USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Magazin

TAV Grubu CEO’su Sani Şener Paris’te ‘Mega Havalimanı Projeleri’ni anlattı

TAV Grubu CEO’su Sani Şener, tüm dünyadan havalimanı yapımı ve işletmeciliği alanında önde gelen isimleri buluşturan Passenger Terminal Expo’da konuştu. Şener, Abu Dabi projesinden yola çıkarak büyük havalimanı projelerinde entegrasyonun ve bilgi birikimi

TAV Grubu CEO’su Sani Şener Paris’te ‘Mega Havalimanı Projeleri’ni anlattı
10-03-2015 20:05
Google News

TAV Grubu CEO’su Sani Şener, tüm dünyadan havalimanı yapımı ve işletmeciliği alanında önde gelen isimleri buluşturan Passenger Terminal Expo’da konuştu.

Şener, Abu Dabi projesinden yola çıkarak büyük havalimanı projelerinde entegrasyonun ve bilgi birikiminin önemini vurguladı. Havalimanı tasarımı, finansmanı, yapımı ve işletmeciliğinde Türkiye’nin dünyadaki lider markası TAV Grubu, bu yıl Paris’te düzenlenen Passenger Terminal Expo’ya katıldı. TAV, havalimanı işletmeciliği alanında sunduğu çözümlerle fuar alanında yer alırken, CEO Sani Şener de sektörün önde gelen isimlerinin yer aldığı konferansta konuştu. Şener, konferansın ilk günü düzenlenen “Havalimanı tasarımı, planlaması ve geliştirilmesi” başlıklı konferansta “Mega Havalimanı Projeleri – Abu Dabi Midfield Terminali” başlıklı bir sunum yaptı.

TAV Grubu CEO’su Sani Şener “Büyük havalimanı yatırımları üst düzeyde teknolojik yeterlilikle mühendislik ve organizasyon becerisi gerektiren projelerdir. TAV olarak biz başlangıçtan bu yana havalimanı yapımı ve işletmeciliğine odaklandık. Bu alanda uzmanlaşarak tüm dünyada tercih edilen bir marka olmayı hedefledik. Bu nedenle, havalimanı sektöründe standartları yeniden belirleyen Abu Dabi Midfield Terminali projesinde yer almaktan mutluluk duyuyoruz. Bu prestijli projenin en önemli özelliklerinden birisi de üç boyutlu bir çalışma ortamında, meydana gelebilecek sorunları önceden görmeyi sağlayan Yapı Bilgi Modellemesi’nin (BIM) etkin olarak kullanılmasıdır. TAV, mimar ve mühendisleri BIM teknolojisini bu ölçekte uygulayabilen az sayıdaki uzman arasında. Sahip olduğumuz bilgi birikimi ve kaliteli insan kaynağı TAV’ın en önemli sermayesi. Dünya pazarlarında tercih edilen bir marka olarak iyi bir ülke temsilciliği gerçekleştirdiğimize inanıyoruz” dedi.

 

ŞENER: “15 YILDA BİR TÜRK FİRMASINI BURALARA GETİREBİLMEK ADINA BÜYÜK MUTLULUK DUYUYORUM”

Konferansın ardından İHA’ya açıklamalarda bulunan TAV Grubu CEO’su Şener TAV’ın Passenger Terminal Expo’ya ilk katıldığından bu yana geçen 15 sene içerisinde görülen gelişmeleri anlattı. Şener, “Aslında bu fuarda 15 yılda havalimanı işletmeciliğindeki, yapımındaki, teknolojisindeki gelişmeleri görüyoruz. 15 yılda gerçekten çok hızlı giden bir gelişme var havalimanı işletmeciliğinde, yapımında ve malzemelerinde. Bunu görüyoruz. Şu anda ben gurur duyuyorum aslında çünkü 2000 yılında biz İstanbul’u anlatmak için açmıştık, yap-işlet-devretten sonra İstanbul’u anlatmak için gelmiştik. Şimdi 15. yılda burada ben konuşmamda Abu Dabi’yi anlattım. Abu Dabi havalimanını biz yapıyoruz. Fakat stand olarak katılımda TAV IT var. Burada onlarca kendi yazılımlarını yaptıkları ürünleri tanıtıyorlar. Bu benim için büyük bir gurur kaynağı oldu. Çünkü havalimanı inşaatını yapabilirsiniz, işletmesini yapabilirsiniz ama IT çok özellikli bir konu. Bu özellikli konuyu bir Türk firmasının burada en iyilerinden birisi olarak tanıtması benim için bir gurur kaynağı oldu” dedi.

İkinci bir gurur kaynağının, fuara TAV’dan katılan çok sayıda kişinin bulunması olduğunu dile getiren TAV Grubu Ceo’su Sani Şener, “Bir bakıyorum burada uzun zamandır görmediğim arkadaşlarım hepsi kendi havalimanlarından, kendi birimlerinden atlayıp bu fuara gelmişler. Şu anda burada TAV’dan 26 kişi var. Baktığımızda biri Dubai’den gelmiş, biri Abu Dabi’den gelmiş, biri Riga’dan, biri Zagreb’den, biri Makedonya’dan gelmiş. Çok gurur duydum. Yani 15 yılda bir Türk firmasını buralara getirebilmek adına büyük mutluluk duyuyorum. İnşallah bu firmanın 2030’lu yıllarda, 2040’lı yıllarda buraya benden sonraki CEO’lar, benden sonraki mühendisler, genel müdürler, hepsi daha da geliştirilmiş ürünlerle, daha da büyüyerek katılımlarını devam ettirirler. Bu bizim en büyük mutluluğumuz olur” ifadelerini kullandı.

