USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Siyaset

Bakan Kacır: (İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırısı) Bütün dünya maalesef büyük ölçüde sessiz

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Kacır, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına ilişkin, "Bütün dünya maalesef büyük ölçüde sessiz. Sayın Cumhurbaşkanımız, bu acının derhal durması için olağanüstü bir çaba gösteriyor" dedi

Bakan Kacır: (İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırısı) Bütün dünya maalesef büyük ölçüde sessiz
19-10-2023 18:13
Google News
Antalya

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına ilişkin, "Bütün dünya maalesef büyük ölçüde sessiz. Biz büyük bir gayret gösteriyoruz, Sayın Cumhurbaşkanımız tüm diplomatik kanalları en etkili şekilde kullanarak, tüm muhataplarıyla sürekli görüşmeler yaparak bu acının derhal durması için olağanüstü bir çaba gösteriyor." dedi.

Kacır, Antalya Bilim Üniversitesi'nde öğrencilerle söyleşiye katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın takdirleriyle dünyanın en şerefli milletine, Türk milletine hizmet ettiğini söyleyen Kacır, şunları dile getirdi:

"Türk milleti, tarih boyunca dünyanın en kuvvetli devletlerini kurmuş ama ne kadar kuvvetli olursa olsun hiç kimseye zulmetmemiş bir millet. Türk milleti, medeniyet değerlerini, adaleti, merhameti insanlıkla buluşturmuş bir millet.

Gittiği tüm coğrafyalara, tüm topraklara, tüm ülkelere, tüm şehirlere barış götürmüş, merhamet götürmüş, selamet götürmüş, huzur götürmüş bir millet.

Böylelikle adım attığı topraklarda yüzyıllar boyunca da kalmayı başarmış bir millet fakat görüyoruz ki bugünün dünyasında kendini güçlü zannedenler pek öyle değiller. İşte 12 gündür Orta Doğu, kutsal Filistin toprağı, yine kan ve gözyaşına şahit oluyor."

Bakan Kacır, kutsal topraklarda acının, zulmün ve işgalin yaşandığına dikkati çekti.

Önceki akşam Gazze'de bir hastanenin bombalandığını anımsatan Kacır, çocukların, kadınların, masumların, yaralıların, hastaların, doktorların, hemşirelerin, hasta bakıcıların olduğu bir hastanenin gözü dönmüş zalimlerce hedef alındığını belirtti.

Kacır, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bütün dünya maalesef büyük ölçüde sessiz. Biz büyük bir gayret gösteriyoruz, Sayın Cumhurbaşkanımız tüm diplomatik kanalları en etkili şekilde kullanarak, tüm muhataplarıyla sürekli görüşmeler yaparak bu acının derhal durması için olağanüstü bir çaba gösteriyor ama bize düşen bu ülkeyi, bu milleti, bu devleti, o kadar kuvvetli ve kudretli kılabilmek ki bu acılar bir daha ortaya çıkmasın dünyada.

Hiçbir zalim, kendisini kuvvetli gören hiçbir güç, bir masuma, bir mazluma zulmetmeye cesaret edemesin. Asıl olan hep birlikte yürüttüğümüz çalışmaları, bu milleti bu noktaya yeniden getirebilmektir."

"Tam bağımsızlık iddiası ve iradesiyle çalışmalara devam"

Bakan Kacır, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın liderliğinde güçlü bir Türkiye oluşturulduğunu belirterek, daha gidilecek uzun bir yolun olduğunu kaydetti.

Savunma sanayisinde Türkiye'nin muazzam bir başarıya imza attığına işaret eden Kacır, havacılıkta Türk milletinin destan yazdığını söyledi.

Cumhuriyetin ikinci yüzyılını Türkiye Yüzyılı yapmak için tam bağımsızlık iddiası ve iradesiyle çalışmalara devam ettiklerini dile getiren Kacır, bugünün dünyasında siyasi bağımsızlığın iktisadi ve teknoloji bağımsızlığından geçtiğini ifade etti.

Türkiye'nin bugün kendi uçağını, otomobilini, insansız denizaltı aracını yapan ülke konumuna ulaştığını vurgulayan Kacır, 60 yıllık rüyaların gerçeğe dönüştürüldüğünü belirtti.

Kacır, başarılı çalışmaların bundan sonra da devam edeceğini sözlerine ekledi.

Bakan Kacır, Akdeniz Üniversitesi Akademik Yıl Açılış Töreni'ne katıldı

Akdeniz Üniversitesi Atatürk Konferans Salonu'nda düzenlenen Akademik Yıl Açılış Töreni'ne de katılan bakan Kacır'a fahri doktora ünvanı verildi.

Rektör Prof. Dr. Özlenen Özkan tarafından cübbesi giydirilen Kacır, Türkiye'nin en önemli üniversitelerinden biri olan Akdeniz Üniversitesi'nde bulunmaktan ve kendisine fahri doktora ünvanı verilmesinden büyük bir şerefle onur duyduğunu söyledi.

Törende "Türkiye Yüzyılında Milli Teknoloji Hamlesi" konusunda konuşma yaparak ilk dersi veren Kacır, Türkiye'nin milli teknoloji hamlesinin, kritik teknolojilerde tam bağımsızlık, yüksek katma değerli ürün sistemlerinin milli ve özgün imkanlarla geliştirmesi ve bu ürünlerin rekabetçi biçimde dünyaya ihraç edilmesi yolculuğu olduğunu belirtti.

Bu hamlenin savunma sanayi öncülüğünde başladığını ifade eden Kacır, şöyle devam etti:

"Cumhurbaşkanımızın başbakanlık döneminden itibaren, güvenlik güçlerimizin Türkiye'nin kendi imkanlarıyla geliştirdiği milli ve özgün sistemleri sahada kullanabilmesi öncelikli bir politika olarak tayin ve tespit edildi.

