USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Genel

Alman dergisinin Erdoğan hazımsızlığı

Cumhurbaşkanlığı, bir makaleyle ilgili Focus dergisine gönderilen tekzibin yayımlanmadığını ve dergi tarafından bu metnin ’baskı’ yalanıyla çarpıtıldığını açıkladı.Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada, "Almanya’nın haftalık yayın organlarından F

Alman dergisinin Erdoğan hazımsızlığı
15-07-2015 14:37
Google News

Cumhurbaşkanlığı, bir makaleyle ilgili Focus dergisine gönderilen tekzibin yayımlanmadığını ve dergi tarafından bu metnin ’baskı’ yalanıyla çarpıtıldığını açıkladı.
Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada, "Almanya’nın haftalık yayın organlarından Focus’ta 27 Haziran 2015’te yayımlanan bir yazıyla ilgili olarak, 09 Temmuz 2015 tarihinde, Cumhurbaşkanlığı Basın Başdanışmanlığı tarafından anılan dergiye bir açıklama/tekzip metni göndermiş bulunmaktadır. Ancak Focus dergisi metni okurlarıyla paylaşmak yerine, yeni bir haberle mesnetsiz iddiaları tekrarlamayı, gönderdiğimiz yazılı açıklamayı da kendilerine ’baskı uygulamak’ diye niteleyerek çarpıtmayı yeğlemiştir" denildi.
"Haberin muhataplarına söz hakkı vermeyen, açıklama/tekzip hakkını hiçe sayan bu tutumun evrensel gazetecilik etiğiyle bağdaşmadığına dikkat çekiyoruz" diye devam eden açıklamada, derginin yayımlamadığı metin de paylaşıldı. İşte o tekzip metni:
“Haftalık haber dergisi Focus’un 27 Haziran 2015 tarihli nüshasında “Erdogan und seine Schattenkrieger” başlığıyla yayımlanan yazıda Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan hakkında ileri sürülen iddialar tümüyle gerçek dışıdır. Hayal ürünü iddialar eşliğinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanı sıra Almanya’da mukim masum Türk vatandaşlarını töhmet altında bırakan bir tablo çizilmesi, gazetecilik etiğiyle de bağdaşmamaktadır. Haberin üzerine bina edildiği Taha Gergerlioğlu adlı şahsın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile herhangi bir yakınlığı ya da ilişkisi söz konusu olmadığı gibi kendisinin herhangi bir resmi görevi de bulunmamaktadır.
Uluslararası hukuk, Konsolosluk yetkililerin görev yaptıkları ülkelerde kendi vatandaşlarına ilişkin adli süreçleri izlemelerini mümkün kılmaktadır. Hal böyleyken, Türkiye’nin Karlsruhe Başkonsolosu Serhat Aksen’in Karlsruhe Federal Mahkemesi’nde bir davayı izlemiş olmasını, yargılanan kişiye destek gibi sunmak ya da ’Almanya’nın iç işlerine ve yargı sistemine etki etmeye çalışma2 biçiminde yorumlamak objektiflik ve iyi niyet ile asla bağdaştırılamaz.
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile hiç bir ilişkisi bulunmayan birilerinin Almanya’da Erdoğan adına bilgi topladığı iddiasından Türkiye’deki telefon dinlemelerine kadar çeşitli mesnetsiz suçlamalarla okuyucularınız başta olmak üzere Alman kamuoyunu yanıltılması da gerçekten üzüntü vericidir.
Haberde yer alan MİT’e yardım etmeyi kabul eden Türk kökenli şahısların askerlik sürelerinin kısaltıldığı ve bu şahısların askerlik görevleri akabinde Almanya’da ajanlık faaliyetlerine yönlendirildikleri iddiası da diğerleri gibi yalandır. Bu tarz yalanlar Almanya’daki masum vatandaşlarımızı töhmet altında bırakmaktadır. Türkiye’de askerlik süreleri kanunlarla belirlenmekte olup, bu sürelerde herhangi bir kısaltma yapılması ve bu şahısların istihbari faaliyetlere yönlendirilmesi mümkün değildir.
Almanya’nın da terör örgütleri listesinde yer alan PKK ve DHKP-C’yi adeta mağdur gibi tasvir eden haberde, Türkiye’nin aslı olmayan ithamlardan hareketle kural tanımayan bir devlet gibi sunulması asla kabul edilebilir bir tutum değildir. Türkiye Cumhuriyeti demokratik bir hukuk devletidir. Bu kapsamda Almanya’da olduğu gibi Türkiye’de de her kurumun görev ve yetkileri anayasasında net bir şekilde belirlenmiştir.
Takdir edersiniz ki mesnetsiz iddiaların haber gibi sunulması, ilgili medya organının güvenilirliğini de ciddi biçimde zedelemektedir. Focus dergisinin gazetecilik etiğinin ciddi biçimde ihlal edildiği söz konusu yazıyla ilgili olarak bu düzeltme metnimizi okurlarıyla aynen paylaşacağına inanıyoruz.”
(İHA)
SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV ARAMA
PUAN DURUMU TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Günün çizgisi
ANKET TÜMÜ