USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Kültür Sanat

Ürdünlü heykeltıraş, kaybettiği oğlunun acısını sanatından destek alarak dindirmeye çalışıyor

Ürdünlü heykeltıraş Falih el-Havamide, yıllar önce trafik kazasında kaybettiği oğlunun acısını sanat tutkusuyla dindirmeye çalışıyor

Ürdünlü heykeltıraş, kaybettiği oğlunun acısını sanatından destek alarak dindirmeye çalışıyor
06-06-2023 14:52
Google News
Ceraş

Ürdün'ün kuzeybatısında antik kentlerden biri olarak tarihi ve kültürel zenginlikleriyle ünlü Ceraş kentinde yaşayan 61 yaşındaki Havamide, 35 yıldır heykeltıraşlık mesleğini icra ediyor.

Ürdünlü heykeltıraş, babasından öğrendiği sanatı yıllardır sabır ve özveriyle yaptığını dile getirdi.

Antik çağlarda birçok medeniyette gücü temsil eden aslan ve şahin figürüne eserlerinde oldukça fazla yer veren Havamide, kullandığı kayaların doğal formuna zarar vermeden estetik hale getirdiğini ifade etti.

Kaybettiği küçük oğlunun acısını sanata tutunarak dindirmeye çalışıyor

Havamide, 11 yıl önce bir trafik kazasında en küçük oğlunu kaybettiğini belirterek kalbinde derin yara açan bu olayın acısıyla yıllardır yaşadığını söyledi.

Zamanı unutmak ve acısını dindirmek için sanatından destek aldığını ifade eden Havamide, "Taş ve kayaların içinde saklı olan güzelliği ortaya çıkarmak ve saatlerce taşları oymak oğlumun kaybından dolayı hissettiğim acıyı yenmeme yardımcı oluyor." diye konuştu.

Eşinden yaklaşık 20 yıl önce ayrıldığını, hayatta kalan 5 çocuğunun da evlendiğini ve evde yalnız yaşadığını aktaran Havamide, "En küçük oğlumu 2012'de bir trafik kazasında kaybettim ve o zamandan beri herkesten uzaklaşmaya ve yalnız kalmaya çalışıyorum." ifadelerini kullandı.

"Herhangi bir şekli taşa ve mermere oyma yeteneğine sahibim"

Havamide, "35 yıldan uzun süredir siyah beyaz tortul, bazalt ve mermer oymacılığı ile uğraşıyorum. Babam Ceraş Eski Eserler Müdürlüğü'nde çalışıyordu. Arkeolojik alandaki varlığı sayesinde heykeltıraşlığı öğrendi ve uzun yıllar bu sanatla uğraştı. Sanatın inceliği ve tekniklerini sabırla bana aktarmaktan asla vazgeçmedi." dedi.

"Heykeller, kuşlar, sütun başlığı, su çeşmeleri ve çok daha fazlası gibi aklıma gelen herhangi bir şekli ve görünümü taşa ve mermere oyma yeteneğine sahibim." diyen Havamide, çalışmak için belirli bir zamanının olmadığını, kayalara özlem duyduğu anda onlarla günde en az 6 saat geçirdiğini söyledi.

Havamide, bazı heykellerin yapımının 10 günden fazla sürdüğünü ve bir ayda yaklaşık 40 parça ürün hazırlayabildiğini aktararak, eserlerini 140 ile 4 bin 200 dolar arasında değerle satışa sunduğunu dile getirdi.

Ürdünlü heykeltıraş, "Açıkçası ürünler pahalı, yani geliri yüksek olanlar, evlerine estetik ve sanatsal bir dokunuş katmak isteyenler alabiliyor." ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA

.

dikGAZETE.com

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
IIS 10.0 Detailed Error - 403.501 - Forbidden

HTTP Error 403.501 - Forbidden

You do not have permission to view this directory or page.

Most likely causes:

  • This is a generic 403 error and means the authenticated user is not authorized to view the page.

Things you can try:

  • Create a tracing rule to track failed requests for this HTTP status code. For more information about creating a tracing rule for failed requests, click here.

Detailed Error Information:

Module   IIS Web Core
Notification   Unknown
Handler   ASPClassic
Error Code   0x00000000
Requested URL   https://api.haberpanelim.com:443/haberler.asp?domain=https://www.dikgazete.com&t=1695600004
Physical Path   C:\Inetpub\vhosts\api.haberpanelim.com\httpdocs\haberler.asp
Logon Method   Not yet determined
Logon User   Not yet determined

More Information:

This generic 403 error means that the authenticated user is not authorized to use the requested resource. A substatus code in the IIS log files should indicate the reason for the 403 error. If a substatus code does not exist, use the steps above to gather more information about the source of the error.

View more information »

ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV ARAMA
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Günün çizgisi
ANKET TÜMÜ