USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Genel

Ahıska Türkleri ülkeyi terk ediyor!

Ukrayna ile Rusya arasında yaşanan çatışmalar, Ahıska Türklerinin yoğunlukla yaşadığı Donetsk bölgesinde şiddetini artırırken, savaşın ortasında kalan Ahıska Türkleri ülkeyi terk ediyor. Çatışmaların şiddetlendiği Ukrayna’nın Donetsk bölgesinde yaşayan Ah

Ahıska Türkleri ülkeyi terk ediyor!
26-02-2015 00:16
Google News

Ukrayna ile Rusya arasında yaşanan çatışmalar, Ahıska Türklerinin yoğunlukla yaşadığı Donetsk bölgesinde şiddetini artırırken, savaşın ortasında kalan Ahıska Türkleri ülkeyi terk ediyor.
Çatışmaların şiddetlendiği Ukrayna’nın Donetsk bölgesinde yaşayan Ahıska Türklerinden 5 aile dün İnegöl’e gelerek Akhisar Mahallesi ve Alanyurt bölgesindeki akrabalarının yanına yerleşmek zorunda kaldı. Donetks’ten uçakla İstanbul’a gelen, aralarında 2 aylık bebeğinde bulunduğu 20 Ahıskalı, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanından, İnegöl Ahıska Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından gönderilen otobüsle İnegöl’e getirildi. Akrabalarına kavuşan Ahıskalılar, birbirlerine sarılarak uzun süre gözyaşı döktü.

“SAVAŞIN ORTASINDA CİDDİ SIKINTILAR İÇERİSİNDELER”
Donetks bölgesinde hala 2 bin Ahıskalı’nın bulunduğunu belirten İnegöl Ahıska Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehmet Taş, “Ukrayna’nın Donetks bölgesinden 20 kişilik Ahıskalı aileler bugün ilçemize geldi. Bunun biz önceki gün haberini aldık. Belediye Başkanımıza konuyu arz ettiğimde üzerine ne düşüyorsa yapmaya hazır olduğunu, elinden geldiğince destek olacağını belirtti. Kendisine teşekkür ediyorum. Bu aileler savaşın ortasında kendi imkanlarıyla uçak bileti paralarını ayarlayıp ülkemize gelen Ahıskalı Türk vatandaşlarıdır. Ben kendilerine dernek Başkanı olarak hoş geldiniz diyorum. Vatanınıza hoş geldiniz, toprağınıza, bayrağınıza hoş geldiniz diyorum. Bizlerde burada elimizden geldiğince yerleşmelerinde, iş bulup çalışmaya başlamalarında, evlerine eşya temininde ne gerekirse üzerimize düşeni yapmaya çalışacağız. Biz hep bunu söylüyoruz. Yurtdışında sıkıntı da olan Ahıskalılar Türkiye’ye gelmek istiyor. Bu yüzden diyoruz ki, bunlara kolaylıklar sağlayalım. İki yıldır mücadele ediyoruz. Geçtiğimiz yıl Ankara’da Bakanlıklarda defalarca görüştük. Burada yaşanılan sıkıntıları anlattık. Hiç olmazsa Donetks bölgesinde yaşayan yaklaşık 2 bin Ahıskalı’yı ülkemize getirelim. Çünkü orada savaşın ortasında, ciddi sıkıntılar içerisindeler. Her gün bombalar düşüyor. Ahıskalıların evleri yıkılıyor. Ölen Ahıskalılarımız var. Savaştan vatandaşlarımızı getirmek istiyoruz. Buradan Cumhurbaşkanımızdan, Başbakanımızdan, İçişleri Bakanımızdan, ilgili Bakanlıklardan Ahıskalılarla alakalı destek istiyorum. Ahıskalıların vatandaşlık sorunlarıyla alakalı destek istiyorum. Özellikle çalışma izniyle alakalı destek istiyoruz. Çünkü insanlar buraya geldi, çalışmak zorundalar. Ailelerin geçimini sağlamak zorundalar. Sosyal hakları olmak zorunda. Lütfen özellikle çalışma izni konusunda biraz hassas olsunlar, bizleri göz ardı etmesinler, bizlerin varlığını göz ardı etmesinler. Bize gereken ilgiyi ve desteği göstersinler. Donetks bölgesinden gelen Ahıskalı kardeşlerime tekrar vatanınıza hoş geldiniz diyorum” dedi.
Ahıskalıların sorunlarına devletin el atması gerektiğini ifade eden Mehmet Taş, “Bizler burada eğer hükümetten gerekli desteği bulamasak dahi burada haberini aldığımızda, uçak biletini alamayacak durumda olanlara gerekirse bizler para toplayarak uçak biletlerini alıp, buraya getirmek istiyoruz. Ama bu bizden çok devletimizin meselesi olduğunu düşünüyorum. Devletimizden destek bekliyoruz” diye konuştu.

