USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Özel Haber

Ünver Sel: Rusya’ya uygulanan haksız ambargolar dünya ekonomisinin istikrarını tehdit ediyor

Kırımlı başkan Ünver Sel, Rusya’ya uygulanan haksız ambargoların dünya ekonomisinin istikrarını tehdit etmekte olduğunu söyledi

Ünver Sel: Rusya’ya uygulanan haksız ambargolar dünya ekonomisinin istikrarını tehdit ediyor
12-07-2022 21:27
12-07-2022 21:32
Google News

MOSKOVA - ÖZEL

Kırım Tatar Kültür Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı, Kırım Kalkınma Vakfı Başkanı ve Uluslararası Kırım Dostları Derneği Başkanı Ünver Sel, "Rusya’a uygulanan haksız ambargolar dünya ekonomisinin istikrarını tehdit etmekte" dedi. 

RF Kırım Cumhuriyeti'nde Rusya Federasyonu Devlet Enformasyon Ajansı Rossiya Segodnya’nın düzenlediği "Simferopol - Moskva" başlıklı toplantısında konuşan Sel, Rusya’nın Ukrayna’da düzenlediği operasyonların önemli bir aşamasında burada bulunmaktan memnuniyet duyduğunu kaydetti. 

Sel, "Bu operasyonun yalnız Ukrayna’ya değil, tüm Avrupa’ya huzur getireceğini düşündüğümü ifade etmek isterim. Soğuk Savaş’ın galibi olarak her hakkı kendinde gören ABD’nin, kendi çıkarlarını insanlığın çıkarlarının önüne koyduğu uzun bir ara dönemin sonuna gelmiş bulunmaktayız" dedi. "Kırım’ın yeniden Rusya’ya katılması bunun ilk adımıydı" diyen Sel, "Bugün de Doğu Ukrayna’da devam eden operasyonlar istikrar ve güvenlik açısından kilit öneme sahip. Dünyayı istikrarsızlaştıran tek kutuplu dünyanın sonuna gelmiş bulunmaktayız. Ukrayna’da devam eden operasyonların Avrasya’nın istikrarına çok önemli katkılar sağlayacağına inanıyoruz" şeklinde konuştu. 

Sel konuşmasını şöyle sürdürdü: "Şubat ayından beri Rusya ve Kırım’a uygulanan haksız ambargoların bugün dünya ekonomisinin istikrarını tehdit etmeye başladığını görüyoruz. Özellikle AB’nin Rusya’ya karşı uyguladığı yaptırımlar sonucu doğrudan kayıplarının yılda 400 milyar Doları geçebileceği bizzat Sayın başkan Vladimir  Putin tarafından ifade edildi. Kısa sürede Avrupa’da enerji fiyatlarının %50 arttığına tanık olduk. Bu maliyetleri ABD değil AB vatandaşları ödemek zorunda kalıyor. Bazı AB ülkelerinde enflasyon %20’nin üzerinde. Bu şartlarda Rusya ve Kırım’a karşı uygulanan ambargoların ne kadar anlamsız olduğunu gördük."

RUS GAZI YERİNE KÖMÜRE DÖNÜŞ ÇÖLLEŞTİRECEK!..

"Ambargolar nedeniyle Rus gazı alamayan AB’nin yıllar sonra kömürü bir kurtarıcı olarak görmesi mevcut küresel iklim değişikliği konusunda onarılması imkansız tahribatlara neden olacaktır." diyen Sel, daha sonra şunları söyledi:

"Ayrıca kömür kullanımı, başta AB ve Türkiye’yi çölleştirecektir. Bütün bunlar AB’nin siyasi egemenliğini kaybettiğinin işaretidir. 

AB siyasetine yön verdiğini düşünenler tamamen ABD’nin çıkarlarına hizmet ediyor. Böylece Avrupalıların gerçek çıkarları göz ardı ediliyor. Hala soğuk savaş mantığıyla hareket edenler, tarihin akışına karşı koymaya çalışan dinozorlar gibi..

Rusya’ya karşı uygulanan haksız ambargoların Avrupa’da eşitsizliği körüklediği muhakkaktır. Bunun sonunda toplumsal olayların yaşanması kaçınılmaz. Ukrayna operasyonu, radikalizmin gelişmesine, yani Avrupa’nın yeniden 2. Dünya Savaşı öncesine dönmesini engelleyecektir."

.

Fuad Safarov, dikGAZETE.com

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV ARAMA
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Günün çizgisi
ANKET TÜMÜ