USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

Atatürk’e Ukrayna milliyetçileri değil, Sovyet Rusyası yardım etti

Atatürk’e Ukrayna milliyetçileri değil, Sovyet Rusyası yardım etti
02-03-2022

MOSKOVA

Bugünlerde çok gergin günler yaşıyoruz. Rusya'nın Ukrayna'da düzenlediği özel askeri operasyon çok tartışmalara yol açmakta. Yalan haberler her yerde dolaşırken, insanlar enformasyon savaşının da kurbanı oluyor. Bugün aslında tarihi bir olayı hatırlatmaya karar verdim. 

Olay, Türkiye Cumhuriyeti kurucusu, ulu önder Mustafa Kemal Atatürk dönemindeki Türk-Rus ilişkileri ve Sovyetler’in, Kurtuluş Savaşı'nda Türkiye'ye sağladığı mali ve askeri yardım.

Şöyle ki; 2018 yılında Rusya’nın Ankara Büyükelçiliği, o günlerde (Kasım) İstanbul’da, dönemin Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’nun katılımıyla “Ukrayna Halk Cumhuriyeti”nin Osmanlı İmparatorluğu Büyükelçiliği’nin faaliyet gösterdiği binada bir anıt tabelanın açılışının yapılmasına tepki göstermişti.

Rusya’nın Ankara Büyükelçiliği, ise “Facebook” sayfasında konuyla ilgili tepkisini şöyle ifade etmişti: “Tarihteki ilgi çekici kesişme noktaları.. Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da, “Ukrayna Halk Cumhuriyeti’nin” Osmanlı İmparatorluğu Büyükelçiliği’nin Nisan 1919’dan Mayıs 1922’ye kadar faaliyet gösterdiği binada bir anıt tabelanın açılışı yapıldı."

"Bu gelişme, bizi bir dizi ilgi çekici tarihi gerçeklik hakkında hafızamızı tazelemeye itti." diyen Rusya'nın Ankara Büyükelçiliği, "Öncelikle, Kasım 1918’den itibaren Osmanlı İmparatorluğu’nun başkentinin İtilaf Devletleri’nin birlikleri tarafından işgal edildiğini anımsatmamız gerekir. İngiltere, Fransa, Yunanistan ve İtalya’nın temsilcileri İstanbul’da hüküm sürerken sultan ise, ülkenin bölünmesinin meşru kılınması ve Türk halkının köleleştirilmesi için müttefiklerin ihtiyaç duyduğu ‘göstermelik işlevi’ yerine getirmekteydi." diye o dönemdeki gelişmelere dikkat çekti. 

Ankara’daki Türk hükümetini, ilk Sovyet Rusyası tanıdı.

Rusya Büyükelçiliği; "Türkiye'nin içinde bulunduğu bu zor dönemde, General Mustafa Kemal, İstanbul’dan yabancı işgalcilere karşı ulusal kurtuluş mücadelesinin başlatıldığı Anadolu’ya doğru yola çıktı. Sovyet Rusya ve Sovyet Ukrayna’nın temsilcileri bu mücadelede Mustafa Kemal'e aktif olarak katkıda bulundu. Ankara’daki Türk hükümetinin meşruiyetini tanıyan ilk ülke olan Sovyet Rusya, Kasım 1920’de yeni başkentte diplomatik temsilcilik açan ilk devlet oldu ve Mustafa Kemal'e işgalcilere karşı mücadele etmek için gerekli mali ve askeri yardımı sağladı. 1921 yılında da, Mihail Vasilyeviç Frunze başkanlığındaki Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nin misyonu Türkiye’ye geldi." diyerek konuyu önemle vurguladı.

Açıklamasına, ”Milliyetçi Ukrayna’nın büyükelçiliği, Türk halkına düşman olan İtilaf Devletleri’nin işgal güçlerinin bulunduğu sırada İstanbul’da faaliyetlerini yürüttü." diye devam eden Rusya'nın Ankara Büyükelçiliği, daha sonra şunları kaydetti; Sonuçlar: Aslında özel bir sonuç bulunmuyor. Yalnızca tarihin ne kadar garip bir şekilde inşa edildiğine dair bir örnek sunduk.

İşte, günümüzün gergin günlerinde bu tarihi olayları hatırlatmak istedim.

.

Fuad Safarov, dikGAZETE.com

Foto: Ankara, 1934. Atatürk ve SSCB Büyükelçisi Y. Z. Surits.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?