USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Siyaset

Türkiye olağanüstü bir destan yazdı

AFAD lojistik depolarının toplu açılış töreninde bir konuşma yapan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Maalesef dünyanın çok konuşan birçok ülkesinin sınıfta kalmış olmasına rağmen Türkiye bu insani yardımlar konusunda olağanüstü bir destan yazdı" dedi.

Türkiye olağanüstü bir destan yazdı
18-02-2015 18:50
Google News
AFAD lojistik depolarının toplu açılış töreninde bir konuşma yapan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Maalesef dünyanın çok konuşan birçok ülkesinin sınıfta kalmış olmasına rağmen Türkiye bu insani yardımlar konusunda olağanüstü bir destan yazdı" dedi.
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Suriye’de de yeni bir Suriye’nin kurulacağına yürekten inanıyoruz. Demokratik, toplumun bütün kesimlerinin temsil edildiği ve insanların insan hak ve özgürlükleri çerçevesinde başları dik yaşadığı bir Suriye’yi inşallah hep beraber göreceğiz” dedi. Tören, ATO Congresium’da gerçekleştirildi. Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Beşir Atalay ve AFAD Başkanı Fuat Oktay katıldı. Törende yaptığı konuşmada Kurtulmuş, lojistik merkezlerin, AFAD’ın afetler konusunda, kriz yönetiminden risk yönetimine geçmesinin önemli adımlarından olduğunu belirterek, Türkiye’nin her yerinde afetlere sıfırıncı dakikada müdahale edilmesi için bu lojistik merkezlerin oluşturulmasının önem olduğunu ifade etti.
"AFETE HAZIR AİLE", "AFETE HAZIR OKUL", "AFETE HAZIR İŞ YERLERİ" VE "AFETE HAZIR GENÇLER"İN OLUŞMASI ÇERÇEVESİNDE CİDDİ BİR EĞİTİM PROGRAMI DA BAŞLATILMIŞTIR"
Türkiye’nin "Afete Hazır Türkiye" sloganıyla hareket ettiğini kaydeden Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, şöyle konuştu: "1999’da karşılaştığımız Marmara Depremi’nde bırakın sıfırıncı dakikada müdahale edebilmeyi, afet bölgesine ertesi gün bile ulaşamayan bir Ankara’nın var olduğunu hatırlarsak Türkiye’nin gelmiş olduğu noktanın, fevkalade önemli bir nokta olduğunu hepimiz görüyor ve biliyoruz. Bu çerçevede sıfırıncı dakikadan itibaren Türkiye’nin hazır olabilmesi için sadece lojistik merkezlerimizin var olması da yeterli değil. Bunun için Türkiye’nin bir afet bilincinin oluşması, bütün Türkiye’nin afete hazır hale getirilmesi için "afete hazır aile", "afete hazır okul", "afete hazır iş yerleri" ve "afete hazır gençler"in oluşması çerçevesinde ciddi bir eğitim programı da başlatılmıştır.” Ulusal Deprem Stratejisi ve Eylem Planı 2023’ün hazırlandığını ve uygulamaya konulduğunu bildiren Kurtulmuş, bu plan çerçevesinde hem riskleri azaltma çalışmaları yapılırken, diğer taraftan şehirlerin yeniden kurulması için de kentsel dönüşüm ve doğal afet sigortaları yasalarının da ciddi şekilde ele alındığını ifade etti.
“AFAD’I BİR DÜNYA MARKASI HALİNE GETİREN EN ÖNEMLİ ÇABASI, SURİYELİ VE IRAKLI MÜLTECİLER KONUSUNDA GÖSTERDİĞİ OLAĞANÜSTÜ GAYRETTİR”
Türkiye’nin, dünyanın her yerinde insanlara gerektiği anda ulaşabilecek beceriyi ortaya koyduğunu söyleyen Kurtulmuş, “Dünyanın birçok yerinden AFAD’ın öncülüğünde, bin 200 tane yaralının ve hastanın özel uçaklarla Türkiye getirilmesini bunlardan birisidir. Ayrıca Libya’da çıkan kaosta, yaklaşık 20 bin kişinin önemli kısmı Türkiye vatandaşı olmak üzere çok kısa sıra sürede tahliye edildiğini hepimiz biliyor ve bunları da Türkiye’nin başarısı olarak AFAD’ın başarısı olarak hatırlıyoruz. Türkiye ebolaya yardım konusunda da geçtiğimiz günlerde Ankara’da yaptığımız Liberya, Sierra Leone ve Gine’ye 2,5 milyon lira değerinde 150 tonluk tıbbi yardım ve ilaç desteğini gönderebilmiştir. AFAD’ı bir dünya markası haline getiren ve AFAD’ın başarılarını hepimiz için övünç kaynağı haline getiren en önemli çabası, Suriyeli ve Iraklı mülteciler konusunda gösterdiği olağanüstü gayrettir” dedi. Suriye’de 12 milyon kişinin evlerini terk etmek durumunda kaldığını ve bunların 3,2 milyonunun ülkelerinin dışına çıkmak durumunda kaldığını belirten Kurtulmuş, ülke dışına çıkanların 1,7 milyonun Türkiye’ye geldiğini kaydetti.
