USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
İnsan&Hayat

SEC İle Coinbase Arasında Neler Oluyor?

SEC İle Coinbase Arasında Neler Oluyor?

SEC İle Coinbase Arasında Neler Oluyor?
27-04-2023 11:57
Google News

2014 yılından beri kripto para haber sitesi olarak hizmet vermekte olan Türkiye’nin ilk kripto para haber kaynaklarından CoinTürk, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile kripto para sektörü arasındaki son önemli gelişmeyi kaleme aldığı bir yazı hazırladı.

SEC ve Kripto Paralar

Kripto para piyasasını yakından takip eden herkesin farkında olduğu gibi ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ve kripto para ekosistemi arasında sular uzun zamandır durulmuyor. Aslında ABD teknolojik gelişmeler konusunda dünyada lider konumda ve bu gelişmeleri en yakından takip edenler arasında. Ancak kripto para birimleri konusunda yıllardır bir arpa boyu yol alınabilmiş değil.

Buna ek olarak kripto para şirketleri düzenlemelere uygun şekilde hareket edebileceklerini ifade etseler de SEC cephesinden net bir açıklama gelmediği için hamle yapmakta güçlük çekiyor. Öte yandan aslında SEC’in başındaki isim Gary Gensler kripto para birimleri ve blockchain konusunda bilgisiz bir isim de değil. Yine de net düzenlemelerin gelmesi için hala önümüzde zaman var gibi görünüyor.

SEC ile Ripple arasındaki dava süreci uzun zamandır devam ediyor ve ikili arasında bu yıl içinde bir sonuca varılması bekleniyor. Uzman isimler bu dava sonucunun kripto para ekosisteminde bir emsal teşkil edebileceğini ve bu sebeple de önemli olduğunu ifade ediyor. Ancak SEC ile bir kripto para şirketi daha sorun yaşıyor.

Coinbase ve SEC

Amerika’nın en büyük kripto para işlem platformu konumunda bulunan Coinbase ile ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu arasında da bir çekişme söz konusu. Bir kripto para haber sitesi de olan CoinTürk’te de belirtildiği gibi Coinbase bir federal mahkemeden ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonunu, dijital varlıklar sektöründe resmi kural koyma talebiyle geçen yıl verdiği bir dilekçeye yanıt vermeye zorlamasını istedi.

Kripto işlem platformunun bahsi geçen talebinden bu yana SEC, kripto paralar için geçerli olduklarını açıkça söylemek için saklama ve takas kurallarını yeniden açtı, ancak dijital varlıklara özgü bir kural taslağı hazırlamaya başlamadı.

Bunlara ek olarak her ne kadar ABD’deki kripto para şirketleri düzenlemeler için savaşsa da bir noktada uzmanlara göre Amerika’dan çekilmek zorunda kalabilir. Bu durumda da uzman isimler SEC’in geç kalmışlığının Amerika için bir intihar niteliğinde olabileceğini ifade ediyor. Nitekim pek çok ülke kripto para birimleri konusunda adımlar atmaya başladı, düzenlemeleri geliştiriyor ve inovasyona alan tanımaya çalışıyor.

 

 

 

.

-Tanıtım haber-

.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV ARAMA
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Günün çizgisi
ANKET TÜMÜ