USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Magazin

Merzifon'da açtığı kahvehane tesbih meraklılarının yeni buluşma noktası oldu

Amasya'nın Merzifon ilçesinde, çeşitli illerden gelenlerin tespihleri için tezgah açtığı kahvehane büyük ilgi gösteriyor.

Merzifon'da açtığı kahvehane tesbih meraklılarının yeni buluşma noktası oldu
03-08-2022 13:59
04-08-2022 08:23
Google News
Amasya

Eski Ekin Pazarı Sokak'ta yer alan bir kahvehanede salı ve cuma günleri tezgah açan tesbih satıcıları, oltu taşından kehribara, Osmanlı dönemine ait tesbihlerden farklı çeşitlere kadar çok sayıda ürünü sergiliyor.

tesbihin yanı sıra antika saat satıcılarının da buluşma noktası haline gelen kahvehanede tesbih tanelerinin sesleri birbirine karışıyor.

Amasya, Samsun, Çorum, Ankara, Kırıkkale, Adıyaman, Erzurum, Elazığ, Erzincan, Kars gibi illerden gelen tesbih meraklıları, yanlarında getirdikleri ürünlerini özenle masalarda sergiliyor.

Türkiye'nin pek çok ilinden tesbih meraklısını bir araya getiren ise kahvehane sahibi Mahir Sinan Pervane.

Pervane, tesbih satıcılarından herhangi bir para talep etmiyor. Kahvehanede kurulan pazarda kimi tesbihlerini satıyor kimi de koleksiyonuna yeni bir tesbih ekliyor.

Kahvehane sahibi Pervane, kahvehanesini 5 aydır tesbih tutkunlarının kullanımına açtığını söyledi.

İlginin çok iyi olduğunu dile getiren Pervane, kahvehanesinin tesbih meraklılarının ve koleksiyoncuların uğrak yeri olması için çaba sarf ettiğini belirtti.

Yaklaşık 15 kişinin kahvehanede tezgah açtığını, duyuldukça aralarına yeni kişilerin katıldığını dile getiren Pervane, "tespih hobim vardı. Bu işle uğraşan arkadaşlarımızla görüştük ve güzel bir mekanımızın olduğunu söyledik. Onlar da bizi kırmadılar ve burada güzel bir pazar açtık. Hem alışveriş hem hobi anlamında güzel bir işe vesile olduk. Pazarımızı devam ettireceğiz. tespihin yanı sıra saat, bıçak, yüzük gibi dikkat çekici antika ürünler de satılıyor. Merakı olmayan bir vatandaş bile pazara gelip alışveriş yapıyor" dedi.

"Pazarda 50 liraya da 100 bin liraya da tesbih var"

Emekli olduktan sonra tesbihe olan merakının arttığını ifade eden Mesut Artantaş ise koleksiyoncular tarafından getirilen tesbihlerin kullanılan malzemenin değerine göre 50 lira ile 100 bin lira arasında değişen fiyatlarla satıldığını anlattı.

tesbihin bir kültür olduğunu ifade eden Artantaş, şöyle devam etti:

"Toplumumuzda 7'den 70'e herkes tesbih kullanmasa bile taşır. Ülkemizde bu sektör önü alınamayacak şekilde büyümüştür. Benim kendi koleksiyonumda 100 parça ürünüm var.

Satmaya kıyamadığım, cebimde gezdirdiğim, evimde sakladığım tesbihlerim var. Pazarda 50 liraya da tesbih var, 100 bin liraya da tesbih var.

Memur olduğum için Türkiye'nin birçok şehrini gördüm. Emekli olduktan sonra değişik illerde bu tarz pazarlara katıldım. Burada da bu kültürün yaşatılması, daha çok tesbih meraklısının gelmesi için çaba sarf ediyoruz."

Almanya'da çalışıp emekli olduktan sonra yurda döndüğünü aktaran 80 yaşındaki Tuncer Altunkaynak da pazarda her bütçeye göre ürün olduğunu, buradan bazen ürün aldığını, kimi zaman da elinde olanları sattığını kaydetti.

Kaynak: AA

.

dikGAZETE.com

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV ARAMA
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Günün çizgisi
ANKET TÜMÜ