USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Gündem

Üniversite öğrencilerinden ABD ve Avrupa'daki Filistin eylemlerine destek

Türkiye'nin çeşitli illerindeki üniversite öğrencileri, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına tepki göstermek, Avrupa ve Amerika'da çeşitli üniversitelerde Filistin için yapılan protestolara destek vermek amacıyla dayanışma gösterisi düzenledi.

Üniversite öğrencilerinden ABD ve Avrupa'daki Filistin eylemlerine destek
03-05-2024 15:48
Google News
Ankara

Galatasaray Üniversitesi öğrencileri ve akademisyenlerinden oluşan "GSÜ Filistin Masası" inisiyatifi, Gazze'deki soykırıma dikkati çekmek ve İsrail'in saldırılarını kınayan bir eylem yaptı.

Üniversiteliler İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını protesto etti

Üniversite bahçesinde bir araya gelen öğrenci ve akademisyenler, Gazze'de hayatını kaybedenleri temsilen yere kefen serdi. Yere yatıp üzerlerine kefen seren öğrenciler de İsrail'in saldırılarını kınadı.

"Zeytin Dalı Silaha Direniyor" ,"Galatasaray'dan Gazze'ye selam", "Direnişin Adı Gazze" , "Özgür Filistin'in Yanındayız" yazılı Türkçe, İngilizce, Fransızca ve Arapça pankartlar taşıyan öğrenci ve akademisyenler, sloganlar atıp Gazze'ye destek mesajı verdi.

Grup adına açıklama yapan üniversite öğrencisi Halil Ünsal, "Siyonist İsrail devletinin Filistinlilere yönelik yıllardır süregelen işgal ve etnik temizlik politikaları, son 6 aydır Gazze halkına yönelik bir soykırıma dönüşmüştür. Tüm dünyanın gözü önünde siviller, bebekler, çocuklar ve kadınlar acımasızca katledilmekte ve her türlü insani yardım engellenmektedir." ifadelerini kullandı.

Ünsal, Batı'nın uluslararası hukuku savunma iddiasında olmasına rağmen, İsrail yönetiminin destekçisi olduğunu kaydetti.

ABD'deki Filistin'e destek için düzenlenen geniş çaplı eylemlere de değinen Ünsal, şunları kaydetti:

"Gazze'de üniversiteler bombalanırken, akademisyenler ve öğrenciler katledilirken sessiz kalan ABD yönetimi, üniversitelerdeki barışçıl protestolara baskıcı yöntemlerle müdahale etmektedir. Bu durum, protestocuların polis şiddetine maruz kalmasına, öğrencilerin haksız yere okullarından uzaklaştırılmasına ve akademisyenlerin gözaltına alınmasına yol açmaktadır."

Ünsal, Galatasaray Üniversitesi öğrencileri ve akademisyenleri olarak, Gazze halkıyla ve Gazze halkı için sesini yükselten tüm vicdanlı insanlarla dayanışma içinde olduklarını söyledi.

Galatasaray Üniversitesi Öğretim Görevlisi Olcay Kunal da Fransızca yaptığı açıklamada, İsrail'in saldırılarını kınadı.

Eyleme bazı Fransız öğrenciler de destek verdi.

Siirt Üniversitesi

AK Parti Gençlik Kolları Üniversiteler Teşkilatı organizasyonunda öğrenciler, cuma namazının ardından üniversite kampüsünde yer alan Siirt Üniversitesi Camisi önünde bir araya geldi.

Siirt Üniversitesi

Öğrenciler adına Muhammet Nur İngilizce, Resul Şengöz de Türkçe basın bildirisini okuyarak, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına tepki gösterdi.

Saldırılarda çocuk, kadın, erkek, genç, yaşlı, engelli ayırt etmeksizin 35 bin kişinin İsrail barbarlığı tarafından katledildiği belirten Şengöz, binlerce kişinin evinden, yurdundan göçe sürüklendiğini, kundaktaki bebeklerin bombardımanlar sonucunda enkaz altında can verdiği bir soykırım yaşandığını söyledi.

