USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Genel

Demirtaş: Biz artık kendi ülkemizi yöneteceğiz

HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Türkiye’de ezilenlerin artık el ele verdiğini belirterek, “Herkes bu halkın direnişine inanıyor. 7 Haziran’da artık yöneten güç olacağız. Biz artık kendi ülkemizi yöneteceğiz” dedi.Hakkari’nin Aşağı Mezran mahallesin

Demirtaş: Biz artık kendi ülkemizi yöneteceğiz
18-03-2015 17:12
Google News

HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Türkiye’de ezilenlerin artık el ele verdiğini belirterek, “Herkes bu halkın direnişine inanıyor. 7 Haziran’da artık yöneten güç olacağız. Biz artık kendi ülkemizi yöneteceğiz” dedi.
Hakkari’nin Aşağı Mezran mahallesindeki toprak sahada HDP tarafından düzenlenen nevruz kutlamalarında konuşan Selahattin Demirtaş, uzun bir aradan sonra yeniden Hakkari’de halkla beraber olmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi. Öcalan’ın, şehit ailesinin ve herkesin direniş bayramı olan nevruzunu kutladığını ifade eden Demirtaş, “Geleceğe ve özgürlüğe yönelik umutlarımız büyüktür. 2015 yılında artık kan dökülmeyecektir. Barışı inşa edeceğiz inşallah. 21 Mart’ta Diyarbakır’da Öcalan’ın mesajı okunacak. Daha önce de çağrı yaptı ama artık kan akmıyor. Ama barışa rağmen anaların gözyaşı durmadı. Bizim için barış silahların susması değil; insanların kültürünü korkmadan yaşamasıdır. Biz, hem halk hem parti olarak barış dedik. Silahlar konuşmuyorsa bu Öcalan’ın sayesindedir” dedi.

“HÜKÜMET BİZE HAKARET EDİYOR”
Hükümetin kendilerine hakaret ettiğini söyleyen Demirtaş, sözlerini şöyle sürdürdüyor: “Biz elimizi taşın altına koyduk. Sanki bu topraklarda zulüm bitmiş, dağlara özgürlük gelmiş de bizde bunun kıymetini bilmediğimiz gibi hükümet bizlere hakaret ediyor. Bu ülkenin cumhurbaşkanına kalsa zaten barış gelmiştir. Biz senden bir şey istemiyoruz. Biz şunu istiyoruz, Allah sizin gibileri senin elinden kurtarsın yeter. Bizim sana minnetimiz yok. Sadece senin başbakanlık döneminde 383 çocuk sokaklarda katledildi. Sen ‘anaların gözyaşı ve akan kanı durduracağım’ dedin ne yaptın? Daha Roboski’nin hesabını vermedin. İşte bunların anlayışı budur. Bunların zihniyeti ‘padişah olarak size artık ne verelim’ diyor. Sen kimsin, biz senden isteyelim. Bu halk senden ne istedi. Bizim anadilimiz Allah’ın bir lütfüdür, zaten Allah bize vermiş.”

KÜRT SORUNU TARTIŞMASI
Cumhurbaşkanının ‘Kürt sorunu yoktur’ sözlerine cevap veren Demirtaş, şunları söyledi: “Rize’nin selamları Hakkari’ye ulaşıyorsa senden bir şey istemiyoruz. Biz anadilde eğitim isterken, senden istemiyoruz. Bakın inşa ediyoruz, kan akıtılmasına sebep olmadan. Tüm halklarla el ele vererek bu halkın birliği içerisinde sorunlarımızı biz çözeceğiz. Sen ‘Kürt sorunu yoktur’ diyorsun, senin muhatabın Mehmet Metiner’dir. 7 Haziran’da Türkiye’de direnenlere büyük bir zafer ilan edeceğiz. Bu zafer Hakkari’nin olacaktır."
Türkiye’de, ezilenlerin artık el ele verdiğini anlatan Demirtaş, "Herkes bu halkın direnişine inanıyor. Ankara’da oturanlar derdimize deva olmayacaklar. Sanki sadaka veriyorlarmış gibi insanların yüzüne çarpıyorlar. Halka zulüm ediyorlar. Seçim barajları nasıl yıkılır, Hakkari iyi bilir. Hakkari milletvekilleri olarak sizin gücünüzle, arkamızdaki dualarla meclise gittik. 7 Haziran’da artık yöneten güç olacağız. Biz artık kendi ülkemizi yöneteceğiz” diye konuştu.
Birlikte adım atacaklarını ve bundan dolayı yerin bile sarsılacağını söyleyen Demirtaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Çünkü halk karşısında hiçbir zalim zorba direnemez, dayanamaz. AKP’nin kalesini yok edeceğiz. 7 Haziran’da bunu görecekler. Türkiye demokrasiye kavuşacaktır. 7 Haziran’da hep birlikte Hakkari’nin başarısını tüm dünyaya yayacağız. 2015 nevruzu da bunu güçlendirecektir. Çok yol kat ettik, inşallah başaracağız. Ben Hakkari’ye mahcup olan bir siyasetçi olarak Hakkarili halkın bu mücadelesini her zaman hissettim. Ben ölene kadar Hakkariliyim. Hakkari’deki aday adaylarını kutluyorum. Yakında adaylarımızı belirleyeceğiz.”
Yapılan konuşmanın ardından kutlamalara geçildi.
(İHA)
SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV ARAMA
PUAN DURUMU TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Günün çizgisi
ANKET TÜMÜ