USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Genel

Türkiye’de ilk kez camları çöpe atana ceza

Karşıyaka belediyesi, cam atıkların geri dönüşüme kazandırılması için örnek bir karara imza attı. Türkiye’de ilk kez konuyu meclise taşıyacak olan belediye, kurallara uymayan kişilere ceza kesecek.Karşıyaka belediyesi, cam ambalaj atıklarının çöpe atılmas

Türkiye’de ilk kez camları çöpe atana ceza
15-06-2015 18:16
Google News

Karşıyaka belediyesi, cam atıkların geri dönüşüme kazandırılması için örnek bir karara imza attı. Türkiye’de ilk kez konuyu meclise taşıyacak olan belediye, kurallara uymayan kişilere ceza kesecek.
Karşıyaka belediyesi, cam ambalaj atıklarının çöpe atılmasını yasaklayarak ceza uygulamasını hayata geçirdi. ÇEVKO ve Anadolu Cam ile protokol imzalayan belediye, cam atıkların çöpe atılmaması için Türkiye’de ilk kez konuyu meclise taşıyacak. Belediye mecliste aldığı bu kararla kurallara uymayan kişilere Kabahatler Kanunu’na göre cezai işlem uygulayacak. İmzalanan protokol kapsamında ilçe genelinde bulunan 100 cam kumbaranın sayısı 250’ye çıkarılacak.

"TÜRKİYE ÇAPINDA ÖNCÜLÜK EDİYORUZ"
Geri dönüşüm çalışmalarına önem verdiklerini belirten Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, “Gelecek kuşaklara daha temiz ve sağlıklı bir çevre bırakmak için çalışıyoruz. Bugüne kadar Güneş Tarlası Projemizi hayata geçirerek, hizmet binalarımızı temiz enerji ile tanıştırdık ve yılda 420 bin liralık tasarruf sağladık. Kentin en işlek noktalarına Atık Getirme Merkezleri kurarak, yerinde dönüşümü teşvik ettik. Ambalaj Atığı Toplama ve Ayırma Tesisi inşaatımız bitmek üzere. Şimdi de cam geri dönüşümünde Türkiye çapında öncülük ediyoruz” dedi.
Camın, yüzde yüz dönüşebilen tek atık madde olduğuna dikkat çeken Başkan Akpınar, şöyle konuştu: “Artık Karşıyaka’da camlar çöpe atılmayacak. Bugün imzaladığımız protokolle cam atıkların geri dönüşümü için yürüttüğümüz projenin sınırlarını genişlettik ve farkındalık oluşturduk. Halkımızın duyarlılık göstermesini ve sahip çıkmasını bekliyoruz. Cam atıklar konusunda yürüttüğümüz çalışmaları, kısa sürede diğer atıklar için de başlatacağız.”
(İHA)
SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV ARAMA
PUAN DURUMU TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Günün çizgisi
ANKET TÜMÜ