USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Çevre-Hayat

İsrail kuşatması nedeniyle Refah Hayvanat Bahçesi'nde mahsur kalan 3 aslan da kurtarılmayı bekliyor

İsrail'in Gazze Şeridi'ne aylardır sürdürdüğü saldırılar sadece insanların yaşamını altüst etmedi; Gazze'nin güneyindeki Refah kentinde bulunan hayvanat bahçesi sakinleri de saldırılar ve yıkıcı etkilerinden nasibini aldı

İsrail kuşatması nedeniyle Refah Hayvanat Bahçesi'nde mahsur kalan 3 aslan da kurtarılmayı bekliyor
25-05-2024 15:52
Google News
Gazze

İsrail ordusunun saldırıları nedeniyle hayvanat bahçesindeki 3 aslan yiyecek ve su olmaksızın kafeslerinde mahsur kaldı.

İsrail ordusu, uluslararası tüm tepkilere rağmen yaklaşık 1,4 milyon yerinden edilmiş kişinin sığındığı Refah'taki saldırılarına devam ediyor.

Refah'ın doğu bölgelerinin zorla boşaltılması ve bu yönde İsrail ordusunun "tehditleri" nedeniyle 3 aslan hayvanat bahçesinde mahsur kalırken, bahçenin diğer sakinleri ise Gazze Şeridi'nin orta bölgelerine tahliye edilebildi.

3 aslanın bahçeden tahliyesi için çağrı

AA muhabirine konuşan Refah Hayvanat Bahçesi'nin sahibi Fethi Cuma, kafeslerinde mahsur kalan aslanların tahliyesi için hayvan haklarıyla ilgilenen uluslararası kuruluşlardan yardım istedi.

Cuma, yaklaşık iki hafta önce İsrail ordusunun Refah'ın doğu bölgelerinin boşaltılması uyarısında bulunduğunu, bunun üzerine hayvanat bahçesi sakinlerini Gazze'nin orta bölgelerine taşıdıklarını ifade etti.

Filistinli Cuma, sözlerine şöyle devam etti:

"İsrail bombardımanının şiddetinden dolayı aslanları taşıyacak kişilerin hayatının tehlikeye girmesini istemedik. Üstelik onları taşıyacak ekipmanı da temin edemedik. Bu nedenle aslanların tahliyesini gerçekleştiremedik.

Kafeslerdeki su ve yiyecek yalnızca birkaç günlüktü. Şu anda yiyecek ve sudan mahrum kaldılar. İsrail'in bölgeye saldırısı nedeniyle aslanlara kimse ulaşamıyor."

Gazze Şeridi'nde hizmet veren uluslararası kuruluşlara başvurduğunu aktaran Cuma, şu ana kadar aslanların tahliyesi için herhangi bir adım atılmadığını kaydetti.

Hayvanlar da açlıktan ölüyor

Gazze Şeridi'nin merkezine tahliye edilen hayvanlarla ilgili olarak ise Cuma, onlar için gerekli gıdanın bulunmaması ve fiyatların büyük ölçüde artması nedeniyle ölüm riskiyle karşı karşıya olduklarını söyledi.

Parktaki dişi aslanın üç yavru doğurduğunu, bunların da uygun yiyecek ve tıbbi bakım verilememesi nedeniyle kısa süre sonra öldüğünü ifade eden Cuma, hayvanat bahçesindeki maymunun da bir yavru doğurduğunu, onun da uygun yiyecek bulunamadığı için hemen öldüğünü söyledi.

Kaynak: AA

.

dikGAZETE.com

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV ARAMA
PUAN DURUMU TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Günün çizgisi
ANKET TÜMÜ