USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Dünya

Kanada'da bir yatılı kilise okulu sahasında "sayısız" çocuk cesedi kalıntısı bulundu

Kanada'nın Alberta eyaletindeki bir yatılı kilise okuluna ait alanda, "sayısız" çocuk cesedi kalıntıları bulunduğu açıklandı.

Kanada'da bir yatılı kilise okulu sahasında
18-05-2022 19:07
Google News
Toronto

Alberta eyaletinin doğusundaki Saddle Lake Cree Nation yerli topluluğu adına bir açıklama yapan Eric Large, şubat ayından bu yana St. Paul kenti yakınlarında bulunan Blue Quills Yatılı Kilise Okuluna ait sahada araştırma yaptıklarını ve sayısız çocuk cesedi kalıntısına ulaştıklarını söyledi.

Kanada’nın Alberta eyaletinde 800’den fazla çocuğun yatılı kilise okulundayken öldüğü ortaya çıktıKanada’da yüzlerce ceset kalıntısının olduğu yeni çocuk mezarları bulunduKanada'da Yatılı Kilise Okulu'nun bahçesinde 751 çocuğa ait ceset kalıntıları tespit edildiKanada’da yine bir kilise okulunun yakınında 182 kayıt dışı çocuk mezarı bulunduKanada'daki Regina Katolik Kilisesi Başpiskoposu: Katolik Kilisesi de dahil olmak üzere, birçok kilise suç ortağıydıKanada'da toplu mezarların sırrı ne?

Kendisinin de bir zamanlar kaldığı söz konusu okulu, "Kanada'daki en korkunç yatılı okullardan biriydi" diye nitelendiren Large, resmi kayıtlara girmemiş çocuk cesedi sayısının sanılandan fazla olabileceğini belirtti.

Şimdiye kadar 200’den fazla ceset kalıntısına ulaşıldı

Large, şu ana kadar yaptıkları çalışmalarla 200'den fazla çocuk cesedi kalıntısına ulaştıklarına ancak bölgede bundan da fazla kalıntı olabileceğine, araştırılması gerektiğine işaret ederken federal hükümetten, bölgeye yüzey tarama radarları ve yerli halk için rehabilitasyon desteği istedi.