USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Genel

Başbakan'dan seçim sonrası çok önemli mesajlar

Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Sayın Cumhurbaşkanımızın Sayın Baykal’la görüşmesi koalisyon müzakeresi değildir, herhangi bir şekilde mesaj iletme de değildir. Bu, işin doğasına da aykırı olur. Yeni Meclis’in en yaşlı üyesi vasfıyla yürütülen bir toplantıdır"

Başbakan'dan seçim sonrası çok önemli mesajlar
11-06-2015 00:21
Google News
Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Sayın Cumhurbaşkanımızın Sayın Baykal’la görüşmesi koalisyon müzakeresi değildir, herhangi bir şekilde mesaj iletme de değildir. Bu, işin doğasına da aykırı olur. Yeni Meclis’in en yaşlı üyesi vasfıyla yürütülen bir toplantıdır" dedi.
Başbakan Ahmet Davutoğlu, 2015 milletvekili genel seçimi sonrası TRT Haber özel yayınında ilk kez konuştu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal ile yaptığı görüşmeyi değerlendiren Davutoğlu, "Sayın Cumhurbaşkanımızın bugün Sayın Baykal’la görüşmesi olumludur, çünkü nihayet Sayın Baykal en yaşlı üye sıfatıyla Meclis’i açacak. O Meclis ne kadar iyi açılırsa, ne kadar şenlik gibi açılırsa, Meclis’in kendisi bir demokrasi şenliği yeridir. Sayın Cumhurbaşkanımızın ilk Meclis’i açacak kişiyle, başkanla görüşmesi olumludur. Bunu herkesin böyle görmesi lazım. Ha, koalisyon partiler arası olur. Sayın Cumhurbaşkanımız krizi çözmek için gerekli anda devreye girer. Koalisyon müzakereleri, AK Parti ile CHP, AK Parti ile MHP arasındadır vesaire. Koalisyon müzakeresi olmaz. Koalisyon müzakerelerinin doğası partiler arasıdır. Sayın Cumhurbaşkanımız koalisyon müzakerelerinin parçası değildir. Parçası haline getirmek de doğru değildir, Sayın Cumhurbaşkanımız koalisyon müzakerelerinde olabilecek bir tıkanmayı aşabilecek bir makamdır. Kanalları açabilir, yardımcı olabilir ama koalisyon müzakereleri partiler arasındadır. Partiler arasında olması, parlamenter demokrasinin gereğidir. Bunun için herkesle biz görüşürüz, onlar da bizimle görüşebilir ama Sayın Cumhurbaşkanımızın Sayın Baykal’la görüşmesi koalisyon müzakeresi değildir, herhangi bir şekilde mesaj iletme de değildir. Bu, işin doğasına da aykırı olur. Yeni Meclis’in en yaşlı üyesi vasfıyla yürütülen bir toplantıdır" ifadelerini kullandı.
"KİMSE SEMBOLLER ÜZERİNDEN BİRBİRİNE SİYASİ GOL ATMAYA KALKMASIN"
Davutoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bu anlamda yeni Meclis’in iki işareti vardır, olumludur. Hepimizin en asli görevi sistemi işletmek. ’Cumhurbaşkanı bana görev verecek ama ben Cumhurbaşkanın katına çıkmam’ demek, sistemi tıkayan, Sayın Cumhurbaşkanımıza sen bir kural dikte edemezsin. Şu anda hepimiz için bir şans var. Sistemi rayına oturmak. Bunu rayına oturtmak, herkes için söylüyorum, Cumhurbaşkanlığı makamı, hükümet kurma çalışmaları, muhalefet için söylüyorum gelin güzel bir başlangıç yapalım. Kimse semboller üzerinden birbirine siyasi gol atmaya kalkmasın. Şu anda semboller vakti değil, şu anda rasyonel davranma vakti. Yani makul, akli davranma anı. Semboller üzerinden kampanya sırasında mazur görülür ama şimdi akılla konuşmak lazım. Hisle değil. Millete küsmek olmaz."
"YENİ KOALİSYON HÜKÜMETİNDE BİR UZLAŞI ARAMA ÇABASI OLACAK DIŞ POLİTİKADA"
