USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Özel Haber

TC Kazan Başkonsolosu Erikan: RF Tataristan’a en çok ihracat yapan 4. ülkeyiz

Türkiye'nin Kazan Başkonsolosu Erikan, Rusya Federasyonu'na bağlı Tataristan’a en çok ihracat yapan 4. ülkenin Türkiye olduğunu belirtti

TC Kazan Başkonsolosu Erikan: RF Tataristan’a en çok ihracat yapan 4. ülkeyiz
21-05-2022 00:44
21-05-2022 00:50
Google News

KAZAN, MOSKOVA - ÖZEL

Türkiye Cumhuriyeti Kazan Başkonsolosu İsmet Erikan, Türkiye'nin, Rusya Federasyonu'na bağlı Tataristan Cumhuriyeti'ne en çok ihracat yapan 4. ülke olduğunu vurguladı.

"Rusya - İslam Dünyası: KazanSummit-2022" uluslararası ekonomik zirvesi çerçevesinde Türkiye-RF Tataristan işbirliği konulu toplantıda konuşan Başkonsolos Erikan, ikili ticari işbirliğinin önemine değindi. Erikan, "Tataristan Cumhuriyeti’nin bizim açımızdan taşıdığı özel anlam ise hepinizin malumlarıdır. Biz sizleri tarihi bağlarımız olan dost ve kardeş halk olarak görmenin yanında Tataristan ile iş birliğimizi Türkiye-Rusya ilişkilerinin önemli bir bileşeni olarak değerlendiriyoruz" dedi. 

Türk Başkonsolos Erikan, "Federal Gümrük Servisi'nin (FTS) açıkladığı verilere göre Türkiye – Rusya arasındaki ticaret hacmi 2021 yılında bir önceki yıla kıyasla, yüzde 57 artarak 33 milyar 25 milyon dolara yükselmiştir. Bunun yaklaşık 6,5 milyar doları Türkiye’nin Rusya’ya gerçekleştirdiği ihracat olup Türkiye, yüzde 4,2’lik payı ile Rusya genel dış ticaret hacminde 5. sırada yer almaktadır." rakamları sıraladı. 

"Türkiye Tataristan arasındaki toplam ticaret hacmine baktığımızda ise 2021 yılı sonu itibarıyla yaklaşık 564 milyon dolarlık bir büyüklük göze çarpmaktadır." diyen Türk diplomat, "341 milyon dolarlık ihracat ile ülkemiz Tataristan’a en çok ihracat yapan 4. ülke olurken, Tataristan’ın en çok ihracat yaptığı ülkeler sıralamasında 222 milyon dolar büyüklük ile 11. sırada yer almaktayız. Bugün hem Türkiye’de hem de Tataristan’da faaliyet gösteren çok ciddi firmalar bu salonda bir araya gelmektedir. Umuyorum ki birazdan başlayacak görüşmeler neticesinde Türkiye Rusya arasındaki ticaret ve yatırım hacminin artırılması için yeni kapılar açılacaktır." şeklinde konuştu. 

Türk Başkonsolos Erikan sözlerini şöyle tamamladı: "Hiçbir zaman yaptıklarımızı yeterli görmemeliyiz. Tataristan’ın neye ihtiyacı varsa Türkiye’de bulunmaktadır. Ha keza Türkiye neye ihtiyaç duyuyorsa Tataristan’da da bu talebi karşılayacak güç ve potansiyel mevcuttur. Hiçbir zaman yaptıklarımızı yeterli görmemeliyiz. Tataristan’ın neye ihtiyacı varsa Türkiye’de bulunmaktadır. Ha keza Türkiye neye ihtiyaç duyuyorsa Tataristan’da da bu talebi karşılayacak güç ve potansiyel mevcuttur."

.

Fuad Safarov, dikGAZETE.com

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV ARAMA
PUAN DURUMU TÜMÜ
TAKIMOPuanAV.
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Günün çizgisi
ANKET TÜMÜ