USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Kültür Sanat

Balkan Kervanı Kosova’da halkla buluştu

Türk kültürünün Balkanlara tanıtılması amacıyla düzenlenen ’Balkan Kervanı’ organisazyonu Kosova halkı ile buluştu.İstanbul’un Küçükçekmece Belediyesi ile Yunus Emre Enstitüsü’nün ortaklaşa düzenlediği , Türkiye Kültür Bakanlığı’nın...

Balkan Kervanı Kosova’da halkla buluştu
19-09-2015 09:21
Google News

Türk kültürünün Balkanlara tanıtılması amacıyla düzenlenen ’Balkan Kervanı’ organisazyonu Kosova halkı ile Prizren ve Üsküp'te buluştu.

İstanbul’un Küçükçekmece Belediyesi ile Yunus Emre Enstitüsü’nün ortaklaşa düzenlediği , Türkiye Kültür Bakanlığı’nın desteklediği "Balkan Kervanı" projesi kapsamında Kosova’nın tarihi şehirlerinden Prizren’de çeşitli kültürel sanatsal etkinlikler düzenlendi.

Organizasyonda Türkiye’nin Prizren Başkonsolosu Selen Evcit, Kosova Türk Temsil Heyet Başkanı Kurmay Albay Saim Bağcı, Türkiye ile Kosova kurum ve kuruluşların temsilcileri de hazır bulundu.

Türk kültürü ve sanatının çeşitlerinin yansıtıldığı organizasyon çerçevesinde ünlü “Şadırvan” meydanında hat, cam işleme ile boyama , bakır işleme gibi Türk geleneksel sanatları icra edildi. Büyük ilgi gösteren vatandaşlara sanatların incelikleri tanıtıldı.

Organizasyonu düzenleyen İstanbul K Küçükçekmece Belediyesini temsilen etkinliğe katılan Belediye Başkan Yardımcısı Recep Şencan, Balkanlarda bir çok ülke ve ili gezdiklerini belirterek, “Buradaki amacımız Balkanlar ile Türkiye arasında tarihten gelen bağları güçlendirmektir.” ifadesini kullandı. Akrabalık ve gönül bağlarını da pekiştirmek istediklerini kaydeden Recep Şencan, bu çerçevede Türk kültürünü de tanıtmayı arzuladıkları ifade etti.

Türk kültürü ve sanatının çeşitli boyutlarıyla bütün Balkanlarda tanıtımını amaçlayan bir organizasyonun söz konusu olduğunu belirten Yunus Emre Enstitüsü Priştine Türk Kültür Merkezi Müdürü Bülent Üçpınar da, “ çok güzel bir organizasyon. Cam işçiliğinden, semazenlerin gösterilerine, folklor gösterilerinden ahşap işçiliğine kadar bir çok etkinlik var” dedi.

Türkiye’nin bir çok yöresine ait halk oyunlarının da büyük bir keyif ile izlendiği organizasyon geniş halk kitlesi tarafından beğeni kazandı.

Organizasyonun Prizren’de düzenlenmesinin ayrı bir önemi olduğunu kaydeden Türkiye’nin Prizren Başkonsolosu Selen Evcit, Prizren şehrinin yüzde 90’nı Türkçe konuşan bir şehir olduğunu, Türk kökenli olanın da olmayanın da Türkçe konuştuğunu, dolayısıyla burada bütün gösterilerin Türkçe yapıldığını ve büyük bir ilgiyle izlenebildiğini vurguladı. Bütün halkın bu etkinliklere katılabildiği, halkın gösterileri ana dilinde Türkçe dinleyebildiğini kaydeden Başkonsolos Selen Evcit, “özellikle Prizren’de yapılan bu faaliyetlerin diğer yerlere göre çok daha başarılı geçebileceğini düşünüyorum” dedi.

Organizasyon kapsamında semazenler tarafından icra edilen gösteri de halk tarafından büyük ilgi gördü.
Türkiye’den yola çıkan "Balkan Kervanı" etkinliği, Makedonya’nın başkenti Üsküp’te yapılacak gösteri ile sona erecek.
SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV ARAMA
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Günün çizgisi
ANKET TÜMÜ