USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Genel

Türkiye’nin muhtarları Üsküdar’da buluştu

Türkiye’nin dört bir yanından gelen muhtarlar ilk kez gerçekleşen ‘Uluslararası Yerel Yönetimlerde Muhtarlığın Tarihi, Bugünü, Geleceği Sempozyumu’nda Üsküdar’da buluştu. Sempozyumda muhtarların sorunları ve istekleri ele alındı. Üsküdar Belediyesi Bağlar

Türkiye’nin muhtarları Üsküdar’da buluştu
08-02-2015 06:29
Google News

Türkiye’nin dört bir yanından gelen muhtarlar ilk kez gerçekleşen ‘Uluslararası Yerel Yönetimlerde Muhtarlığın Tarihi, Bugünü, Geleceği Sempozyumu’nda Üsküdar’da buluştu. Sempozyumda muhtarların sorunları ve istekleri ele alındı.
Üsküdar Belediyesi Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi ev sahipliğinde Türkiye’nin muhtarları ilk kez bir araya geldi. ‘Uluslararası Yerel Yönetimlerde Muhtarlığın Tarihi, Bugünü, Geleceği Sempozyumu’nda buluşan muhtarlar, sempozyumda sorunlarını ve isteklerini dile getirdi. Sempozyuma, AK Parti İstanbul Milletvekili Erol Kaya, AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Ümraniye Kaymakamı Mustafa Çek, Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz, İstanbul Muhtarlar Federasyonu Başkanı Kadir Delibalta, KKTC Muhtarlar Birliği, KKTC Muhtarları, Türkiye geneli muhtarlar federasyonları, 81 ilde bulunan muhtarlar derneği başkanları, yöneticileri ve İstanbul’un muhtarları katıldı. Sempozyum saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı okunması ile başladı. Ardından Üsküdar Belediyesi hizmet faaliyetlerinden oluşan kısa bir film gösterildi.

“BELEDİYE VE MUHTARLIK SEÇİMLERİ AYRI YAPILMALI”
Muhtarları ağırlamış olmaktan dolayı mutlu olduğunu ifade eden Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, “İstanbul’umuza hoş geldiniz, sefalar getirdiniz. Bugün burada tüm Türkiye hatta yavru vatanımız Kıbrıs da burada. Dolayısıyla burada konuşulacak olan konular, tartışılacak olan konular aslında tüm Türkiye’ye Türkiye sınırlarının dışına da taşacak, oralarda da gündem oluşturacak hususlardır” dedi.
Sempozyuma katılamayan muhtarları için konuşulanları 50 bin civarında muhtara adreslerine kitapçık halinde postalayacakları sözünü veren Başkan Türkmen, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Geçenlerde sayın Cumhurbaşkanımız da ifade ettiler. Aslında bunu diyenler, senin baban muhtar mı bunu istiyorsun diyenlerin gerçek niyeti, hatırlayınız Cumhurbaşkanımıza muhtar bile olamaz derken sizin tamamınıza hakaret ettiler. Sizi adam yerine koymadıklarını, kendi dünyalarındaki sizin makamlarınızı açıkça itiraf ettiler. Yalnız bu son seçimde de muhtarlar az kalsın bizim başımızı da yakıyordu. Çünkü aslında orada da bir yanlışlık var. Biz bu durumu yetkili kurumlara ilettik. Muhtarlık seçimleri ve belediye seçimlerinin aynı olmaması lazım. Özellikle son seçimlerde bizim Üsküdar’da çok ciddi anlamda oylarımız yandı. Bazı yaşlı ya da okuma yazma durumu olmayan seçmenlerimiz alıyor belediye başkanının pusulasını, yanına muhtarın pusulasını alıp bir zarfa atıyor. Bugün bizim Üsküdar’da yapılan seçimlerde ortalama oy kaybımız 6 bin idi. Ne yazık ki 30 Mart seçimlerinde 16 bin geçersiz oyumuz çıktı. Abartmıyorum bunun 10 bini de bizimdi.”

“MUHTARLAR DEMOKRASİNİN EN CİDDİ ANLAMDA TECELLİ ETTİĞİ KİŞİLERDİR”
Yeni yapılan belediye binasında muazzam bir odayı muhtarlar için tahsis edeceklerini ifade eden Türkmen, "Biz muhtarlarımızı tabii ki çok seviyoruz" dedi. Türkmen, “Aslında yasalar çok fena değil, bir takım gelişmeler var ama değerli arkadaşlar bu alışkanlıklar var ya, alışkanlıkları terk etmek çok zor. Hayatımızda her işimiz bir alışkanlığın sonucudur. Bu alışkanlıkları terk etmek aslında önemli bir problemdir. Çok sayıda belediye başkanı arkadaşlarımız var, bazılarının muhtarlarımızla araları çok iyi. Bir takım imkanlar, yetkiler, sorumluluklar. Bazıları yapmıyor ama aynı yasa aynı mevzuat 5393 sayılı kanunda ben de inanıyorum muhtarlarımızla ilgili güzel düzenlemeler var. Aynen diğer yasalarda olduğu gibi bu yasaları uygulayıcılarda sıkıntı var değerli arkadaşlar" diye konuştu.
Muhtarları demokrasinin en ciddi manada tecelli ettiği kişiler olarak değerlendiren Türkmen, “Sizin mahallelerinizde aldığınız oylar ananızın ak sütü gibi size helal. Size kimse liderinizi, partinizi sevdiği için oy vermiyor. Şahsınıza, kişiliğinize, karakterinize, ya da mahallenin sorunlarını çözeceğinize olan inancına oy veriyor. O yüzden sizlerle ilgili yasal düzenlemelerin ivedilikle yapılması ve bundan da önemlisi uygulamasına geçilmesi noktasında kafa yapısının değişmesi lazım. Bunu inşallah hep birlikte başaracağız” şeklinde konuştu.

“19 EKİM MUHTARLAR GÜNÜ OLSUN İSTİYORUZ”
Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz ise yaptığı konuşmada muhtarların sorunlarına değindi. Akdeniz, "Meşrutiyet Dönemi içerisinde, Tanzimat Dönemi içerisinde parlamentoya geçmiş bir durum içerisinde Türklerin ilk seçimi Osmanlının batılılaşma hareketi içindeki ilk seçiminin muhtarlık seçimi olduğunu unutmayacağız. Biz dolayısıyla hükümetimizden 19 Ekim 1829’u Muhtarlar Günü olarak kutlanması için talep ediyoruz. Bununla ilgili Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Sekreterliği’ne dilekçemizi, kararımızı ve arkadaşlarımızın imzasını verdik" ifadelerini kullandı.
Sempozyum sonunda Başkan Türkmen’e desteğinden dolayı Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Başkanı Hüseyin Akdeniz tarafından plaket takdim edildi.
(İHA)
SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV ARAMA
PUAN DURUMU TÜMÜ
TAKIMOPuanAV.
1Trabzonspor3881+33
2Fenerbahçe3873+35
3Konyaspor3868+21
4Başakşehir FK3865+20
5Alanyaspor3864+9
6Beşiktaş3859+8
7Antalyaspor3859+7
8Fatih Karagümrük3857-5
9Adana Demirspor3855+13
10Sivasspor3854+2
11Kasımpaşa3853+10
12Hatayspor3853-4
13Galatasaray3852-2
14Kayserispor3847-7
15Gaziantep FK3846-8
16Giresunspor3845-6
17Çaykur Rizespor3836-27
18Altay3834-18
19Göztepe3828-37
20Yeni Malatyaspor3820-44
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Günün çizgisi
ANKET TÜMÜ