USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Eğitim

Abdulkadir Özbek: 'Öğretmen çok, öğretmen yok'

Vizyon Koleji Genel Müdürü Abdulkadir Özbek, kolej olarak adeta altın arar gibi öğretmen aradıklarını söyledi.

Abdulkadir Özbek: 'Öğretmen çok, öğretmen yok'
03-03-2017 15:47
Google News


Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) verilerine göre geçen yıl öğretmen olmak için girilen sınavlarda adaylar kendi alanlarıyla ilgili soruların birçoğunu cevaplayamadı. En başarısız olan adaylar, alan sınavlarında kendilerine sorulan 50 sorudan ortalama 9’unu ancak doğru cevaplayan lise matematik öğretmenleri oldu. En başarılılar ise 50 sorudan ortalama 32'sini yapan Türkçe öğretmenleri oldu. Vizyon Koleji Genel Müdürü Abdulkadir Özbek, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Öğretmenlerle ilgili durum gerçekten içler acısı. Mesele diploma vermek değil nitelikli bir şekilde öğretmen adaylarının mezun olmasını sağlamak. Eğitim gibi ciddi bir konuda geleceğimizi şekillendirecek öğrencilerimizi emanet edeceğimiz öğretmen adaylarının çok daha donanımlı mezun olmasını sağlamak zorundayız. Eğitim fakültesinin giriş ve çıkış şartlarının zorlaştırılması ve fakültelerde verilen eğitimin, içinde bulunduğumuz çağa uygun hale getirilmesi ile nitelikli öğretmen adayları mezun edebiliriz" dedi.

"Altın arar gibi öğretmen arıyoruz"

Özbek, "Vizyon Koleji olarak biz de nitelikli öğretmen bulmakta zorluk çekiyoruz. Maalesef başvuruda bulunan öğretmenlerle yaptığımız mülakatlarda çağın gerektirdiği donanıma sahip olmadıklarını üzülerek görüyoruz. Aylarca süren bir öğretmen alım sürecimiz oluyor. Okul açıldığından beri geçen 4 yıl içerisinde 100 binin üzerinden başvuru olmasına rağmen, bu başvuruların içerisinden sadece 200 civarında öğretmen aldık. İki kampüsü olan bir okul için en fazla sayıda başvuruyu aldık. Adeta altın arar gibi öğretmen arıyoruz. Nasıl ki bir 1 gr altın için tonlarca madenin işlenmesi gerekiyorsa biz de en üst niteliğe sahip öğretmeni bulmak için aylar süren bir çalışma yapıyor; binlerce özgeçmişi inceliyor yüzlerce mülakat gerçekleştiriyoruz. Bu süreçlerdeki başarımızı da kariyer.net ten iki yıl üst üste aldığımız “İnsana Saygı Ödülü” ile de taçlandırıyoruz" şeklinde konuştu.

Vizyon Koleji Genel Müdürü Abdulkadir Özbek, iş arama sitelerindeki ilanlarına sadece geçtiğimiz yıl 50 öğretmenlik pozisyona 31 bin 500 civarında eğitimcinin başvurduğunu söyledi. Türkiye’de başka hiçbir okulun bu kadar yüksek oranda başvuru almadığına dikkat çeken Abdulkadir Özbek, bu kadar başvuru almalarında Microsoft ve Sebit'in proje okulu olmalarının ve öğretmene en çok yatırım yapan okul olmalarının etkili olduğunu söyledi.

"Hiçbir yerde eğitim kalitesi, öğretmen kalitesini geçemiyor"

Abdulkadir Özbek, sözlerini şöyle tamamladı: "Dünyada hiçbir yerde eğitim kalitesi, öğretmen kalitesini geçemiyor. Öğretmenlerin mesleki gelişiminin sağlanması bir okulun öğretim kalitesinin olmazsa olmaz koşuludur. Bu nedenle öğretmenlerimizi üst düzey 21. yüzyıl öğreticileri haline getirmek ve onları sürekli formda tutmak için Vizyoner Öğretmen Akademisi programını başlattık. Görevi sadece öğretmen koçluğu olan, yerli ve yabancı eğitim uzmanlarının yıl boyu yaptıkları sistematik eğitim ve geri bildirimler sayesinde Vizyon Koleji, nitelikli öğretmenlerin üst düzey öğreticilere dönüştüğü bir okul haline geldi. Bizce dünyanın en önemli işini yapan öğretmenlerin sistematik geribildirimlerle gelişmeye ve formda kalmaya ihtiyacı var.
Vizyon Akademi eğitmenleri kampüste yıl boyu kesintisiz faaliyet gösteriyor ve sadece bu alana odaklanıyor.

Eğitmenlerimiz öğretmenlere sürekli ihtiyaç analizleri yapma, profesyonel atölye çalışmaları dizayn etme, çevrimiçi ve yüz yüze mesleki gelişim kaynakları sağlama, birebir koçluk-mentörlük hizmeti sunma, ders gözlemleri ve geribildirimler verme gibi harika hizmetler sunuyor. Vizyon Kolejinde nitelikli öğretmenler, üst düzey öğreticilere dönüşüyor ve bu da okulun eğitim kalitesinin her zaman yüksek olmasını sağlıyor. Bu amaçla yapılan çalışmaların bir sonucu olarak ASU (Arizona State University) öğretim üyesi ve ISTE (Intenational Society for Technology in Education) Teacher Education birimi başkanı Dr. Teresa Foulger ile ISTE Mobile Learning birimi başkanı Diane Marie Burke yapılan çalışmaları yerinde görmek için Vizyon Kolejini ziyaret etti. Ziyaret sürecinde Vizyon Koleji öğretmen ve yöneticileri ile birlikte birçok workshop, mülakat ve eğitimler gerçekleştirildi. Amerikalı akademisyenler okulumuzda uygulanan eğitim modeli Flexa ‘ya ve Vizyoner Öğretmen Akademisi programlarına tam not verdiler ve dünyaya örnek olarak gösterdiler" dedi.

dikGAZETE.com
SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV ARAMA
PUAN DURUMU TÜMÜ
TAKIMOPuanAV.
1Galatasaray3585+53
2Fenerbahçe3577+42
3Beşiktaş3577+41
4Adana Demirspor3566+30
5Başakşehir FK3662+17
6Trabzonspor3657+10
7Fatih Karagümrük3651+12
8Konyaspor3550+8
9Kayserispor3647-6
10Kasımpaşa3643-16
11MKE Ankaragücü3542-9
12Antalyaspor3541-7
13Sivasspor3641-8
14Alanyaspor3641-16
15İstanbulspor3538-20
16Giresunspor3537-20
17Ümraniyespor3530-13
18Gaziantep FK3525-38
19Hatayspor3523-61
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Günün çizgisi
ANKET TÜMÜ