USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Ekonomi

Marketlerde KDV indirimi denetimi yapıldı

Gıda ürünlerinde KDV'nin yüzden 8'den yüzde 1'e indirilmesine yönelik düzenlemenin ardından marketlerde denetim gerçekleştirildi.

Marketlerde KDV indirimi denetimi yapıldı
15-02-2022 14:25
Google News
Ankara

Üsküdar Belediyesi Zabıta Ekipleri, denetimler kapsamında marketlerdeki ürünlerde KDV indirimi yapılıp yapılmadığı, ürün fiyatlarının karşılaştırılması, etiket fiyatı ile kasa fiyatının tutup tutmadığı ve son kullanım tarihi gibi konularda kontroller gerçekleştirdi.

Zabıta Amiri Salih Akbulut, temel gıdada KDV'nin düşürülmesi sonrası başta zincir marketler olmak üzere ilçe genelinde denetimler yaptıklarını belirterek, "Usulsüzlük tespit etmemiz durumunda gerekli yaptırımları uygulayacağız. Ayrıca müşteriler usulsüz uygulamaları hem Ticaret Bakanlığı hem de bağlı oldukları il müdürlüklerine bildirebilirler. Ekiplerimiz, 7/24 esaslı olmak üzere denetimlerini artarak sürdürecek." dedi.

Markette alışveriş yapan Sevgi Koçak, denetimlerden memnun olduğunu fakat ücret indirimlerinin hala beklediği standartlara gelmediğini söyledi.

Denetimin yapıldığı bir marketin müdürü Mehmet Portakal ise "KDV indirim kararı sonrası fiyatlarımızı güncelledik. Etiketlere de gördüğünüz gibi yansıttık. Müşterilerimiz de alınan karardan ötürü memnun." diye konuştu.

Zabıta ekiplerinin denetimlere devam edeceği belirtildi.

Sivas

Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin de zabıta ekipleriyle Emek Mahallesi Buhara Caddesi'nde bazı marketlerde KDV denetimi yaptı.

Market arabasına koyduğu gıdaları kasadan geçiren Bilgin, KDV'nin yüzde 8'den yüzde 1'e indirilmesi kararının fiyatlara yansıyıp yansımadığını denetledi.

Bilgin, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, gıda ürünlerinde KDV'yi yüzde 8'den yüzde 1'e düşüren kararı uygulayan esnafa teşekkür ederek, "Enflasyonla mücadele ve halkımızı artan fiyatlara ezdirmeme noktasında hükümetimiz birçok tedbiri hızlıca uygulamaya koyuyor. Bunlardan birisi de KDV uygulaması oldu." dedi.

Bu noktada hükümetin desteğinin devam edeceğini vurgulayan Bilgin, "Hükümetimizin hayat pahalılığıyla mücadele noktasında topladığı vergilerde yüzde 7'lik bir fedakarlık yaparak hayata geçirdiği KDV indirimini uygulayan Sivaslı esnaflarımıza da teşekkür ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Konya

Konya'da ekipler, temel gıda maddelerinde yüzde 7'lik KDV indirimi uygulamasının yürürlüğe girmesiyle başlattığı denetimlere devam ediyor.

Ticaret İl Müdürlüğü, Maliye müfettişleri ve Büyükşehir Belediyesi Zabıta Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, zincir marketler başta olmak üzere kentteki tüm marketleri kapsayacak şekilde denetim gerçekleştiriyor.

Oluşturulan 4 ayrı ekip, denetim için sabahın erken saatlerinde bir araya gelerek, şehirdeki marketleri gezmeye başladı.

Ekipler, denetimlerde satılan ürünlerin kasa fişlerini kontrol edip, yüzde 7'lik indirimin uygulanıp uygulanmadığını denetledi, raflardaki ürün etiketlerinde düzenleme yapılıp yapılmadığını kontrol etti.

Denetimlerde genel olarak KDV indirimlerinin fiyat etiketlerine yansıtıldığı görülürken, indirimi etiketlere yansıtmayan market yöneticilerine akşama kadar düzenlemeleri tamamlamaları için süre verildi.

Tunceli

Tunceli Ticaret İl Müdürlüğü ve belediyenin zabıta müdürlüğü personelinden oluşan denetim ekipleri, kentteki gıda tedarikçileri ve marketlerde, söz konusu düzenlemenin ardından fiyatları inceledi.

Gıda ürünlerinde indirim yapılıp yapılmadığını kontrol eden görevliler, ürün fiyatlarının karşılaştırılması, etiket fiyatı ile kasa fiyatının tutup tutmadığı ve son kullanım tarihi gibi konularda denetim yaptı.

Kentteki tüm marketleri kapsayacak şekilde denetimlerini sürdüren görevliler, raflardan aldıkları ürünlerle kasaya giderek ürünlerin etiketleri ile kasadaki fiyatlarını tek tek karşılaştırdı.

Ardahan

Ardahan'da söz konusu düzenlemenin ardından Ticaret İl Müdürlüğü görevlileri, gıda tedarikçileri ve marketlerde denetim başlattı.

KDV indiriminin fiyatlara yansıtılıp yansıtılmadığını kontrol eden ekipler, raflardaki ürünlerin fiyatlarını kontrol etti.

Ağrı

Ağrı'da da Ticaret İl Müdürlüğü görevlileri, sabah saatlerinde marketlere giderek haksız fiyat artışı ve etiket kontrolüne yönelik denetim yaptı.

Ticaret İl Müdür Vekili Şakir Pelit'in de katıldığı denetimlerde ekipler, ürünlerin üzerindeki etiket fiyatı ile kasadaki fiyatlarını karşılaştırdı.

Ekiplerin, Tunceli, Ardahan ve Ağrı'da KDV indirimine ilişkin düzenleme sonrası başlattığı denetimler sürüyor.

Kaynak: AA

dikGAZETE.com
SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV ARAMA
PUAN DURUMU TÜMÜ
TAKIMOPuanAV.
1Trabzonspor3881+33
2Fenerbahçe3873+35
3Konyaspor3868+21
4Başakşehir FK3865+20
5Alanyaspor3864+9
6Beşiktaş3859+8
7Antalyaspor3859+7
8Fatih Karagümrük3857-5
9Adana Demirspor3855+13
10Sivasspor3854+2
11Kasımpaşa3853+10
12Hatayspor3853-4
13Galatasaray3852-2
14Kayserispor3847-7
15Gaziantep FK3846-8
16Giresunspor3845-6
17Çaykur Rizespor3836-27
18Altay3834-18
19Göztepe3828-37
20Yeni Malatyaspor3820-44
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Günün çizgisi
ANKET TÜMÜ