USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

Altay Tankı sahibini buldu!

Altay Tankı sahibini buldu!
21-05-2022

GİRİŞ;

ALTAY TANKI PROJESİ

Bir görüşmemizde Ahmet Almaz bana dedi ki; “Murat Abi Altay Tankı’nın başına geçti.

“Tamam” dedim o tank yapılır, en ileri modelleri geliştirilir, dünyaya işte böyle meydan okunur. Murat Bey’in babası Rahmetli Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş Hocamı 90’lı yıllardan itibaren tanırım. Devlet Planlama Teşkilatında (DPT) büyük işler yaptığını biliyorum.

İktisadi gelişme, nüfus, istihdam, sosyal gelişme ve manevi kalkınma üzerinde çığır açıcı çalışmalar yapmış, Büyük Türkiye idealine inanmış yüksek vatansever bir büyüğümüzdür. Bundan dolayı, kendisini sever ve çok saygı duyardım. Zaman zaman bana, ‘şu şu konuları araştır, kısa raporlar getir’ diye rica ederdi. Ben, hazırlar götürürdüm. Özel Kalem Müdürü Nevzat Gökalp Bey’den randevu alırdım.

Ben Nevzat Hocamızı çok sevdiğim için onun konferans, kitap, yazı ve makalelerini okur, yakından takip ederdim. Bir gün Avrasya Bir Vakfı’ndan mesaj geldi.

Konuşmacı Dr. Murat Yalçıntaş. Kendisini bizzat dinlemeye gittim. Kürsüye çıktı, konuşmaya başladı:

Konferans bitti. Sahnede karizmatik bir lider gördüm. Konuşması, üslubu, bilgisi, derinliği fevkalade muazzamdı.

Rahmetli Hocamız gibi o da Büyük Türkiye idealine odaklanmış, çağlar üzerinden aşarak dünyaya lider Büyük Türkiye kurulması davasının hizmetkârıydı.

Eve geldim, hemen art arda 2 makale yazarak onun yüksek vizyonunu öven iki makale yayınladım. Kendisi, bana bizzat telefon açarak teşekkür etti. Bu yazıdan sonra hırslı siyasetçilerin, Murat Bey’in önünü kesmek için çalışacaklarını tahmin ettim ve tahmin ettiğim gibi bir takım çelme takıcı olaylar gelişti.

Şunu biliyoruz ki doğru duvar hiçbir zaman yıkılmaz.

Murat Bey bir idoldür, Murat Bey, milli kalkınmanın dava adamıdır, Murat Bey ufuktur, misyondur, mutlaka Altay Tankını yapacak en doğru kişidir. O tankı mutlaka yapacaktır. TSK’yı, savaşan en ileri ordu haline taşıyacaktır.

Allah yar ve yardımcısı olsun diyorum. Selam ve saygılarımı sunuyorum.

Tank ile ilgili çalışmaları ve teknik bilgileri bundan sonraki yazılarımızda detaylı olarak yayınlayacağız.

Ahmet Bey’in yazısını ekte sunuyorum.

.

Suat Gün, dikGAZETE.com

;

Prof.Dr. Murat YALÇINTAŞ, BMC ve MİLLİ TANK ALTAY

Ahmet Almaz

Bugünlerde BMC, “Altay Tankı” ile gündemde.

Uzun bir süredir seri üretimi ertelenen Altay Tankı’nın motor problemi Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın kararlı tutumu ve desteğiyle ortadan kalktı.

Güney Kore’nin Mart ayında test için kullanılacak motorları teslim etmesiyle birlikte, motorlar test araçlarına takılarak çalıştırıldı. Böylece Altay tankının seri üretim tarihi de belli oldu.

Altay Tankı’nın ana yüklenicisi şirket, marka adıyla BMC. Kelime açılımı ile “British Motor Corporation” yani  “Britanya Motor Kuruluşu”

BMC’nin pek fazla bilinmeyen hikâyesine bakarsak bu işin arkasında İzmirli sanayici Fevzi ÖZAKAT’ın girişimciliği ve cesaretini görürüz.

Fevzi ÖZAKAT, 1930’lu yıllarda, lastik ve yağ satışı yaparak sadece Türkiye’yi değil tüm dünyayı sarsan büyük ekonomik krizi atlatmaya çalışmaktadır.

Fevzi Bey, 1940’ların başında İzmir’de üç ortağı ile İngiliz Austin ve Morris’in temsilciğini alarak Ege Fren’i kurar.

Bu yıllarda İstanbul’a, İzmir’den göç eden kırtasiye ve nalburiye işleri yaparak hızla büyüyen bir girişimci daha vardır: Mehmet Fahrettin ÜRETMEN.

Mehmet Fahrettin ÜRETMEN, 1940’lı yılların sonunda Balat’ta kurduğu çivi üretimini Topçular, Kışla Caddesi’nde “Horozlu Alamati Farikası” markasıyla her türlü tel mamulleri üreten bir fabrika haline getirmiştir.

1960’lı yılların başına gelindiğinde İngilizlerin BMC’si Türkiye’de yeni bir fabrika kurmaya karar verir. İngilizler “İstanbul mu, İzmir mi?” diye arayış içinde iken, İzmirli sanayici Melih GÜRSOY’un İzmir’i tavsiye eden raporu ile İzmir’de karar kılınır. Ve yüzde 74’ü Fevzi ÖZAKAT’a ait BMC kurulur.

