USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Politika

Taşeron işçilere müjde verdi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, taşeron işçilere müjde vererek, "Yardımcı işlerde çalışan kardeşlerimizi de kamuya almaya kararlaştırdık. İster asıl iş, ister yardımcı iş olsun, dışarıda kalan tek bir taşeron işçisi kalmayacak" dedi.Başbakan...

Taşeron işçilere müjde verdi
22-03-2016 16:28
Google News
Başbakan Ahmet Davutoğlu, taşeron işçilere müjde vererek, "Yardımcı işlerde çalışan kardeşlerimizi de kamuya almaya kararlaştırdık. İster asıl iş, ister yardımcı iş olsun, dışarıda kalan tek bir taşeron işçisi kalmayacak" dedi.
Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, milletvekilliği dokunulmazlığı konusuna işaret ederek, "Süreç kimin samimi olduğunu, samimi olmadığını açık bir şeklide ortaya çıkaracak. Geçmişte birçok maskeyi düşürdük. Şimdi de birçok maskeyi düşürecek, milletin önüne bunları gerçek yüzleriyle ortaya çıkaracağız" ifadelerini kullandı. Brüksel’de gerçekleştirilen Türkiye-AB Zirvesi’nde alınan kararlara değinen Davutoğlu, "Birinci olarak, mültecilerin insani dramlarına söz veriyor hem de ülkemize yönelen mültecileri peyderpey azaltmayı hedefliyoruz. İkinci olarak, göç eylem planı çerçevesinde yük ve sorumluluk paylaşımı konusunda AB’nin tahsis edeceği 3 milyar Euro’nun yatırılmasına yönelik sürecin hızlandırılması ve önümüzdeki haftadan itibaren aktarılmasına karar verildi. AB ayrıca 2018’in sonuna kadar ilave bir 3 milyar Euro’nun ülkemizdeki Suriyeliler için tahsis edilmesi taahhütünde bulundu. Bu para tamamen Suriyeli göçmenlere kullanılacak" dedi.
Davutoğlu, "Üçüncü olarak AB ile ayrıca Suriyelilerin Suriye içinde yaşam koşullarının iyileştirilmesi ve güvenli bölgelerde yaşamaları için işbirliği yapılması konusunda mutabakata vardık. Dördüncü olarak, vatandaşlarımızın en geç Haziran 2016 sonuna kadar Avrupa’ya vizesiz seyahat imkanına kavuşmasıdır" diye konuştu.
Vize serbestisinin yol haritası çerçevesinde gerekli çalışmaların tamamlanacağını belirten Davutoğlu, siyasi partilere de gerekli yasal düzenlemelerin Nisan ayı içinde bitirilmesi için yardımcı olmaları konusunda çağrıda bulundu. Beşinci olarak zirvede 1 Temmuz’a kadar sürece olan Hollanda dönem başkanlığı sırasında mali ve bütçesel hükümler başlıklı 33 nolu faslın açılması kararının alındığını anlatan Davutoğlu, buna yönelik sürece hız verilmesi konusunda ortak bir noktaya ulaşıldığını ifade etti. Zirvede, altıncı olarak Gümrük Birliği’nin güncellenmesine yönelik iradenin teyit edildiğini ve çalışmaların tamanlanmasına karar verildiğini ifade etti.

"REFORMLARIN YÜZDE 65’İNİ, VAATLERİN YÜZDE 100’ÜNÜ GERÇEKLEŞTİRMİŞ BULUNUYORUZ"
Bugün Meclis’e sevkettikleriyle birlikte reformların yüzde 65’ini, vaatlerin ise yüzde 100’ünü gerçekleştirdiklerini dile getiren Başbakan Davutoğlu, "Böylece asgari ücretten emeklilerimize vaat ettiğimiz zam, çiftçimize, esnafımıza yönelik vergi indirimi ve kredi imkanından gençlerimize ve kadınlarımıza yönelik vaatlerimize kadar söz verdiğimiz her icraatı 3 ay içinde yerine getirmiş bulunuyoruz. Biz, söz verdik mi bu tarihe, kuma tarihe yazılmış bir sözdür. Bu hafta ve önümüzdeki Siyasi Etik Kanunu, Siyasetin Finansmanında Şeffaflığın Artırılması, Darbe döneminden kalan mevzuatın antidemokratik hükümlerden arındırılması, Cemevlerine Hukuki statünün tanınması gibi reformlarımızı da Meclis’e en kısa sürede sevketmiş olacağız" şeklinde konuştu.
"Bugün kamuoyunda ’taşeron işçi’ diye tanımlanan kardeşlerimizle ilgili bir müjdeyi sizlerle paylaşacağım" diyen Davutoğlu, "Seçim vaatlerimize asıl işlerde çalışanları kamuya alacağımızı vurgulamış ve daha önce hükümet eylem planımızda da açıklamıştık. Bu sözümüzü yerine getirecek çalışmaları tamamladık. Çalışmalarda nihai noktaya geldik. Böylelikle asli, asıl işlerde çalışan personelimizi kamuya alıyoruz, hayırlı olsun. Ayrıca, vaatlerimiz arasında olmamasına rağmen adalet, eşitlik gereği ve vatandaşlarımızın beklentilerini de göz önünde bulundurarak bir karar daha aldık. Ayrıca, yardımcı işlerde çalışan kardeşlerimiz için de müjdeli bir kararımızı bütün vatandaşlarımızla paylaşmak istiyorum. Hükümet olarak, çalışanlarımızdan gelen talepleri de dikkate alarak yardımcı işlerde çalışan kardeşlerimizi de kamuya almaya kararlaştırdık. İster asıl iş ister yardımcı iş olsun, dışarıda kalan tek bir taşeron işçisi kalmayacak. Kamuda, hem asıl işlerde hem de yardımcı işlerde sürekli olarak çalışıp emeklilik hakkını elde etmemiş olanları da kamuya alacağız" ifadelerini kullandı.
Davutoğlu, "Belediyeler ve il özel idarelerinde alt işveren yanında çalışanlar ise bu mahalli idareler tarafından kurulacak şirketlerde istihdam edilecek. Seçim öncesi açıkladığımız vaat ve reformlara bazı yeni düzenlemeler de ilave ediyoruz. İçinde bulunduğumuz olumsuz şartlara rağmen, Türkiye’ye geleceğe dönük istikametini asla yitirmeyecektir" dedi.
(İHA)
SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV ARAMA
PUAN DURUMU TÜMÜ
TAKIMOPuanAV.
1Trabzonspor3881+33
2Fenerbahçe3873+35
3Konyaspor3868+21
4Başakşehir FK3865+20
5Alanyaspor3864+9
6Beşiktaş3859+8
7Antalyaspor3859+7
8Fatih Karagümrük3857-5
9Adana Demirspor3855+13
10Sivasspor3854+2
11Kasımpaşa3853+10
12Hatayspor3853-4
13Galatasaray3852-2
14Kayserispor3847-7
15Gaziantep FK3846-8
16Giresunspor3845-6
17Çaykur Rizespor3836-27
18Altay3834-18
19Göztepe3828-37
20Yeni Malatyaspor3820-44
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Günün çizgisi
ANKET TÜMÜ