ABD'nin New York kentindeki Columbia Üniversitesi'nde öğrencilerin ve akademisyenlerin katılımıyla başlayan İsrail karşıtı gösterilerin dünya genelinde onurlu duruşun başkaldırı fitilini ateşlediğini kaydeden Şengöz, şöyle konuştu:

"Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde uluslararası platformlara taşınan İsrail barbarlığı dünyanın çeşitli yerlerinde yaşayan dinleri, ırkları, renkleri ve dilleri birbirinden farklı olan ancak vicdanı Gazze'deki çocuklar ve kadınlar için atan yürekli insanlar tarafından protesto edilmeye başlamıştır. Öğrenciler olarak Gazzelilerin çığlıklarına kulak veren İngiltere'nin Oxford Üniversitesi öğrencilerinin yanında olduğumuzu belirtir, 81 ilimizde bulunan bütün üniversiteli kardeşlerimizi ve akademisyenlerimizi İsrail barbarlığına karşı durmaya, Gazzeli kardeşlerimizin yanında olmaya, eylemlere ses vermeye davet ediyoruz."

Siirt Üniversitesi

Eyleme katılanlar daha sonra rektörlük binasına kadar slogan atarak yürüdü.

Etkinliğe, AK Parti Mardin Milletvekili Faruk Kılıç, Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Şındak, AK Parti Siirt İl Başkanı Bahri Caner Özturan, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Gümüşhane Üniversitesi

Gümüşhane Üniversitesi

Akademisyenler, öğrenciler ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, cuma namazının ardından kampüsteki caminin önünde bir araya geldi.

İsrail karşıtı slogan atan grup, Gümüşhane Üniversitesi Camisi'nden Sosyal Tesislere kadar yürüyüş yaptı.

Türk ve Filistin bayrakları taşıyan grup adına açıklama yapan Nuri Can Çoban, Filistin'de yaşanan insanlık suçunun her yerde protesto edildiğini söyledi.

Çoban, "Kudüs ve Mescid-i Aksa dünya haritasında çok küçük bir nokta gibi görünebilir ancak Kur'an-ı Kerim'in de belirttiği üzere çevresi mübarek kılınan o topraklar her Müslümanın gönlünde bütün dünyadan daha büyük bir öneme sahiptir." dedi.

Mescid-i Aksa'da, Gazze'de atılan her kurşunun tüm İslam dünyasına atıldığını ifade eden Çoban, "Orada ayağa batan bir diken, bütün Müslümanların kalbine saplanmış bir bıçak gibidir. Orada devrilen her taş, İslam coğrafyalarını şiddetle sarsan depremler gibidir."diye konuştu.

Gümüşhane Üniversitesi

Mersin Üniversitesi

AK Parti Gençlik Kolları Üniversiteler Teşkilatı (ÜNİAK) tarafından organize edilen etkinlik, Çiftlikköy Yerleşkesi'ndeki mescitte kılınan cuma namazının ardından başladı.

Mescidin bulunduğu bahçe önünde toplanan öğrenciler ve diğer katılımcılar "Say Stop", "İsrail Savaş Suçlusudur", "Dünyanın gözü önündebinlerce çocuk öldürüldü" ve "Ey dünya daha kaç çocuk ölmeli?" yazılı dövizler taşıdı.

Öğrenciler, İsrail'in saldırılarını protesto etti, ABD'deki çeşitli üniversitelerde Filistin için yapılan protestolara da destek verdi.

Grup adına açıklama MEÜ'de doktora öğrencisi Gizem Akgün, İsrail'in Filistin'de soykırım yaptığını söyledi.

Uluslararası örgütlerin İsrail'in yaptıklarına sessiz kaldığını ifade eden Akgün, İsrail'in barbarlığının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde uluslararası platformlara taşındığını vurguladı.

