USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Genel

Gebelere yaz tatili önerileri

Acıbadem Eskişehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Ceren Yıldız Eren gebelere çeşitli tatil önerilerinde bulundu. PaylaşTweetlePaylaşGönderYorum Yap 10 Haziran 2015 15:02 Havaların ısındığı ve tüm yıllın yorgunluğunun baş gösterdiği yaz d

Gebelere yaz tatili önerileri
12-06-2015 01:07
Google News

Acıbadem Eskişehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Ceren Yıldız Eren gebelere çeşitli tatil önerilerinde bulundu. PaylaşTweetlePaylaşGönderYorum Yap
10 Haziran 2015 15:02

Havaların ısındığı ve tüm yıllın yorgunluğunun baş gösterdiği yaz döneminde tüm insanlar gibi gebelerin de tatil ihtiyaçları olacağına değinen Dr. Yıldız, “Gebelik bir hastalık değildir ve kadınlar bu süreci hayatlarına adapte etmelidir. Tatil anne ve baba adayı için çok önemlidir. Bedensel ve ruhsal arınma, dinlenme fırsatı olan bu dönemde mutlaka takip eden doktordan onay alınmalıdır” dedi.

DOKTOR ONAYI İLE YOLCULUK YAPIN
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Ceren Yıldız Eren gebelerin doktor onayı aldıktan sonra tatile gitmek için uçak, otomobil, otobüs, tren ya da gemi kullanabileceklerini söyledi. Uzun süre hareketsiz kalınmaması konusunda hamileleri uyaran Dr. Ceren Yıldız Eren, “Eğer yola kendi aracınızla çıkacaksanız 2 saat aralarla 10 dakika yürüyüş mmuhtemel vermelisiniz. Yolculuk sırasında uzun süre hareketsiz kalmak kan pıhtılaşmasına zemin hazırlar. Kan dolaşımında olan yavaşlama kramplara, bel ağrısına, halsizlik ve yorgunluğa neden olabilir” ifadelerini kullandı.

UZUN YOLCULUKLARDAN KAÇININ
Gebeliğin son aylarında uzun süren yolculuklardan kaçınılması gerektiğini belirten Dr. Eren, “Zorunlu hallerde ise yol güzergâhınızda bulunan sağlık kuruluşlarının adres, telefon bilgilerini yanınıza almalısınız. Bununla beraber gebelik takibinize ait bir dosyanızın olması ve bunu da çantanıza ilave etmeniz uygun olacaktır” diye konuştu.

KENDİNİZİ YORMADAN YÜZÜN, GÜNEŞTEN SAKININ
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Ceren Yıldız Eren Yaz tatiline gidecek hamilelere de şu önerilerde bulundu:
“Yazın gidilen tatillerde gebeler için en uygun olan spor yüzmedir. Temizlik kriterlerine uygun deniz ve havuzlarda kendinizi yormadan dilediğiniz gibi yüzebilirsiniz. Güneşlenmek gebeler için uygun olmayabilir. Daha çok gölgede kalmak uygun olacaktır. Gebelikte cilt lekeleri artış gösterir. Bu nedenle yüksek koruyucu faktörlü güneş kremleri kullanılmalıdır. Yüzme sonrası enfeksiyon riski açısından sık mayo değişimi yapılmalı ve ıslak mayo ile kalınmamalıdır.”

BOL SU TÜKETİN
Yaz aylarında bol su tüketilmesi gerektiğini dile getiren Acıbadem Eskişehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Ceren Yıldız Eren, şu bilgileri verdi:
“Yaz sıcağı vücudu susuz bırakır. Yazın bol su tüketimi önemlidir. Tatil beldelerinde hazır gıdalardan kaynaklanan gıda zehirlenmeleri de sık olur. Özellikle et ve pirinç ürünleri dikkatli tüketilmelidir. 24 saatten fazla süren ishallerde de doktora başvurulmalıdır. Son olarak söylenmesi gereken her anne ve baba adayının güzel bir tatili hak ettiğidir. Kurallara uyulduğu takdirde sorunsuz tatil mümkündür.”

dikGAZETE.
SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV ARAMA
PUAN DURUMU TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Günün çizgisi
ANKET TÜMÜ