“TÜRKİYE BU İNSANİ YARDIMLAR KONUSUNDA OLAĞANÜSTÜ BİR DESTAN YAZDI”
Türkiye’nin ilk günden bu yana açık kapı politikasını sürdürdüğünü hatırlatan Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, "Maalesef dünyanın çok konuşan birçok ülkesinin sınıfta kalmış olmasına rağmen Türkiye bu insani yardımlar konusunda olağanüstü bir destan yazdı" ifadesini kullandı. Kurtulmuş, AFAD’ın organize ettiği 25 kampta 250 bine yakın Suriyeli ve Iraklının misafir edildiğini belirterek, şehirlerdeki Suriye ve Iraklılara hem resmi hem sivil toplum kuruluşlarının elinden gelen her türlü desteği verdiğini de anlattı. Türkiye’nin, Suriyelilere yaptığı yardımların Birleşmiş Milletler rakamlarıyla karşılığının yaklaşık 5,2 milyar dolar olduğuna değinen Kurtulmuş, şunları kaydetti: "2014 Dünya İnsani Yardım Raporu’na göre, Türkiye 2013 yılında gayri safi milli hasılasının binde 21’ini insani yardımlara harcayan ülke olarak bu alanda dünya birincisi olmuş, dünyanın öncüsü olmuştur. Biz dünyanın en zengin ülkesi, en fazla imkanı olan ülkesi olduğumuz için değil eğer kardeşlerimize insani yardım konusunda dünyanın en cömert ülkesi haline geldiysek bu inancımızdan kaynaklanmaktadır, milletimizin hamiyetperverliğinden kaynaklanmaktadır.”
“İSLAM DÜNYASININ SURİYELİ MÜLTECİLER KONUSUNA DUYARLI OLDUĞUNU SÖYLEMEK MÜMKÜN DEĞİLDİR”
Türkiye’nin Suriyelilere yaptığı 5,2 milyar dolar yardımdan sadece 256 milyon dolarının uluslararası camiadan geldiğini bildiren Kurtulmuş, "Gerçekten kabili ihmal bir destektir. Neredeyse her hafta yabancı bir kuruluş Türkiye’ye geliyor. Her birinden övgü dolu sözler işitiyoruz. Türkiye’nin bu anlamda gösterdiği çalışmaların ne kadar takdire şayan olduğunu ifade ediyorlar ama maalesef maddi anlamda ve organizasyon anlamında uluslararası camianın zengin ülkelerinin, Batı ülkelerinin ve hatta İslam dünyasının Suriyeli mülteciler konusuna duyarlı olduğunu söylemek mümkün değildir. Türkiye sonuna kadar bu çalışmalarını ve çabalarını maliyeti ne olursa olsun sürdürecek, bunu bir insanlık, bir kardeşlik, bir komşuluk vazifesi olarak yerine getirmeye devam edecektir" şeklinde konuştu.
“TÜRKMEN VE EZİDİLERİN DE TÜRKİYE’DEKİ SAĞLIK HİZMETLERİNİN, ACİL HİZMETLER DE DAHİL BEDAVA OLMASINI SAĞLAYACAK KARARI ALDIK”
Günde yaklaşık 12 bin Suriyelinin Türkiye’nin sağlık kurumlarından, hizmetlerinden istifade ettiğini ifade eden Kurtulmuş, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Suriyeliler sağlık hizmetlerinden istifade ederken maalesef bazı politik çevreler siyasi istismarlar içine girerek, ’Siz Suriye’den gelen Sünnilere, Araplara yardım edersiniz ama Irak’tan gelen Türkmenlere yardım etmezsiniz’ gibi birtakım siyasi söylemler içinde oldular. Geçtiğimiz ay Bakanlar Kurulu’nda aldığımız kararla Irak’tan gelen Türkmen ve Ezidilerin de Türkiye’deki sağlık hizmetlerinin, acil hizmetler de dahil olmak üzere, tamamen serbest olmasını, tamamen bedava olmasını sağlayacak kararı aldık. İnşallah Sağlık Bakanlığımızla yapılacak global sağlık bütçesi çerçevesinde çalışmalarımızı sona erdiriyoruz. Bütün Türkiye’deki mültecilerin hepsinin bundan istifade etmesi sağlanacaktır." Kurtulmuş, kamplarda yaşayan Suriyeli ve Iraklı sığınmacılardan 44 bin yeni doğum vakası olduğunu kaydederek, “44 bin Türkiye’de doğmuş olan Suriyeli ve Iraklı kardeşimiz var” dedi.