“BİLET ALMAYA KİMSENİN GÜCÜ YETMİYOR”
Ailesiyle birlikte İnegöl’e gelen emekli polis memuru Yusuf Basatov, bilet parasını toplayan Ahıskalıların Türkiye’ye gelmeye çalıştığını ifade ederek, “Öncelikle bizim buraya gelmemizi sağlayan insanlarımıza çok teşekkür ediyoruz. Biz çocuklarımızla savaşın ortasından geldik. Daha önce de gelebilirdik ama bilet paraları çok fazla. Kişi başı 100 dolar. Bilet parası bulamayan çok vatandaşımız var. Kim ki uçak biletini bulabilmiş, hemen çıkıp geliyor. Kimi arabasını, kimi evini, kimi arsasını satarak bilet parasını denkleştirip geliyor. Bir ailede 10 can var. Bilet almaya kimsenin gücü yetmiyor. Ukrayna’da bir kişinin aylığı 40 dolara denk geliyor. Uçak bileti 100 dolar. Bunu toplayamıyorsunuz. Allah razı olsun vatandaşlarımız bizlere bugün yardımcı oldu. Buraya oynamaya geldik, biz çalışmak istiyoruz. Çocuklarımıza bakmak istiyoruz. Bize hiç olmazsa oturma ve çalışma izni konusunda yardımcı olsunlar. Biz Ukrayna’da da ekmeğimizi çalışarak kazanmaya çalıştık” dedi.
Donetks bölgesinde evleri bombalardan zarar gören birçok Ahıskalının olduğunu belirten Basatov, “Kimi akrabalarının yanına gitti, kimi ise uçak parasını toplayıp göç etti. Bomba patlayınca çocuklarımız korkuyor. Evlerimizdeki bütün camlar kırılıyor. Evlerimiz soğuk, kış. Türkiye gibi sıcak değil, orası Ukrayna, orası soğuk. Bir evin camı olmadıktan sonra sen ne yapabilirsin. O yüzden devletimizin yardımcı olmasını istiyoruz. Biz de Ahıskalıyız, hepimiz Müslümanız. Ukrayna’da da yaşasak özümüzü, adetimiz unutmadık. Bize hükümetimiz yardımcı olsa, biz yurdumuza geldiğimize sevinirdik. Benim 3 oğlum var, 10 torunum var. Bunların hepsi çalışandır. Hepsi ekmeğini çalışarak kazanmıştır. Kimse bize yatarak bir şey vermez” diye konuştu.

SAVAŞ HIZLA DEVAM EDİYOR
Arabasını ve evini satarak uçak biletini denkleştirdiğini ifade eden İskender Eliyev ise, “Doneks bölgesinde hala bombalar patlıyor, evlerimiz yıkılıyor. Maaş alamıyorsun, bu yüzden geçimini sağlayamıyorsun. Bir arabam ve evim vardı. Onları satıp, ailemle buraya geldim. İstanbul’a uçakla indik. Allah razı olsun araç tutarak bizi buraya getirdiler. Burada çalışma izni yok. Nasıl çalışıp, geçineceğiz? Doneks’te şoförlük yapıyordum. Savaş hızla devam ediyor. İnsanlar ölüyor” dedi.

“ZORLA SAVAŞA GÖNDERİYORLAR”
Ahıskalıların Ukrayna hükümeti tarafından zorla savaşa gönderildiğini belirten İsmail Eliyev, “Evlerimizden dışarı çıkamıyoruz. Bir yerde gezemiyoruz. Araç ile bile gezerken pasaportunu elinden alıyorlar ve savaşa yolluyorlar. Bunu Ukrayna hükümeti yapıyor. Zorla savaşa gönderiyorlar. Niye gittiğini, nereye gittiğini de bilmiyorsun. O yüzden kaçıp, buraya geldik. Devletten yardım bekliyoruz. Ukrayna’da da, Rusya’da da Ahıska Türkleri savaşa girmekten kaçıyor, gizleniyorlar. Yeter ki savaşa götürmesinler diye. Bizde kaçak yollardan geceleri otobüsle yolculuk yaparak uçağa kadar gelebildik. Sonrasını zaten düşünmedik. Sağ olsun dernek Başkanı otobüs yolladı ve bizi getirdi. Yoksa bizim İstanbul’dan buraya gelmeye ne dermanımız kaldı ne de paramız kaldı” şeklinde konuştu.
(İHA)
SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV ARAMA
PUAN DURUMU TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Günün çizgisi
ANKET TÜMÜ