Aslında bu Türkiye için bir tercihten öte sorumluluktu. Zira 40 yıla yakın zamandır terörle mücadele eden bir ülkeyiz. Ve maalesef bu mücadelemizde aslında ittifak içinde olmamız, yanımızda olması gerekenler çoğu zaman bize destek vermediler.

Parasını verdiğimiz halde savunma sistemlerini, ihtiyaç duyduğumuz silahları, yeri geldiğinde insansız hava araçlarını bizimle paylaşmadılar. Hatta bazen maalesef onları mücadele ettiğimiz teröristlerin yanlarında gördük."

"Türkiye'nin milli insansız hava araçları 30'dan fazla ülkeye ihraç ediliyor"

Günümüzde teknolojinin tüm alanlarında bağımsızlık mücadelesi verilmesi gerektiğini dile getiren Kacır, Türkiye'nin 20 yılda adeta sıfırdan bir AR-GE ve yenilik ekosistemi inşa ettiğini vurguladı.

Türkiye'nin bugün pek çok alanda bölgesinin ve dünyanın önemli üretim güçlerinden biri olduğunu anlatan Kacır, "Bakanlık olarak odağımız Türkiye'nin üretim, istihdam ve kalkınma yolculuğunu yatırım, üretim ve istihdam ekseninde sürdürmesini sağlamak. Bunu yapabilmek adına kritik teknolojilerde tam bağımsızlığı elde etmek, yüksek teknoloji ihracatını artırmak, katma değer üretim düzeyini yükseltmek ve muhakkak nitelikli istihdamı, beşere sermayeyi desteklemek, öncelikli hedeflerimiz. Bugün Türkiye insansız hava aracı üretiminde dünya birincisi. Türkiye'nin milli insansız hava araçları 30'dan fazla ülkeye ihraç ediliyor" dedi.

Türkiye'nin 21. yüzyılda yeni nesil havacılık teknolojilerinde lider olmayı başardığına işaret eden Kacır, son 10 yıl Bayraktar İHA, Bayraktar TB2, Taarruzi İnsansız Hava Aracı (TİHA), Hürkuş, ATAK2, Gökbey ve Kızılelma gibi farklı havacılık platformlarını gökyüzüyle buluşturabilmiş dünyada ikinci bir örneğin olmadığını dile getirdi.

"Uzay ekonomisinden Türkiye’nin pay almasını sağlayacağız"

Kacır, Türkiye'nin uzay teknolojilerinde uydu ve uydu altyapı sistemleri ihraç edilen bir ülke olduğuna değinerek, "İlk milli haberleşme TÜRKSAT 6A'yı önümüzdeki yıl uzayla buluşturacağız. Ay programını iki aşamalı gerçekleştireceğiz. Bu program kapsamında ilk kez uzayda hibrit roket teknolojisini kullanan ülke olacağız. Eğer bunu başarabilirsek, bu teknolojiyi ticarileştirme fırsatı elde edeceğiz. Uyduların yörüngeler arası transferinde bu teknolojilerin kullanılmasını sağlayacağız. Böylelikle halihazırda 600 milyar dolar düzeyinde hızla 1 trilyon dolara yükselecek uzay ekonomisinden Türkiye’nin pay almasını sağlayacağız." ifadelerini kullandı.

"Biz kuvvetli olacağız ki bizden umut bekleyenlerin yüzü gülecek"

Bakan Kacır, Türkiye'nin bulunduğu coğrafyada sadece halkına değil, dünyada kendisinden ümit bekleyen tüm mazlumlara umut ışığı olmaya devam edebilen bir ülke olması için çalıştıklarını vurguladı.

Filistin'de dünyanın gözü önünde bir zulüm yaşandığını belirten Kacır, sözlerini şöyle tamamladı:

"Filistin'de bir hastanede tedavi görmek üzere orada bulunan hastaların, onları tedavi etmek üzere orada bulunan doktorların, hemşirelerin, hasta bakıcılarının çocukların, kadınların yüzlerce insanın öldürüldüğü çok acı günlerden geçiyoruz. 12 gündür bütün dünyanın gözü önünde bir zulüm yaşanıyor.

İnsanlığın bir leke olarak dahi hatırlamak istemeyeceği bu olayları dünya tarihinden silip atabilmemiz adına yapabileceğimiz en doğru iş Türkiye'yi milli teknoloji hamlesiyle buluşturmaktır.

Nasıl kendi topraklarımızda, kendi huzurumuzu kendi geliştirdiğiniz teknolojiler sayesinde elde edebilmişsek, medeniyet değerlerimizle, adaletle, merhametle insanlığı buluşturabilmek adına yapacağımız en önemli iş milli teknoloji hamlesini gerçekleştirmektir."

Kaynak: AA

.

dikGAZETE.com

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV ARAMA
PUAN DURUMU TÜMÜ
TAKIMOPuanAV.
1Galatasaray2669+41
2Fenerbahçe2667+47
3Trabzonspor2643+9
4Beşiktaş2643+6
5Kasımpaşa2639-1
6Çaykur Rizespor2736-12
7Antalyaspor2635+2
8Sivasspor2634-6
9Başakşehir FK26330
10Samsunspor2733-3
11Adana Demirspor2632+4
12Kayserispor2632-4
13MKE Ankaragücü2629-2
14Hatayspor2629-3
15Alanyaspor2629-8
16Fatih Karagümrük2628+1
17Gaziantep FK2628-7
18Pendikspor2626-20
19Konyaspor2625-15
20İstanbulspor2612-29
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Günün çizgisi
ANKET TÜMÜ