“SURİYE’DE DE YENİ BİR SURİYE’NİN KURULACAĞINA YÜREKTEN İNANIYORUZ”
Yeni Suriye’nin kurulmasında birtakım alışkanlıklar kazanmalarını sağlamak için kamplardaki Suriyelilerin muhtar seçimleri yapmasına da özel bir önem verdiklerini kaydeden Kurtulmuş, "İnşallah insanlık, Suriye’deki bu insanlık dramına daha fazla seyirci kalamayacak. Bu kardeşlerimiz ve diğer ülkelerdeki Suriyeli göçmenler ülkelerine geri dönecek. Ama artık eski Türkiye olmadığı gibi eski Suriye de olmayacak. Suriye’de de yeni bir Suriye’nin kurulacağına yürekten inanıyoruz. Demokratik, toplumun bütün kesimlerinin temsil edildiği ve insanların insan hak ve özgürlükleri çerçevesinde başları dik yaşadığı bir Suriye’yi inşallah hep beraber göreceğiz. Bunun için buradaki Suriyeli 1 milyon 700 bin kardeşimizin de büyük bir güç olduğuna, Türkiye’nin dostluğuyla birlikte yeni Suriye’yi inşa etme alanında çok önemli bir toplumsal güç oluşturacağına da yürekten inanıyorum. Bu çerçevede bütün bu yaptığımız çalışmalar, harcamalar, Türkiye’nin içinden, yüreğinden gelerek yaptığı bütün bu desteklerin çok kısa süre içinde komşumuzda, yanı başımızda yeni bir ülkenin ayağa kalkmasını görerek, bizleri daha da memnun edeceğine yürekten inanıyoruz” değerlendirmesinde bulundu. Türkiye’nin insani yardım konusundaki çalışmalarının uluslararası camiada da takdir edildiğini söyleyen Kurtulmuş, “2016 yılında ilk sefer düzenlenecek olan BM tarafından düzenlenecek olan Dünya İnsani Yardım Zirvesi’ne Türkiye ev sahipliği yapacak” dedi.
“AFAD VE BM, UNICEF KARŞILIKLI OLARAK BİRBİRLERİNİN LOJİSTİK İMKANLARINDAN FAYDALANABİLECEKLERDİR”
AFAD Başkanı Oktay ise afetlerde sıfırıncı dakikada Türkiye’nin ortak gücü olarak harekete geçirebilecek bir yapı oluşturduklarını belirterek, açılışı yapılan 300 milyon TL değerindeki lojistik depoların bu güçlü altyapının ana unsurlarından olduğunu ifade etti. Her 13 dakikada bir TIR’ın yüklenerek yola çıkabildiği, malzemelerin uzaktan takip ve kontrol edilebildiği lojistik merkezler sayesinde, afet anında acil ihtiyaç duyulan malzemelerin, gereken yere zamanında ulaştırılacağını bildiren Oktay, lojistik merkezlerde 110 bin çadır, 60 bin yatak ve battaniyeyle yeterli miktarda yastık, çarşaf ve mutfak setlerinin hazır bulunduğunu söyledi. Oktay, "Lojistik merkezler, uluslararası operasyonlarda da elimizi güçlendirecek. İmza aşamasına getirdiğimiz protokolle, AFAD ve BM, UNICEF karşılıklı olarak birbirlerinin lojistik imkanlarından faydalanabileceklerdir. Bir diğer ifadeyle afetlerde UNICEF’in küresel lojistik merkez ağını kullanma hakkını elde etmiş oluyoruz" dedi.
SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV ARAMA
PUAN DURUMU TÜMÜ
TAKIMOPuanAV.
1Galatasaray3585+53
2Fenerbahçe3577+42
3Beşiktaş3577+41
4Adana Demirspor3566+30
5Başakşehir FK3559+15
6Trabzonspor3557+12
7Konyaspor3550+8
8Fatih Karagümrük3548+9
9Kayserispor3546-6
10Kasımpaşa3543-12
11MKE Ankaragücü3542-9
12Antalyaspor3541-7
13Alanyaspor3641-16
14Sivasspor3540-8
15İstanbulspor3538-20
16Giresunspor3537-20
17Ümraniyespor3530-13
18Gaziantep FK3525-38
19Hatayspor3523-61
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Günün çizgisi
ANKET TÜMÜ