USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Genel

Başbakan’dan Kılıçdaroğlu’na eleştiri

Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Modern topluma geçişte toprağı ihmal ettik. Büyük binalara doğru seyrimizde şehirleşme esnasında toprakla uzaklaştıkça aslında kendi doğamızdan uzaklaştık. Ziraati, tarımı sanki geri kalmış toplumların alanı görme hastalığına tu

Başbakan’dan Kılıçdaroğlu’na eleştiri
09-05-2015 16:17
Google News

Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Modern topluma geçişte toprağı ihmal ettik. Büyük binalara doğru seyrimizde şehirleşme esnasında toprakla uzaklaştıkça aslında kendi doğamızdan uzaklaştık. Ziraati, tarımı sanki geri kalmış toplumların alanı görme hastalığına tutulundu" dedi.
Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin (TZOB) yarın sona erecek 26. Olağan Genel Kurulu’na Başbakan Ahmet Davutoğlu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar ile Türkiye’nin dört bir yanından gelen çiftçiler katıldı. Başbakan Davutoğlu, genel kurula katılan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ile tokalaşarak bir süre sohbet etti. Başbakan Davutoğlu, konuşmasına "Dün kaybettiğimiz, hepimizin çocukluğumuzdan bugüne tebessümle izlediği, andığı değerli sanatçımız Zeki Alasya’ya Allah’tan rahmet diliyorum, ailesine taziyelerimi sunuyorum" diyerek başladı.
"9 Mayıs Avrupa Günü"ne ilişkin konuşan Davutoğlu, "Türkiye, Avrupa kıtasının asli unsurlarındandır ve ülkemiz de Avrupa kıtasında vardı, geleceğinde de en güçlü şekilde olacaktır. AB Günü vesilesiyle bütün Avrupa kıtasına ve ülkemizin bütün vatandaşlarına şunu ifade etmek isterim ki Türkiye AB yolunda kararlılıkla devam edecektir ve Avrupa kıtasının geleceğini belirleyen öncü ülkelerden biri Türkiye olacaktır" ifadelerini kullandı.

"TOPRAĞA SAYGI DUYMAYAN ASLINDA KENDİSİNE SAYGI DUYMAZ"
Tarım sektörünün insanlığın kadim birikimin en asli unsuru olduğunu belirten Davutoğlu, "Bu insanın doğasıyla ilgilidir. Ziraatten, çiftçiden, tarımdan bahsettiğimizde aslında topraktan bahsediyoruzdur. Mayası toprak olan insan, yine toprağa gidecek olan insan her zaman toprakla barışık olmak, toprağa saygı duymak zorundadır. Toprağa saygı duymayan aslında kendisine saygı duymaz. ’Bizim sadık dostumuzdur toprak’ Aşık Veysel’in dediği gibi, bizim mayamızdır, bizim kimliğimizdir. Bu bereketli topraklarda, bu toprakla hemhal olarak gönül birliği kuran bütün çiftçilerimize selam olsun. Onların çabalarıyla toprağımız bereketlenirken ülkemiz de bereketleniyor" dedi.

DAVUTOĞLU’NDAN ÇOK ÖZEL ANILAR
Herkesin toprakla ilgili mutlaka derin güzel hatıraları olduğunu anlatan Davutoğlu, çok özel bir anısını çiftçilerle paylaştı. Davutoğlu, şöyle devam etti:
"Konya, Çatalhöyük insanlığın tarım kültürünün ilk geliştiği topraklar. Ben de Toroslar’da büyürken dedem çok iyi bir çiftçiydi, çok özenle toprağa bakarlardı. İlk çevre ve toprak bilincini ondan aldım Toroslar’ın zirvesinde. Çok büyük olmayan bir bahçemiz vardı, Karagöbet dediğimiz Göksu’nun hemen kenarında. Dedemin o bahçedeki her bir gülü tek tek nasıl okşadığını, bir tanesinin yaprağında herhangi bir sararma olduğunda ağaçlara nasıl büyük merhametle baktığını hala hatırlarım. Toprağı eline aldığında, toprağa doğru baktığında sanki kendi kalbine, yüreğine bakarmışçasına bakardı. Suya toprağı verirken elleriyle toprakla bir aşıkla maşuku buluşturur gibi o kıt suyu toprakla buluştururken duyduğu mutluluğu hatırlarım. Hepimize bunu öğretirdi. Öylesine bir merhamet yüklüydü ki toprakla ilişkisinde bahçemizde bir yılan vardı, yılana dahi dokundurtmazdı. ’O bu bahçenin bekçisi’ derdi. O yılan da hiçbir kimseye zarar vermeden orada yaşardı."

