USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Özel Haber

Türkiye'de yaşayan Rus -Türk ailelerin çocukları Sibirya'yı fethedecek

Rus Evi Ankara Başkanı Doç. Dr. Aleksandr Sotniçenko, Türkiye'de yaşayan Rus -Türk ailelerin çocukları için Sibirya’ya gezi düzenleneceğini bildirdi

Türkiye'de yaşayan Rus -Türk ailelerin çocukları Sibirya'yı fethedecek
03-08-2022 21:52
03-08-2022 21:58
Google News

MOSKOVA - ÖZEL

Rus Evi Ankara Başkanı Doç. Dr. Aleksandr Sotniçenko, Türkiye dahil, dünyanın çeşitli ülkelerinde yaşayan Rus çocukların Rusya'nın Batı Sibirya bölgesindeki Hantı-Mansiysk Özerk Bölgesi'ne gezi düzenleyeceğini kaydetti. 

Konuyla ilgili dikGAZETE'ye konuşan Doç. Dr. Sotniçenko, gezinin Rusya'nın Bağımsız Devletler Topluluğu, Yurtdışında Yaşayan Soydaşlar ve Uluslararası İnsani İşbirliği Federal Rossotrudniçestvo tarafından organize edildiğini anlattı. Doç.Dr. Sotniçenko, "Rossotrudnichestvo yurtdışında yaşayan Rus soydaşlarla kültürel, insani ilişkileri güçlendirmek amacıyla zaman zaman böyle etkinlikler düzenliyor. Amacımız soydaşlarımızın bulundukları ülkelerle de kültürel, insani ilişkilerin güçlendirilmesi. Bu bağlamda bizim "Zdrastvuy Rossiya" (Merhaba Rusya) adlı programımz var" dedi.

Programın amaçlarını anlatan Doç. Dr. Sotniçenko, dikGAZETE.com için yaptığı açıklamada şunları ifade etti:

"Bu program bağlamında yurtdışında yaşayan veya yabancı vatandaşlıkları olan soydaş Rus çocuklarımızı ülkemize davet ederek, Rusya'nın çeşitli bölgelerini gezdirmek ve tanıtmak.

Buraya ortak aile çocukları da katılabilir. Örneğin bu vesileyle Türkiye'den yaklaşık 4 Rus çocuk da Batı Sibirya'da bulunan Hanti-Mansiysk Özerk Bölgesi'ne ziyaret edecek.

Tüm masraflar Rossotrudnichestvo tarafından karşılanacak. 8-15 Ağustos tarihlerinde düzenlenecek geziye Almanya, İsrail, Azerbaycan, Kazakistan ve diğer ülkelerden de gelecek çocuk sayısı 50.

Amacımız bu soydaşlarımıza gittikleri bölgelerdeki Rus kültürünü, gelenek görenekleri tanıtmak". 

Çocuklar arasındaki dostluklarının önemini vurgulayan Doç. Dr. Sotniçenko, "Çocuk yaşlarından başlayan dostluklar unutulmaz. Ve dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen çocukların da bu yaşlarında dostluklara başlaması bu bakımdan çok önemli. Ayrıca Türkiye'den gelen çocukların da katkısı, ikili dostluk ilişkilerinin güçlendirilmesinde önemli rol oynayacak. Hem Türk hem Rus kültürüyle büyüyen çocuklar da bizim geleceğimiz" dedi.

.

Fuad Safarov, dikGAZETE.com

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV ARAMA
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Günün çizgisi
ANKET TÜMÜ