Fevzi ÖZAKAT’ın makine mühendisi oğlu Ergün ÖZAKAT, bir kaç mühendis arkadaşıyla 10 bin parçadan oluşan BMC kamyonlarını yüzde 38’e varan bir yerlilik oranıyla üretmeyi başarırlar.

Artık sadece Türkiye’nin değil, Afrika’nın ve dünyanın birçok ülkesinin yolarında BMC vardır.

Bu tarihlerde Mehmet Fahrettin ÜRETMEN’in işlerine Balkanların en büyük refrakter fabrikası Süperateş’e 1969 yılında Emaş Endüstriyel Metallurji Sanayi ve Tic. A.Ş eklenmiş ve yıllarca sürecek Otomotiv, Çimento, Kimya, Demir-Çelik ve genel makine imalat sanayi eklenmiştir.

Bu işler içinde daha çocuk yaşta yetişmeye başlayan ve şu anda BMC’nin İcra Kurulu Başkanı olan Prof. Dr. Murat YALÇINTAŞ, 1980 yılında vefat eden Mehmet Fahrettin ÜRETMEN’in torunu ve İstanbul İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Sosyal Siyaset Kürsüsü Öğretim Üyesi, Prof. Dr. Nevzat YALÇINTAŞ’ın da oğludur.

Üniversite hocalığı yanında TRT Genel Müdürlüğü, Aydınlar Ocağı Genel Başkanlığı, İslam Kalkınma Bankası (Cidde) Araştırma ve Eğitim Enstitüsü Başkanlığı, Milletvekilliği, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) İkinci Başkalığı, Başyazarlık yapmanın yanı sıra, Türkiye’nin dış meselelerinde kritik dönemlerde arabuluculuk yapmış olan merhum Prof. Dr. Nevzat YALÇINTAŞ, herkesin yakından tanıdığı bir isimdir.

2016‘da vefat eden Prof. Nevzat YALÇINTAŞ ile 2002 Amerika’nın Irak Macerası “Yalanların Dansı” ve “Komplo”   (Genesis Yayınları 2002), birlikte yaptığımız çalışmalar daha sonra Prof. Dr. İlber ORTAYLI ve Prof. Dr. Mahir KAYNAK ile devam etti.

Murat YALÇINTAŞ’ın 2005’de İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı olmasından sonra kendisinin bizzat büyük desteği ile uzun yıllar yayını sürecek olan İstanbul Ticaret Odası Gazetesi’nde, “Nostalji” köşesindeki yazılarımızın yayınlanması süreci başlamış oldu.

İstanbul Ticaret Odası Başkanlığı görev yaptığı yıllarda, önce Akdeniz Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği (ASCAME)  Başkanı 2009 Yılında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkan Yardımcı olan Murat YALÇINTAŞ, bu süre içinde başta Fransa Legion d’Honneur Nişanı, İtalya Devlet Nişanı, Belçika Kral II Leopold Yüksek Madalyası ve Kırgızistan Cumhurbaşkanlığı Akademisi Fahri Profesörlük unvanlarının bulunduğu bir çok ödülün de sahibi oldu.

İki dönem İstanbul Ticaret Odası Başkanlığı yaptıktan sonra İstanbul Ticaret Odası Ticaret Üniversitesi’nde akademik çalışmalara devam eden Murat YALÇINTAŞ, geçtiğimiz yılın Haziran ayında İstanbul Ticaret Odası’nda Profesörlük cübbesini giydi.

Aynı tarihte TOSYALI HOLDİNG’in BMC’i satın almasıyla “BMC’nin CEO’su” ve İcra Kurulu Başkanı olan Prof. Dr. Murat YALÇINTAŞ, aynı zamanda BMC’nin Milli Tank ALTAY’ın ana yüklenicisi olmasıyla ALTAY Tankı’nın da üretiminden sorumlu tepe yöneticisi konumuna geldi.

Tosyalı Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Fuat TOSYALI, babası Şerif TOSYALI’nın 1952 yılında başlattığı soba üretimini bugün 3 kıtada 10 bin kişi ile üretim yapan uluslararası bir çelik devine dönüştürmüş durumda.

Fuat TOSYALI, Necmettin Bilal Erdoğan’ın Başkanlığını yaptığı ve Prof. Dr. Nevzat YALÇINTAŞ’ın ilk kurucuları arasında yer aldığı İlim Yayma Vakfı’nın mevcut kurucular kurulunda Prof. Dr. Murat YALÇINTAŞ ile birlikte yer almaktadır. 

Fuat Tosyalı, AK Parti’nin iktidarda bulunduğu 2007 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından “Üstün Hizmet Madalyası” ile ödüllendirilmiştir.

İşte size Girit göçmeni, ÖZAKAT ailesinin İngilizlerle başlayan 1989’da tamamı ÇUKUROVA HOLDİNG'e devredilen 2015’te SANCAK Grubuna geçen ve KATAR Devleti’nin de yüzde 49 hissesine sahip olduğu ve son olarak yüzde 51’i ve yönetimi TOSYALI HOLDİNG’e geçen BMC’nin ve İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Murat YALÇINTAŞ’ın kısa hikâyesi bu.

Altay Tankı’nın testleri tamamlandıktan sonra seri üretime geçilerek 2023’ün ilk aylarında (yani önümüzdeki Ocak ayından itibaren) Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edilmesi planlanıyor.

.

dikGAZETE.com

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?