Bugün çok sayıda başbakanın tebrik için aradığını belirten Davutoğlu şöyle dedi: "Şu ana kadarki dış politikada bir eksen kayması olmadı. Türkiye’nin takip ettiği ahlaki, vicdani dış politika, buradan bir sapma olmaz, bu konudaki politika değişikliği toplum tarafından da kabul görmez. Yurtdışında bir kaygı var, bizim korumamız altında olanlar için yardım devam edecek mi? Mutlaka Esed, Sisi mutlu olmuştur. Kimlerin mutlu olduğuna baktığımızda milletimizin bu tabloyu düşünmesinde fayda var. Tabii, yeni koalisyon hükümetinde bir uzlaşı arama çabası olacak dış politikada. Bunu biz dikte ederiz, yaparız demem. AK Parti için terk edilmemesi gereken ilkeler vardır. Bize gelen kim olursa olsun, kapımızı kapatmayız." Partide ne gibi değişimlerin öngörüldüğüne ilişkin açıklamada bulunan Davutoğlu, "Belli kanaatlerim var, AK Parti’de yapılması gerekenlerle ilgili ama bilimsel bir yöntemle objektif olarak ortaya konması için bir araştırma şirketinde bu anlamda sorularla, ’halk bizden ne bekliyor’ onları da ölçecek bir çalışma yaptırıyorum. Ondan sonra bunları alıp tekrar MKYK’da konuşacağım. Herkesi bu sürecin parçası kılarak, devam edeceğim bunlara, herkesi dinliyorum. 2011’den bu yana oy kaybı varsa bizim bir cerrah soğukkanlılığı içinde bunu masaya yatırmamız lazım. ’Şurada bir problem var, dokunmayım’ hissiyle davranamayız. Şimdi yüzde 41’le 258’de kaldık. Neden? 4 Parti girdiği için" dedi.
TECRÜBE VE GENÇLİĞİN DİNAMİZMİ İLE...
Davutoğlu, konuşmasında daha sonra şunları kaydetti: "Türkiye’de aydınlarımız sembollerle ve karşılıkla düşündükleri için bizim karşıtlığımızda pozisyon aldılar. Şimdi, mutlular belki bizi belli ölçüde dinledikleri için. Benim yazdığım 2023 sözleşmesine bir baksınlar. Seçim kampanyasında beni en çok memnun eden şeylerden biri 3 dönemliklere AK Parti adına teşekkür ediyorum, ikincisi gençlik hem genç hem kadın kollarının hepsi onların şehirlerde ve mitinglerde gösterdiği dinamizm. Tecrübe ve gençliğin dinamizmini aynı anda gördüğüm için çok mutlu oldum. Tecrübeli kadronun bileşimi içinde çok güçlü bir AK Parti dinamizmi gerçekleştireceğimize inanıyorum."
AHLAK ABİDESİ BİR AİLE...
AK Parti ailesinin ahlak abidesi bir aile olduğunu ve kimseyle bir kırgınlığının olmadığına dikkati çeken Davutoğlu, "Konya’dan buraya geldiğimde bir burukluk vardı. Bazı arkadaşlar balkon konuşması yapmayacağımı düşünmüşler. Çıktık o anda hepimiz yüksek bir oyla iktidar olmayı isteriz ama olamadık yine başarılı olduysak burada herkesin onu hissetmesi önemli. Ortak his olmadan akıl sadece akıl, vicdan olmadan sadece akıl değil bir müddet sonra çıkarcılığa gelir. Çıkarcılıkla bizim partimize gelen olmuştur. O gece balkon konuşmasını yaptığımda bütün teşkilatlarda aynı anda kutlamalara başladık. X Partisi biz buradayız demezse bir kesim etkilenir ama AK Parti buradayız demezse bütün kesim etkilenir" dedi.
SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV ARAMA
PUAN DURUMU TÜMÜ
TAKIMOPuanAV.
1Galatasaray2875+43
2Fenerbahçe2873+50
3Trabzonspor2746+10
4Beşiktaş2846+7
5Kasımpaşa2840-2
6Başakşehir FK2839+3
7Çaykur Rizespor2839-9
8Sivasspor2838-3
9Antalyaspor2735+1
10Kayserispor2835-6
11Samsunspor2833-4
12Adana Demirspor2732+3
13Konyaspor2831-11
14MKE Ankaragücü2830-3
15Alanyaspor2730-8
16Fatih Karagümrük2729+1
17Hatayspor2829-7
18Gaziantep FK2728-9
19Pendikspor2826-25
20İstanbulspor2813-31
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Günün çizgisi
ANKET TÜMÜ