USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Genel

Hasan Ferit Gedik davasında gergin anlar

Maltepe Gülsuyu’nda Hasan Ferit Gedik’in ölümü ve çok sayıda kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan olaya ilişkin açılan dava, yaşanan tartışmalar nedeniyle ertelendi. Sanıklar, salondan çıkarılırken müştekilere pet şişe ve çakmak fırlattı. Anadolu Adalet Sara

Hasan Ferit Gedik davasında gergin anlar
16-03-2015 21:37
Google News

Maltepe Gülsuyu’nda Hasan Ferit Gedik’in ölümü ve çok sayıda kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan olaya ilişkin açılan dava, yaşanan tartışmalar nedeniyle ertelendi. Sanıklar, salondan çıkarılırken müştekilere pet şişe ve çakmak fırlattı.
Anadolu Adalet Sarayı’nda bulunan 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 7’nci duruşmada 22’si tutuklu 24 sanık ile Hasan Ferit Gedik’in annesi Nuray Gedik ve babası İbrahim Gedik hazır bulundu. Duruşmada ifadesi alınan ve örgüt yöneticisi olduğu öne sürülen Zafer Turhan, hakkındaki suçlamaları kabul etmedi. Turhan, “Mahallemizde legal ve illegal sol örgütler, gündemde kalabilmek adına halk nezdinde haklı görünebilmek için bu tür iftiralarda bulundu. Bu durum tüm Gülsuyu halkınca bilinmektedir. Gülsuyu’nda kurulmuş bir korku imparatorluğu var. Senelerce yapmış oldukları zulme artık insanlar dayanamadı. Ailemiz dışarıda mağdur, biz içerde. Kamuoyu üzerinde bir uyuşturucu çetesi vardır şeklinde bir algı yaratılmıştır” diye konuştu. Bu sırada Hasan Ferit Gedik’in annesi Nuray Gedik, “Onun için mi hayırlı cinayetler diyorsun?" diyerek tepki gösterdi.
Turhan, kendilerine karşı bir iftira kampanyası olduğunu savunarak, “Ben suçsuzum demiyorum ama her şey bireyseldir. Şimdi de bir gençliği yok etmeye çalışıyorlar. Kime emir vereceğim de kim dinleyecek beni? Eşitlik, devrim gibi kavramların arkasına saklanıp her şeyi yapmışlardır. Terör örgütlerinin ekmeğine yağ sürüyorlar. Onların avukatları bize bu salonda neler yapıyorsa düşünün mahallede bize neler yapıyorlar” dedi.

"SENİ ÖLDÜRECEĞİM"
Sanık Zafer Turhan’ın bu sözleri, müşteki avukatlarının tepkisini çekti. Müşteki avukatları ile sanıklar arasında sözlü tartışma yaşanırken, bu sırada tutuklu sanıklardan Şahin Eren müşteki avukatına dönerek, "Güray Dağ seni öldüreceğim" dedi.
Duruşma salonunda yaşanan tartışma sırasında sanık avukatlarından biri ise müşteki avukatlarına tepki gösterdi. Tutuklu sanıklardan biri de müşteki avukatlarına, "Polise taş atanları savunuyorsunuz, bombacıları savunuyorsunuz. Polislere canlı bomba gönderiyorsunuz, karakol patlatıyorsunuz. Oğlunun eline silah verip Gülsuyu’na gönderenlere hesap sor” diye bağırdı.
Tartışmaların devam etmesi üzerine Mahkeme Başkanı Mahir Merdun, bu şekilde yargılamaya devam edilemeyeceğini ifade ederek, “Yargılama yapılacaksa birbirimize saygı gösterelim" dedi. Karşılıklı tartışmaların sürmesi üzerine duruşmayı erteleyen mahkeme heyeti, salonu terk etti. Mahkeme heyeti, ayrıca duruşma salonundaki SEGBİS görüntülerinin HSYK’ya ve Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmesine karar verdi. Heyetin salonu terk etmesinin ardından ortam iyice gerildi. Sanıklar, jandarma ekipleri tarafından duruşma salonundan çıkarılırken müştekilere pet şişe ve çakmak fırlattı.
Duruşma sonrası gazetecilere açıklamalarda bulunan Hasan Ferit Gedik’in annesi Nuray Gedik, “Sabahtan öğlene kadar güzel geçti. Öğlede ara verildi, içeri girdik. Zafer Turhan savunmaya başladı. Savunsun bir şey demiyoruz ama savunurken bir taraftan da kışkırtıyor, tahrik ediyor, bize hareketler yapıyorlar. Hepsi avukatlara ve bize çakmak fırlattılar. Bizler değmesin diye kafamızı eğdik, bir avukat arkadaşımız yaralandı. Bunlar gerçekten vicdansızlar. Bu mahkemenin gidişatı iyi değil. Başkan da bu durumda pasif kalıyor. O da üzerinden attı. Biz bir an önce adalet sağlansın, bu katiller yargılansın istiyoruz. İnanın anne olarak çok üzgünüm. O kadar utanmazlar ki bakıyorlar, gülüyorlar. Onlara tahammül etmek çok zor. Bir an önce yargılansınlar istiyoruz” dedi.
(İHA)
SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV ARAMA
PUAN DURUMU TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Günün çizgisi
ANKET TÜMÜ