Mersin Üniversitesi

Akgün, İsrail'in dünyanın çeşitli yerlerinde protesto edildiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Geçtiğimiz hafta ABD'de, New York'taki Kolombiya Üniversitesinde öğrencilerin ve akademisyenlerin katılımıyla başlayan İsrail karşıtı gösteriler dünya genelinde onurlu duruşun başkaldırı fitilini ateşlemiştir. ABD genelindeki onlarca kampüse yayılan ve bu insani duruşu derslerini iptal ettirmek, disiplin soruşturmasına sevk edilmek hatta tutuklanma pahasına sergileyen eylemlere katılan, sesini yükselten tüm kardeşlerimize AK Parti Gençlik Kolları Üniversiteler Teşkilatı olarak yürekten teşekkür ediyoruz. Bizler de vicdan sahibi her bir genç gibi AK Parti Gençlik Kolları olarak Gazze'de yaşanan katliama karşı on binlerce gencin katılımıyla ilk günden bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz 'Say Stop' eylemlerimize, boykot çağrılarımıza ve yardım faaliyetlerimize ara vermeksizin devam edeceğimizi ve Gazze halkının çığlığına ses veren herkesin farklılıklarına bakmaksızın yanında olmaya devam edeceğimizi bildiriyoruz."

AK Parti Mersin İl Gençlik Kolları ÜNİAK Birim Başkanı Kenan Can Peker de basın metnini İngilizce okudu.

Etkinliğe, AK Parti Mersin İl Gençlik Kolları Başkanı Emre Yılmaz da katıldı.

Erzurum Teknik Üniversitesi

Erzurum Teknik Üniversitesi

Üniversite kampüsü alanında bulunan Gelin Paşa Camii avlusunda bir araya gelen öğrenci ve akademisyenler, ellerinde Türk ve Filistin bayrakları, Türkçe ile İngilizce yazılı dövizler ve pankartlarla Rektörlük binasına İsrail aleyhine sloganlar atarak yürüdü.

ETÜ Öğrenci Toplulukları adına basın açıklamasını okuyan öğrenci Emirhan Keleş, dünyada Filistin'e destek veren gruplara yönelik yapılan saldırıları kınadıklarını söyledi.

Erzurum Teknik Üniversitesi

Erzurum Teknik Üniversitesi

Keleş, "Filistin'de yaşanan zulmü, gözlerimizin önünde sessizce izlemek yerine, sesimizi daha çok yükseltmeli ve karşı durmalıyız. Masum insanların yaşadığı acıları unutmamalı, onların yanında olmalıyız. Bu sadece bir insanlık görevidir. Tepkimizi sadece kelimelerin arkasına saklanarak değil boykotlarla ,yürüyüşlerle ve benzeri uygulamalarla adalet, insanlık için tüm dünyayı harekete geçirerek gösteriyoruz. Filistin halkının yanında olduğumuzu göstermek için buradayız. Barış ve adalet için birlikte mücadele etmeliyiz." diye konuştu.

Basın açıklamasının ardından Gazze halkı için dua edildi. Yürüyüşe ETÜ Rektörü Prof. Dr. Bülent Çakmak da katıldı.

Düzce üniversitesi

Ellerinde Türkçe ve İngilizce yazılı döviz ve pankartlarla Düzce Üniversitesinin (DÜ) Merkez kampüsündeki ortak alanda toplanan öğrenciler, İsrail karşıtı slogan attı, tekbir getirdi.

Düzce üniversitesi

DÜ Rektörü Prof. Dr. Nedim Sözbir ile akademisyenlerin de yer aldığı gruptakiler, daha sonra kampüs alanındaki caminin önüne kadar sloganlar eşliğinde yürüdü.

Burada grup adına basın açıklamasını okuyan AK Parti Gençlik Kolları Üniversiteler Teşkilatından öğrenci Mazlum Yaşar, 209 günden bu yana kadın, çocuk, erkek, genç, yaşlı, engelli ayırt etmeksizin 35 bin kişinin İsrail'in saldırılarında katledildiğini belirterek, "Binlerce kişini evinden, yurdundan göçe sürüklendiği, kundaktaki bebeklerin bombardımanlar sonucu enkaz altında can verdiği bir soykırım yaşanmaktadır. Egemen güçler ve uluslararası örgütlerin elindeki siyasi, askeri ve ekonomik gücü kullanarak sessizlik baskısı yapan sözde İsrail devleti, artık mızrağın çuvala sığmadığının farkına varmalıdır." diye konuştu.

