USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
İslam-Hayat - Rebi'ül-evvel 1445

Batı Trakya Türkleri Ramazanda toplu iftar geleneğini yaşatmaya devam ediyor

Gümülcine ve İskeçe'deki köylerde yaşayan halk, ramazan süresince başta müftülükler olmak üzere azınlık dernekleri ve köy heyetlerince gerçekleştirilen dini etkinlik ve iftarlarda buluşarak bölgede ramazanla bütünleşen gelenekleri devam ettiriyor

Batı Trakya Türkleri Ramazanda toplu iftar geleneğini yaşatmaya devam ediyor
05-04-2023 12:31
Google News
İskeçe

Ramazan gelmeden camilerin temizlenip boyandığı Gümülcine ve İskeçe'de iftar saati, Türk mahallelerinde atılan fişeklerle duyuruluyor. Gönüllü gençlerin iftar öncesi çaldığı davulların sesi de iftar saatinin geldiğini haber veriyor.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da ramazanın manevi iklimini yaşatabilmek amacıyla Batı Trakya'daki camilerin avlularında toplu iftarlar yapılıyor.

Akşam ezanının okunmasıyla önce oruçlar açılıyor daha sonra da cemaat akşam namazında saf tutuyor. Teravih namazından sonra ise çocuklara yönelik çeşitli eğlence programları düzenleniyor.

İskeçe Müftüsü Mustafa Trampa, yaptığı açıklamada, toplu iftar geleneğinin Batı Trakya Müslüman Türk azınlığı için önemini vurgulayarak, "Birlik, beraberlik ve bütünleşmenin sembolüdür bizim iftarlarımız." dedi.

Ramazanın bereketiyle bu iftarlarda her akşam birlik ve kaynaşma manzarası ortaya çıktığını anlatan Trampa, bu yıl ise iftar programlarının daha çok gençlere yönelik olmasını istediklerini belirtti.

Bunun yanı sıra köylerde başta mütevelli heyetlerinin düzenlediği toplu iftarların yapıldığına da vurgu yapan Trampa, "Bu iftarlar da devam ediyor. Bunlarla da bu sene inşallah büyük köylerimizde halkımızla buluşmaya devam edeceğiz. Bu şekilde ramazanın güzelliği ve bereketi daha ciddi anlamda ortaya çıkıyor." ifadelerini kullandı.

Trampa, vakit ve teravih namazlarının ardından ise cemaatle toplu halde çay ve kahve eşliğinde sohbetler düzenlendiğini söyledi.

Mustafçova Belediye Başkanı Rıdvan Delihüseyin de Batı Trakya’da, özellikle köylerdeki toplu iftar sofralarının, toplumun birlik ve beraberliğine katkı sağlamakla birlikte gittikçe büyüdüğünü ve gençlere yönelik bir hal aldığını anlattı.

Delihüseyin, "Müftülüğümüzün, iş adamlarımızın ve belediyemizin katkılarıyla çok büyük bir katılımla toplu iftar programları gerçekleşiyor. Burada gençlerimizle iftarda buluştuk. Bu organizasyonları Türk kurum ve kuruluş başkanları da sahipleniyor. Allah'a sonsuz şükürler olsun ki bizim birliğimiz ve beraberliğimizi bu şekilde tekrar tazelemiş ve büyütmüş oluyoruz." diye konuştu.

Batı Trakya genelinde şu ana kadar, İnhanlı, Fıçıllı, Şahin, Büyük Derbent ve Mustafçova köylerinde toplu iftar programları düzenlendi.

İftar programlarına Türkiye'nin Gümülcine Başkonsolosu Aykut Ünal, Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif, İskeçe Müftüsü Mustafa Trampa, Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi Başkanı Çiğdem Asafoğlu, soydaş milletvekilleri Hüseyin Zeybek ve Burhan Baran, İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu, Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği Başkanı Hüseyin Baltacı ile çok sayıda soydaş katılıyor.

Kaynak: AA

.

dikGAZETE.com

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV ARAMA
PUAN DURUMU TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Günün çizgisi
ANKET TÜMÜ