USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Özel Haber

Türkiye ve Rusya, Lira-Ruble ile ödemelerin kapsamını genişletmeyi planlıyor

Rus resmi haber ajansı Ria Novosti, Türkiye Cumhurbaşkanlığı kaynaklı haberinde Türkiye ve Rusya’nın Lira-Ruble ile ödemelerin kapsamını genişletmeyi planladığına dikkat çekti

Türkiye ve Rusya, Lira-Ruble ile ödemelerin kapsamını genişletmeyi planlıyor
14-09-2023 19:45
Google News

MOSKOVA - ÖZEL

Türkiye ve Rusya, ulusal para birimleri üzerinden ödemelerin kapsamını genişletmeyi planlıyor.

Konuyla ilgili Rus resmi Ria Novosti haber ajansında yer aldı.

Ajansa konuşan Türkiye Cumhurbaşkanlığı'ndan bir kaynağa göre, Türkiye ve Rusya'nın karşılıklı ödemelerde ulusal para birimlerine geçiş alanlarının genişletilmesi konusunda aktif bir tartışma başlattığı, sürecin kolay olmayacağı konusunda anlayış olduğu ancak tarafların siyasi iradeye sahip olduğu, bunun en üst düzeyde beyan edildiği kaydedildi.

Türk yetkili, Ria Novosti'ye şunları söyledi:

"Şu anda Rus ortaklarımızla ulusal para birimlerine geçebileceğimiz alanları aktif olarak görüşüyoruz. Biliyorsunuz süreç enerji sektöründe, gaz alımı konusundaki etkileşimimizde başladı.

İki ülke arasındaki ekonomik ilişkiler her alanda gelişiyor ve biz de bu adımın etkililiğini belirten liderlerimizin talimatlarını bu doğrultuda yerine getiriyoruz. Süreç kolay olmayacak ama önemli olan siyasi iradenin ve spesifik görevlerin olması".

BU ARADA...

Bu arada, Rus medyasına göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Eylül başında Türk mevkidaşı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmeler sonrasında, Rusya ile Türkiye arasındaki ödemelerde ulusal para birimlerinin kullanılmasına yönelik bir eğilimin olduğunu, ödemelerin dolar ve euro cinsinden payının azaldığını belirtmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da ikili işbirliklerinde milli para birimlerine geçişin önemine değinmişti.

.

Fuad Safarov, dikGAZETE.com

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV ARAMA
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Günün çizgisi
ANKET TÜMÜ