Düzce üniversitesi

Yaşar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde uluslararası platformlara taşınan İsrail barbarlığı dünyanın çeşitli yerlerinde yaşayan dinleri, ırkları ve renkleri birbirinden farklı anca, vicdanı Gazze'deki çocuklar ve kadınlar için atan yürekli insanlar tarafından protesto edilmeye başlandığını kaydetti.

İnsanlık onurunun galip geleceğini vurgulayan Yaşar, özgür Filistin devletinin kurulması için desteklerinin devam edeceği belirtti.

Gruptakiler, daha sonra kampüs içerisinde kurdukları "Gazze Dayanışma Çadırı"na geçerek burada nöbet tutacaklarını bildirdi.

Bayburt Üniversitesi

Bayburt üniversitesi

Bayburt Üniversitesi Filistin Dayanışma Platformunca düzenlenen etkinlik kapsamında kampüsteki Köseoğlu Camisi avlusunda bir araya gelen öğrenci ve akademisyenler, Türkçe ile İngilizce yazılı dövizler ve pankartlarla İsrail aleyhine sloganlar atarak yürüdü.

Rektör Prof. Dr. Mutlu Türkmen, Filistin'de 7 Ekim'den bu yana hunharca bir soykırımın devam ettiğini söyledi.

Dünya kamuoyunun şiddetle protesto etmesine karşın İsrail'in ABD'nin de desteğiyle geri adım atmadığını belirten Türkmen, "Bu hafta şiddetini artırarak özellikle ABD'de başlayan kampüslerdeki gösterilere Bayburt'tan bir ses vermek üzere bizde burada bir araya geldik. ABD'deki o kitlelere uygulanan orantısız gücü gördünüz. Hatta dünyaca ünlü bilim insanlarına, felsefe bölüm başkanına yapılan muameleyi gördük." dedi.

Bayburt Üniversitesi

Türkmen, yaşananların işin nereye geldiğinin bir göstergesi olduğunu vurgulayarak, "Tüm bunlara rağmen vicdan ehli insanlar, öğrenciler geri adım atmıyorlar ve bu protestolarına da mütemadiyen devam ediyorlar. Kampüslerdeki eylemler yayılarak devam ediyor." diye konuştu.

Bayburt Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkanı Ömer Faruk Turan da öğrenci toplulukları adına basın açıklamasını okudu.

Ellerinde Türk ve Filistin bayrakları taşıyan grup, Gazze halkı için dua edilmesinin ardından dağıldı.

İnönü Üniversitesi

AK Parti Gençlik Kolları Üniversiteler Teşkilatı (ÜNİAK) tarafından organize edilen etkinlikte, üniversitenin Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı önünde bir araya gelen öğrenciler, İngilizce ve Türkçe, "Filistin'de olanlara susmayın", "Katil Siyonistler kadın ve çocukları öldürüyor", "Soykırıma göz yumma", "Hemen şimdi ateşkes", "Müslüman zulme boyun eğmez", "Filistin elbet özgür olacak" yazılı döviz açtı.

Grup adına açıklama yapan Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi 2. sınıf öğrencisi Oguzhan Aslan, İsrail'in yayılmacılığının 7 Ekim 2023 itibarıyla insanlığın utanç tablosu olarak değerlendireceği bir soykırım halini aldığını söyledi.

Gazze'de geçen süreçte çocuk, kadın, erkek, genç, yaşlı, engelli ayırt etmeksizin 35 bin kişinin İsrail barbarlığı tarafından katledildiğini ifade eden Aslan, binlerce kişinin evinden, yurdundan göçe sürüklendiği, kundaktaki bebeklerin bombardımanlar sonucunda enkaz altında can verdiği bir soykırım yaşandığını söyledi.

ABD'deki üniversite öğrencilerinin İsrail karşıtı gösterilerinin dünya genelinde başkaldırı fitilini ateşlediğini ifade eden Aslan, şunları kaydetti:

"Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde uluslararası platformlara taşınan İsrail barbarlığı, dünyanın çeşitli yerlerinde dinleri, ırkları, renkleri ve dilleri farklı olan ancak vicdanı Gazze'deki çocuklar ve kadınlar için atan yürekli insanlar tarafından protesto edilmeye başlanmıştır. Özellikle geçtiğimiz hafta ABD'nin New York kentindeki Columbia Üniversitesinde öğrencilerin ve akademisyenlerin katılımıyla başlayan İsrail karşıtı gösteriler dünya genelinde onurlu duruşun başkaldırı fitilini ateşlemiştir. ABD genelindeki onlarca kampüse yayılan bu insani duruşa dersleri iptal ettirmek, disiplin soruşturmasına sevk edilmek hatta tutuklanmak pahasına destek veren tüm kardeşlerimize yürekten teşekkür ediyoruz."

