USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Genel

HDP bütün sol ve sosyalist düşüncelere saygı duyuyor

HDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, bütün sol ve sosyalist düşüncelere saygı duyduklarını söyledi. HDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, Antalya’da cemevini ziyaret etti. Tuncel, Alevi Kültür Dernekleri Antalya Şube Başkanı Hasan Kaya ve vatanda

HDP bütün sol ve sosyalist düşüncelere saygı duyuyor
03-06-2015 19:58
Google News

HDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, bütün sol ve sosyalist düşüncelere saygı duyduklarını söyledi.
HDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, Antalya’da cemevini ziyaret etti. Tuncel, Alevi Kültür Dernekleri Antalya Şube Başkanı Hasan Kaya ve vatandaşlar tarafından karşılandı. Ziyarette konuşan Kaya, bütün sol ve sosyalist düşüncelere saygı duyduklarını belirterek, HDP ve CHP’nin bir arada koalisyon kurmalarının gönüllerinden geçtiğini söyledi.
HDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, farklı kültür ve inançların eşit yurttaşlık temelinde bir arada durabileceğini, bunun için demokratik ve özgürlükçü bir yaşam kurabilme iddiasıyla yola çıktıklarını kaydetti. Bölünen, ayrıştırılan, kimliklerin ve inançların birbirlerine düşman edildiği yerde barışmaya ve halkların kardeşliğine ihtiyaç olduğunu ifade eden Tuncel, "HDP’nin aday listelerinde tüm inanç gruplarından temsilciler yer alıyor. Bu adaylar Türkiye’nin her tarafında coşkuyla karşılandı. Bunun altında yatan şey de Ortadoğu’da yaşanan gelişmeler çatışma savaşın insanlar tarafından kabul edilmediğidir. Barış meselesi herkes tarafından ortak bir noktadır. Klasik anlamda merkezi otoriter siyasi anlayışı açıp yerelde halkla birlikte halk adına, halkın adına siyaseti benimsemiş olmasıdır. Gergin siyaset değil, güler yüzlü siyasettir" diye konuştu.
Kadın özgürlüğü noktasında HDP’nin eşit temsilde de farklılık oluşturduğunu aktaran Tuncel, "Türkiye’de dışlanan bir toplumsal kesimle yeni bir Türkiye kurmamız mümkün. Alevilerin toplumda önemli bir yeri var. Aleviler hep katliamlarla anılmıştır. Alevilerin eşit yurttaşlık talebinin karşılık bulması için Aleviler ilk kez siyaset yapacak. Bu noktada adaylarımız var. Alevi toplumun sorunları HDP için siyaseti yapmak ve mücadelesini yapmaktır. Muhafazakar adaylarımız da var. Diyarbakır müftüsü bizimle. Çatıştıran, ayrıştıran değil, birleştiren noktadayız. AK Parti şimdiye kadar çatıştırdı. Alevileri meydanda yuhalattı. Sürekli çatışmayı körükledi. Biz buna karşı hepsinin birleştiren yan yana durabileceğimizi düşünüyoruz. Kimse adına siyaset değil, herkesin kendi siyasetini yapmasının önemli olduğunu düşünüyoruz" şeklinde konuştu.