 

TAV BİLİŞİM GENEL MÜDÜRÜ ONARAN: “EN BÜYÜK HEDEFİMİZ DAHA FAZLA HAVALİMANI MÜŞTERİSİNE ULAŞMAK”

TAV Bilişim Genel Müdürü Binnur Onaran da, fuarda her sene TAV ürünlerinin tanıtıldığını ve bu sene havacılık sektöründe ürün portföyüne en az 5 ürün daha kattıklarını dile getirerek, daha fazla müşteriye ulaşmak istediklerini söyledi. Onaran, TAV Bilişim olarak şu anda 29 havalimanında var olduklarını kaydederek, Hem ürünlerimizi hem servislerimizi konumlandırıyoruz. Tabii ki daha fazla havalimanı müşterisine ulaşmak en büyük hedefimiz” dedi.

Onaran, “Bizi rakiplerimizden ayrıştıran, biz uçtan uca çözümler sunuyoruz. Hem kendi ürünlerimizi geliştiriyoruz, ürünlerin yanında da bir havalimanının dizaynından başlayıp, tüm kurulumunu yapıp, devreye alıp daha sonra onu 7/24 dediğimiz şekilde işletmesini sürdürüyoruz” diye konuştu.

Fuardan beklentilerinin ne olduğunu yineleyen TAV Bilişim Genel Müdürü Onaran, “Şu anda 3 kıtada 29 havalimanında varız. Bu fuarda da yine ürünlerimizin tanınması ve daha büyük havalimanlarında da ürünlerimizi ve hizmetlerimizi konumlandırmak. En büyük beklentimiz bu” ifadelerini kullandı.

21.’si bu yıl düzenlenen Passenger Terminal Expo, 10-12 Mart tarihlerinde Paris’te gerçekleşiyor. Fuarda 180’den fazla şirket havalimanı tasarımı, yapımı ve işletmeciliğiyle ilgili ürün ve çözümlerini sergiliyor. Fuara paralel düzenlenen ve tüm dünyadan iş insanları, uzmanlar, hükümet ve sivil havacılık yetkililerinin yer aldığı konferansıysa bin 200’den fazla delege takip ediyor. TAV’ı temsilen konferansın ikinci gününde de TAV İşletme Hizmetleri Genel Müdürü Bora İşbulan, “Ticari Gelişim, İmtiyazlar, Perakende ve Kitle İletişim araçları Satışı” başlıklı panelde TAV Havalimanları’nın işlettiği alanlarda entegre ettiği başarılı sadakat programı TAV Passport’u anlatacak. Fuarda 77 metrekarelik standıyla yerini alan TAV Bilişim de analiz, tasarım, danışmanlık, destek ve bakım gibi çok sayıda ürün ve hizmetlerini ziyaretçilere tanıtıyor. TAV, fuar ve konferansta TAV Bilişim, TAV İşletme Hizmetleri gibi şirketlerinin yanı sıra yedi ülkede faaliyet gösterdiği 14 havalimanından uzmanlarıyla yer alıyor.

Sektörün en saygın yayınlarından ENR’ye göre dünyanın en büyük havalimanı inşaat şirketi olan TAV İnşaat, 3 milyar dolar sözleşme bedeline sahip Abu Dabi Midfield Terminal Projesi için açılan ihaleyi üç yıl önce kazandı. Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’de havalimanının en büyük genişleme hamlelerinden biri olan yeni terminal dalgalanan çatısı, eğimli cephesi ve kullanılacak teknolojiyle dünyanın en etkileyici mimari yapılarından biri olacak. Toplam 702 bin metrekare alana sahip olacak yeni terminal binası yılda 27 milyon yolcuya en üst düzeyde hizmet verebilecek.

 

TAV HAVALİMANLARI HOLDİNG HAKKINDA

Dünyanın önde gelen havalimanı işletmecileri arasında yer alan TAV Havalimanları, Türkiye’de İstanbul Atatürk, Ankara Esenboğa, İzmir Adnan Menderes, Milas Bodrum ve Gazipaşa Alanya havalimanlarını işletiyor. TAV yurtdışında ise Gürcistan’ın Tiflis ve Batum, Tunus’un Monastır ve Enfidha-Hammamet, Makedonya’nın Üsküp ile Ohrid, Suudi Arabistan’ın Medine ve Hırvatistan’ın Zagreb Havalimanı’nda faaliyet gösteriyor. Holding, duty free, yiyecek-içecek hizmetleri, yer hizmetleri, bilişim, güvenlik ve işletme hizmetleri gibi havalimanı operasyonunun diğer alanlarında da faaliyet gösteriyor. Bu çerçevede TAV Havalimanları, Letonya’nın Riga Havalimanı’nda da duty free, yiyecek içecek ve diğer ticari alanların işletmesini gerçekleştiriyor. Şirket 2014’te iştirakleriyle birlikte yaklaşık 743 bin uçak seferine ve yaklaşık 95 milyon yolcuya hizmet sundu.

dikGAZETE-
SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV ARAMA
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Günün çizgisi
ANKET TÜMÜ