Aslan, İnönü Üniversitesi öğrencileri olarak Gazzelilerin çığlıklarına kulak veren herkesin yanında olduklarını sözlerine ekledi.

AK Parti Malatya Gençlik Kolları ÜNİAK Birim Başkan Yardımcısı Edanur Gümüş de basın açıklamasını İngilizce okudu.

Buradaki açıklamanın ardından öğrenciler, İnönü Üniversitesi Öğrenci Topluluğu tarafından düzenlenen "Gazze'ye destek ve işgalci siyonist rejime tepki" programına katıldı.

Akademisyenlerin de katıldığı etkinlikte, İsrail'in saldırılarında öldürülen Filistinli öğrenci ve akademisyenler için, oluşturulan alana cübbe ve kalem bırakıldı.

Esenyurt Üniversitesi

Esenyurt Belediyesi'nden Esenyurt Üniversitesi önüne tekbir ve slogan atarak yürüyen öğrenciler, burada basın açıklaması yaptı.

Grup adına konuşan Muhsin Ali Ören, 1948'den bugüne kadar milyonlarca masum Filistinlinin göç etmesine, kıtlık yaşamasına ve ölümüne yol açan İsrail yayılmacılığının, 7 Ekim 2023 itibarıyla insanlığın utanç tablosu olarak değerlendirilecek bir soykırıma dönüştüğünü söyledi.

7 Ekim'den bu yana 35 bin kişinin İsrail tarafından katledildiğini, binlerce kişinin göçe sürüklendiğini, kundaktaki bebeklerin bombardımanlar sonucunda enkaz altında can verdiğini ifade eden Ören, şöyle konuştu:

"Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde uluslararası platformlara taşınan İsrail barbarlığı, dünyanın çeşitli yerlerinde yaşayan dinleri, ırkları, renkleri ve dilleri birbirinden farklı, ancak vicdanı Gazze'deki çocuklar ve kadınlar için atan yürekli insanlar tarafından protesto edilmeye başlanmıştır. ABD genelindeki onlarca kampüse yayılan ve bu insani duruşu, derslerini iptal ettirmek, disiplin soruşturmasına sevk edilmek hatta tutuklanmak pahasına sergileyen, eylemlere katılan, sesini yükselten tüm kardeşlerimize AK Parti Gençlik Kolları Üniversiteler Teşkilatı olarak yürekten teşekkür ediyoruz. Bizler de vicdan sahibi her bir genç gibi, Gazze'de yaşanan katliama karşı on binlerce gencin katılımıyla ilk günden bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz SayStop eylemlerimize, boykot çağrılarımıza ve yardım faaliyetlerimize ara vermeksizin devam edeceğimizi ve Gazze halkının çığlığına ses veren herkesin farklılıklarına bakmaksızın yanında olmaya devam edeceğimizi bildiriyoruz."

Kaynak: AA

dikGAZETE.com
SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV ARAMA
PUAN DURUMU TÜMÜ
TAKIMOPuanAV.
1Galatasaray38102+66
2Fenerbahçe3899+68
3Trabzonspor3867+19
4Başakşehir FK3861+14
5Kasımpaşa3856-3
6Beşiktaş3856+5
7Sivasspor3854-7
8Alanyaspor3852+3
9Çaykur Rizespor3850-10
10Antalyaspor3849-5
11Gaziantep FK3844-7
12Adana Demirspor3844-7
13Samsunspor3843-10
14Kayserispor3842-13
15Hatayspor3841-7
16Konyaspor3841-13
17MKE Ankaragücü3840-6
18Fatih Karagümrük3840-3
19Pendikspor3837-31
20İstanbulspor3816-53
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Günün çizgisi
ANKET TÜMÜ