yerli ve yabancı turistler, sarayın kapılarının daha sık halka açık...

Fransız Sarayı kapılarını ziyaretçilere açtı
19-09-2015 21:24
Google News
Beyoğlu’ndaki Fransız Sarayı’nın kapıları “Ulusal Miras Günü” kapsamında bir günlüğüne açıldı. Sarayı ziyaret etmek için günler öncesinden randevu alan yerli ve yabancı turistler, sarayın kapılarının daha sık halka açık olmasını istediler.
Fransa da 30 yıldır uygulanan Ulusal Miras Günleri kapsamında Beyoğlu’nda bulunan 168 yıllık Fransız Sarayı 1 günlüğüne ziyarete açıldı. Saray ziyaretinde Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Fransa’nın İstanbul Başkonsolosu Muriel Domenach eşliğinde sarayı gezdi. Sarayda Mimari yapı ve içeride bulunan tarihi eşyalar dikkat çekti. Tarihi eserler arasında yer alan Padişah Tahtı misafirlerden yoğun ilgi gördü. Sarayın bahçesinde bulunan üzerinde “Diri olan her şeyin sudan meydana getirdiğimizi görmediler mi” yazılı Kur’an-ı Kerim’den ayetin yer aldığı Osmanlı Usulü Çeşme ise ihtişamlı sarayda dikkat çeken tarihi eserler arasında yer alıyor.

SARAYA AİT ESKİ HARİTALAR MUHAFAZA EDİLİYOR
Başkonsolos Domenach, Başkan Demircan ve beraberindeki misafirlere saray içi ve avlusu gezisinin ardından, tarihi kiliseyi ve saray kütüphanesini gezdirdi. Burada Başkan Demircan’a Beyoğlu’nun ve sarayın 100 yılı aşkın tarihi haritaları gösterildi.

“BEYOĞLU BATIDAN VE DOĞUDAN GELENLERİN KERVANSARAYI”
Saray gezisi ardından açıklamada bulunan Başkan Demircan, Fransızların Ulusal Miras Günleri etkinliğini tüm dünyada gerçekleştirdiklerini belirterek, “Olması gerekende bu. Çünkü tarihten bugüne gelen mirasımızın insanlığın biliyor olması kıymetli. Beyoğlu deyince, biliyorsunuz geçen binlerce yıllık izi kozmopolitlik, birliktelik ve bölüşmek üzerine kurulu. Beyoğlu’nun mimarisi doğu batı sentezini çok iyi gösteriyor. Özellikle taş yapıtlar, ahşap cumbalar, ferforjeler bunlar baktığımızda dünyadaki mirasımızın yansımaları buraya kadar gelmiş. Aynı zamanda doğunun zenginliğini de yansıtan bir yer. Beyoğlu tek başına bir kervansaray yani batıdan gelenlerin konakladığı, doğudan gidenlerin konakladığı bir yer. Fransız Sarayı’da bu anlamda önemli bir noktada. Beyoğlu’nu anlatıyor” dedi.
“SARAYIN İÇERİSİNDE NE OLDUĞUNU KEŞFETME İMKANI SUNDUK”
Başkonsolos Domenach, 30 yıldır miras günlerinin düzenlendiğini söyleyerek, “Varolan yapıları halka açıyoruz. Bugün Cumhurbaşkanı Sarayı da halka açık aynı zamanda. Bizlerde Beyoğlu’nda İstanbul’da Fransız Sarayı’nı açmayı arzu ettik. Sayın belediye başkanımıza minnettar kaldık çünkü Fransız Sarayı aynı zamanda Beyoğlu mirasının bir parçası. Beyoğlu’nda oturan kişilerde kapıların arkasında sarayın içerisinde ne olduğunu gelip keşfetme imkanına sahip oldular” diye konuştu.

“İSTANBUL’UN BÖYLE GÜZEL BİR ESERE SAHİP OLDUĞUNU BİLMİYORDUK”
Sarayı ziyaret edebildiği için çok mutlu olduğunu kaydeden İpek Türker, “Görkemli ve güzel bir yer. Senede bir kez açık olduğu için şu an bende burada olduğum için çok memnunum” dedi.
Sarayın kapılarını açtığı için Fransa Büyükelçiliği’ne teşekkür ettiğini belirten Ali Bakan, “Yılda bir kez açıyorlar bu kapıları. İstanbul’un böyle güzel bir esere sahip olduğunu bilmiyorduk. Gezmeye başlayınca hayran kalmamak elde değil. Gerçekten İstanbul için büyük bir kazanım burası” diye konuştu.
Sarayın mimarisini ve bahçesini çok beğendiğini dile getiren ziyaretçilerden Ruken Can, “Çok etkileyici bir yer. Arkadaşlarımla ilk kez ziyaret ediyorum. Buranın daha sık ziyaret edilebilmesini istiyoruz. Gerçekten çok güzel bir yer” dedi.
(İHA)
SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV ARAMA
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Günün çizgisi
ANKET TÜMÜ