USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Dünya

Paris saldırılarının karakutusu sessizliğini koruyor

Paris i geçen yıl kasım ayında kana bulayan terör saldırılarının

Paris saldırılarının karakutusu sessizliğini koruyor
01-09-2016 19:32
Google News

PARİS

Paris i geçen yıl kasım ayında kana bulayan terör saldırılarının "kara kutusu" olarak nitelendirilen Salah Abdeslam sessizliğini koruyor.

Le Figaro gazetesinin adli kaynaklara dayandırarak verdiği habere göre, daha önce mayıs ayında sorguya alınan ve konuşmayan Abdeslam ın temmuz ayında yapılan son sorgusunda da ifade vermeyi reddettiği ortaya çıktı.

Haberde, Abdeslam ın tutuklu bulunduğu hücrede 24 saat kamerayla takip edildiğini gerekçe göstererek konuşmadığı belirtildi. Abdeslam ın avukatı Frank Berton, kamerayla yapılan takibatın durdurulması için önce Versailles İdare Mahkemesine ve kabul edilmediği takdirde de Danıştaya başvuracağını açıklamıştı.

Abdeslam, 13 Kasım 2015 teki Paris saldırılarının azmettiricisi ve baş şüphelisi olarak aranırken, 18 Mart ta Brüksel in Molenbeek semtinde terörle mücadele ekiplerinin operasyonunda yaralı olarak ele geçirilmişti.

Paris saldırılarında kullanılan arabaları kiralayarak saldırganlara yardım eden ve sonrasında kaçmayı başaran Abdeslam ın beraberindeki üç kişiyle Belçika ya geri döndüğü tespit edilmişti. Brüksel doğumlu 26 yaşındaki Fransız vatandaşı Abdeslam, Paris saldırısında kendini havaya uçuran Brahim Abdeslam ın kardeşi.

Abdeslam ın yakalanmasından 4 gün sonra, Brüksel de havalimanı ve bir metro istasyonuna saldırı düzenlenmişti. Belçikalı yetkililer, saldırganların Paris te başka bir saldırı planı içindeyken, Abdeslam ın yakalanması nedeniyle değişikliğe gidip, Brüksel i hedef aldıklarını söylemişti. Saldırılarda 32 kişi ölmüş, 270 kişi yaralanmıştı.

Paris saldırılarında da 130 kişi yaşamını yitirmiş ve iki başkentteki saldırıların sorumluluğunu terör örgütü DAEŞ üstlenmişti.

Muhabir: Onur Usta


dikGAZETE.com
SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV ARAMA
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Günün çizgisi
ANKET TÜMÜ