USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

Zelenskiy'in son çaresi yeraltı silah fabrikaları

Zelenskiy'in son çaresi yeraltı silah fabrikaları
12-05-2024

Zelenskiy’in son çaresi yeraltı silah fabrikaları

MOSKOVA

Batılı ülkeler tarafından Ukrayna’nın yeniden dizayn edilmesi için yetiştirilen Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rus ordusunun Ukrayna’da başlattığı özel askeri operasyonlarına karşı inanılmaz yöntemler denedi.

Örneğin; Rus ordusunun Ukrayna topraklarındaki ilerleyişini askeri açıdan durduramayan Zelenskiy, dünya kamuoyunun dikkatini buraya çekti. Çok iyi bir manipülatör olan Zelenskiy, oluşturulan film platformlarında sivillerin hedef alındığı, toplu sivil katliamlara yol açıldığı ve Ukrayna halkına işkence yapıldığı gibi birçok asılsız görüntüler hazırlayıp, bu görüntüleri batılı medya ve sosyal medya araçları üzerinden dünya kamuoyuna servis etti.

Toplu mezarlar da dahil, oluşturulan tüm görüntülerin sahte olduğu ortaya çıkınca Zelenskiy, bu kez diplomatik girişimlerle yardım dilenmeye başladı. Bazen batılı ülkelere şantaj yapan Zelenskiy, “Para ve silah vermezseniz, Rusya size saldıracak” diyerek akıl almaz taktikler denedi. Yine de batılıların para ve silahlarını almayı başaran Zelenskiy, Ukrayna ordusu, cephede kaybetmeye başlayınca silah ve ekonomik kayıplara uğradı.

Bu kez Zelenskiy, kendilerini savaşın içine çeken batılı ülke liderlerine yalvarma taktiğini uyguladı. Birçok ülke Ukrayna’ya silah ve ekonomik yardımlar yaparken Zelenskiy’in yakarışları da bir süre sonra işe yaramadı. Zelenskiy artık AB ülkeleri de dahil olmak üzere birçok ülkeden destek alamaz hale geldi. Zaten batılıların gönderdiği tüm destekler Rus ordusu tarafından imha ediliyordu.

Zelenskiy aslında kendi konumunu korumayı ve silah çetelerini beslemeyi sürdürürken birçok dünya ülkesi de aslında gerçekleri görmeye başladı.

Batılıların gönderdiği modern silahlar da dahil olmak üzere Ukrayna ordusunun elindeki silahlar artık eridi. Kendi konumunu korumak için çatışmaların uzamasını isteyen ve kendi halkının canını bu amaçta hiçe sayan Zelenskiy’in son yöntemi akıllara durgunluk veriyor.

Yine batılı medya kuruluşlarının yayınladığı bir rapora göre Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’in talimatıyla Ukrayna’da birçok yeraltı silah fabrikaları oluşturulmuş; bu yeraltı fabrikalarında mühimmat, insansız hava araçları, zırhlı araçlar, füzeler, Kozak zırhlı personel taşıyıcı, Neptün füzesi, Stugna tanksavar füzelerinin üretildiği aktarıldı.

Ukrayna’nın elindeki Rus ve Sovyetler Birliği silah ve teçhizatlarının da geliştirilip, modernize edildiği belirtilirken konuyla ilgili resmi bir açıklama henüz yapılmadı.

Manipülasyon, dilenme ve tehdit dilinden istediği sonucu alamayan Vladimir Zelenskiy, artık kendi fabrikalarını oluşturuyor.

Bu fabrikalarda üretilen silahlarla sadece Ukrayna ordusu değil, sokak çeteleri ve Neo Nazi çeteleri de destekleniyor. Aslında Zelenskiy’in bu önlenemez kötülükleri nedeniyle siviller ölmeye devam ediyor.

Batılı medya kuruluşlarında Ukrayna’da kurulan yeraltı silah fabrikalarıyla ilgili raporu okuyunca aklıma güzel bir film geldi.

Emir Kusturica, 1995 yılında ‘Underground’ adında bir film yapmıştı. Underground, büyük beğeni topladı ve 1995 Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye ödülünü kazandı.

Filmin senaryosuna göre 1941 yılında Belgrad’da Nazilerin başlattığı bombardıman, komünist Marko'nun önlenemez yükselişi için gereken kaos ortamını yaratır. Marko, arkadaşı Blacky'i ve yoldaşlarını silah üretmeleri için yeraltındaki bir mahzene yerleştirir. Savaş bitince herkesin dışarıya çıkabileceğini garantilemekten de geri kalmaz. Günler geçer, ülkede barış tekrar sağlanır fakat mahzendeki yaşam, yıllarca olduğu gibi devam eder. Marko, yeraltındakileri faşist yönetimin halen iktidarda olduğuna ve savaşın devam ettiğine inandırmıştır. Marko, kendisine inanan yüzlerce kişiye silah ürettirmeyi sürdürür.

Benzetme yapmak gerekirse Zelenskiy aslında Marko’ya çok benziyor. Belki dışarıda barış var ancak kendi çıkarları için yoldaşlarına kendi çıkarları için çatışmaların biteceğini, barışın hemen gelebileceğini söylemiyor.

Zelenskiy artık son kumarını oynuyor. Yeryüzündeki insanlar barışı da görüyor umudu da.

Bu nedenle Zelenskiy artık karanlık oyunlarından vazgeçip, yeryüzündeki ışığı görürse Ukrayna halkına doğru bir liderlik örneği gösterebilir. Şu an Zelenskiy’in yaptığı liderlik değil maalesef şarlatanlık.

.

Erhan Altıparmak, dikGAZETE.com

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?