"MODERN TOPLUMA GEÇİŞTE TOPRAĞI İHMAL ETTİK"
"Bizler modern topluma geçişte toprağı ihmal ettik" diyen Davutoğlu, "Büyük binalara doğru seyrimizde şehirleşme esnasında toprakla uzaklaştıkça aslında kendi doğamızdan uzaklaştık. Ziraati tarımı sanki geri kalmış toplumların alanı görme hastalığına tutulundu. Halbuki her şey terk edilebilir ama ziraat, tarım asla ihmal edilemez. Her sektörde ihmal şöyle böyle zamanla telafi edilebilir ama tarım ve hayvancılıkta ihmal telafi edilemez. Birçok sektör olmadan yaşayabiliriz ama tarım olmadan, toprak olmadan yaşamamız mümkün değil. Yunus Emre ’Sordum sarı çiçeğe’ derken gönlünden aslında sarık çiçekle konuşurken kendi doğasıyla konuşuyordu. Hepimiz toprağa merhametle yaklaşalım. Yine bu sefer anne dedem Yörük Türkmen obalarından o yaylara çıktığında yazın, o yaylalarda kalırdım sürülerle birlikte. Onların tek tek her bir koyuna, keçiye nasıl baktığını halen hatırlarım. Sanki evlerinde aile fertlerinden birine bakarmışçasına. Hepsinin bir adı vardı. Sarıkız. Ve bir tanesinin eksiği söz konusu olduğunda yürekleri dağlanırdı. Toprağımız, bu bereketli topraklarımız bizim doğamızın, yüreğimizin bir parçasıdır. Ona özenle yaklaşmak, emek veren çiftçilerimize büyük bir hürmetle yaklaşmak hükümetlerin en asli görevidir ve toprağa hürmetle gösteren çiftçiye hürmet göstermeyen bir idarenin yaşaması mümkün değildir. Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk ’Köylüler efendidir’ derken kast ettiği budur. Kast edilen sadece köylü-şehirli ayrımı değil çiftçilerimize duyulan hürmet."

BAŞBAKAN DAVUTOĞLU’NDAN ÇİFTÇİLERE SÖZ
Çiftçilerden gelecek her görüş, her talebi en ince detayına kadar ele alacakları sözünü veren Davutoğlu, "Bizim bu çerçevede hükümeti ile Ziraat Odaları Birliği’nin, meslek kuruluşlarının arasında kuracağımız sağlıklı ilişki önümüzdeki nesillerin geleceği açısından önemlidir" dedi.
Ekonomik kalkınma için tarım, gıda ile enerji ve bilginin önemine dikkat çeken Davutoğlu, şunları kaydetti:
"Son 12 yıl içinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin dış borca ihtiyaç hisseden, birçok alanda daralma yaşayan ekonomiden küresel anlamda rekabet eden bir ekonomiye geçirirken aslında toprağımıza duyduğumuz saygının gereğini yaptık. Bütün siyasi görüşlerden azade olarak Sayın Genel Başkana (Kılıçdaroğlu) da hoş geldiniz diyorum. Ana muhalefet Partisi Genel Başkanı olarak alanlarda tabii ki o da konuşacak, biz de konuşacağız. Hep beraber seçime, barış içinde, bir demokrasi şenliği içinde gideceğiz. Burada Türkiye ekonomisinin geldiği son nokta itibarıyla hepimizin tarım sektörü bağlamında, istişarelerimizde, siyasi kaygılardan uzak bir şekilde, polemikten ve spekülatif yorumlardan uzak bir şekilde geleceğimizi planlamamız lazım. İstişarelerimizi bu çerçevede yapmamızda büyük fayda var. 90’lı yıllarda dünya ekonomisi genişliyordu, Türkiye ekonomisi bu gelişmeden hemen hemen hiç istifade edemedi. 1991 yılında milli gelirimiz 200 milyar dolar civarındaydı, 2002 yılında iktidara geldiğimizde milli gelirimiz sadece 230 milyar dolarda yani 30 milyar dolarlık bir artış. Bizim dönemde 230 milyar dolardan hemen hemen aynı sürede 12 yılda 830 milyar dolara milli geliri çıkardık. Tarım sektörü ülkenin, ekonomisinin bütününden kopuk bir sektör değil. Ülke ekonomisinin bütünü içinde tarım var."
SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV ARAMA
PUAN DURUMU TÜMÜ
TAKIMOPuanAV.
1Fenerbahçe1437+27
2Galatasaray1437+20
3Beşiktaş1426+5
4Kayserispor1426+5
5Adana Demirspor1423+10
6Trabzonspor1423+6
7Kasımpaşa1421-2
8Çaykur Rizespor1421-5
9Antalyaspor1420+4
10Hatayspor1418+3
11Fatih Karagümrük1417+5
12MKE Ankaragücü14170
13Sivasspor1415-7
14Gaziantep FK1415-8
15Konyaspor1414-5
16Pendikspor1413-15
17Başakşehir FK1412-6
18Samsunspor1411-10
19Alanyaspor1411-12
20İstanbulspor148-15
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Günün çizgisi
ANKET TÜMÜ