"HDP’NİN BARAJI ASMASI..."
Toplumun birbiriyle yüzleşmesi ve birbirine temas etmesinin önemli olduğunun altını çizen Tuncel, "Toplumlar da birbirine mesafeli duruyor. Yargılara dönen sonuçlar var. HDP’nin birlikte yan yana durması önemli. Bunu başaracağız. Tüm toplumsal kesimlerden HDP’ye büyük ilgi var. HDP’nin baraj aşması AK Parti’nin faşizanlaşan, otoriterleşen siyasetine tek barajlayacak olan HDP’nin koyacağını düşünen kesim var. HDP’nin barajı aşması Türkiye demokrasisi için de siyasette dönüm noktası olacaktır. Bir seçimle çok bir şey değişmez ama başlangıç yapmış oluruz. HDP’nin güçlü bir şekilde barajı yıkması, bu düzenle hesaplaşma açısından önemlidir" dedi.
Türkiye’de seçimin HDP ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında geçmeye başladığını savunan Tuncel, "Erdoğan, partiler arası bir seçimden ziyade Cumhurbaşkanlığını bırakıp AK Parti’nin eş başkanlığına soyundu. Biliyorsunuz eş başkanlık sistemini biz getirdik. Ne yazık ki AKP iki bıyıklı iki eş başkan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan diğeri Başbakan Ahmet Davutoğlu. Ama bu kadar siyasete müdahale eden noktada karşılaşıyoruz ama bu siyasetten bıktığını kabul etmediğini gösteriyor. Cumhurbaşkanının siyasete bu kadar müdahale etmesi AK Parti oy veren taban açısından da rahatsız edici bir durum. Sahadayız, sokaktayız. İnsanlar Cumhurbaşkanının Cumhurbaşkanı, Başbakanın Başbakan olmasını istiyor ama durum karışmış. Eş başkan yürütüyorlar. 7 Haziran’da Türkiye’de yeni bir dönemin başlayacağını düşünüyorum" ifadelerini kullandı.
Tuncel, seçim barajının yıkılması halinde Türkiye’de yeni bir siyasi anlayışı inşa etmenin kolay olacağını aktardı. Kadın özgürlüğü noktasında ciddi sorunlar yaşandığını kaydeden Tuncel, "Kadına şiddet katliama dönüşmüş durumda. Taciz, tecavüz vakaları karşısında yeni bir başlangıç yapmak ve toplumun kurtuluşu diye ifade edilen düzeni kadınlar olarak kurmak zorundayız. Bunlar kadınların kaderi değildir. Ciddi bir çürümeyle karşı karşıyayız. Siyasilerin bu noktada önemli görevleri var. Erkek egemen toplumun kadına yönelik şiddetine tavır almak zorundayız. Alevi kurumların, toplumun ileri gelenlerinin sorumlulukları olduğunu düşünüyorum. Dur demek hepimizin görevidir. Kadınlar işçiler emekçiler öldürülüyor. Yoksullar dışlanıyor. Bu bir sistem sorunudur. Türkiye’nin geldiği tabloyu görüyoruz. Bütün bunlara dur diyecek siyaseti geliştirmek önemlidir" açıklamasını yaptı.

ERDOĞAN’I ELEŞTİRDİ
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim meydanlarında HDP’yi hedef alan açıklamalarını eleştiren Tuncel, şunları söyledi:
"7 Haziran akşamı Türkiye’de HDP, Türkiye siyasetine varlığını göstermiş olacak. Bizi bölmeye çalışanlara, birleştirici siyasetle yeni bir dönem olacak. Cumhurbaşkanı bunu görüyor olmalı. Cumhurbaşkanının HDP ile ilgili söylemlerinin samimiyetini topluma bırakıyoruz. Cumhurbaşkanının ortaya koyduğu siyaset, duruş son bir aydır gösterdiği çalıştığı performans aslında kendisinin Türkiye siyasetine müdahale ettiğin,i AK Parti’ye de iyilik değil kötülük yaptığını görülecek 7 Haziran’da. Tek stratejilerinin HDP’nin baraj altında kalması Erdoğan’ın başkan olması üzerine. Başkan olmayacak. HDP barajı aşacak ve Erdoğan başkanlık sistemini hayata geçiremeyecek.Onun karşısında söylenmiş bir manevra olarak görüyoruz. Cumhurbaşkanının bütün partilere eşit mesafede durması, ve o sarayda otursaydı daha hayırlı olurdu. Ama o, sarayda oturmadı sadece AK Parti için çalışma yürüttü. Ama iflas ettiğini gördük. Türkiye siyasetine de çok şey kaybettirdi. Kendi tabanlarında da rahatsızlık verdi. Bizim paramız yok. Devlet bütçesini 3 parti paylaşıyor. 7 Haziran’da artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak."
(İHA)
SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV ARAMA
PUAN DURUMU TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Günün çizgisi
ANKET TÜMÜ