USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Çevre-Hayat

Tandem bisikletle "engelsiz yaşam"a pedal çeviriyorlar

Kocaeli'de yaşayan görme engelli Bengisu Aksoy ile göz titremesi rahatsızlığı bulunan Hilal Banu Çakmak, bisiklet tutkularını partnerleri eşliğinde tandem (ikili bisiklet) kullanarak yaşatıyor.

Tandem bisikletle
03-06-2023 14:18
Google News
Kocaeli

Küçük yaşlarda göz tümörüne bağlı olarak görme yetisini kaybeden 25 yaşındaki Aksoy ile 24 yaşındaki Çakmak, Kocaeli Bisiklet ve Doğa Spor Kulübünün (KOBİDOS) haftanın belirli günlerinde düzenlediği etkinliklere katılıyor.

Aksoy ve Çakmak, ikili bisikletle partnerleri eşliğinde kent merkezinde ve doğada sürüş keyfi yaşıyor.

İkili, yürüyerek dolaştıkları yerlerde pedal çevirip partnerlerinin betimlemeleriyle kenti tanıma imkanı buluyor.

Bengisu Aksoy, AA muhabirine, çocukluk çağında göz tümörü nedeniyle uzun ve zorlu tedavi süreci geçirdiğini, yaklaşık 8 yıldır tam göremediğini söyledi.

Çölyak hastalığı da bulunduğunu dile getiren Aksoy, Kocaeli Çölyak ve PKU Yaşam Derneği aracılığıyla tandem bisikletleri bulunan KOBİDOS'tan haberdar olduğunu belirtti.

Aksoy, kulübün düzenlediği etkinliklere katılma fırsatı bulduğunu anlatarak, şöyle devam etti:

"Çocukluğumda gördüğüm zamanlar bisiklet sürüyordum ama görme engelli olduktan sonra sürememeye başlamıştım. Bu benim için bir tutkuydu. Tekrar sürebilmek beni çok mutlu ediyor. Çocukluk tutkumu gerçekleştirmiş oluyorum. Geçen hafta Seka Park'a gittik. Daha önce yürüyerek gezmiştim ama denize sıfır bisikletle gezme şansı, o havayı hissetmek çok değişikti. Bisikletle tur atmak çok daha zevkli. Partnerim var, giderken çevreyle ilgili betimleme yapıyor. Akan trafikte gidiyoruz ve çok heyecanlı oluyor."

Hilal Banu Çakmak da Kartepe Belediyesinin engellilere yönelik "Sanat İçin Ben de Varım" projesi kapsamında katıldığı kursta eğitmeninin yönlendirmesiyle KOBİDOS'un etkinliğine katıldığını belirterek, "Daha önce bisiklete binmiştim ama oturduğumuz sokaktan dışarı çıkamamıştım. Arabalardan dolayı 'Bir şey olur' endişesiyle annem sadece sokağımızda izin veriyordu. Sokakları bisikletle turlamak çok güzel." diye konuştu.

"Engelli bireyleri tandem bisikletle hayata kazandırmak için çaba gösteriyoruz"

KOBİDOS Başkanı Tuğberk Atar ise şehirde bisiklet etkinliklerinin artırılmasına yönelik faaliyetler ve çeşitli sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştirdiklerini söyledi.

Yaklaşık 300 üyeleri bulunduğunu, engelli ve özel gereksinimli bireylere yönelik de çalışma yürüttüklerini dile getiren Atar, yaklaşık 2 sene önce görme engelli birinin talebi üzerine tandem temin etme arayışına girdiklerini anlattı.

Atar, Büyükşehir Belediyesi ve Kocaeli Kent Konseyinin "Yerel Destek Projesi" kapsamında hazırladıkları projenin kabul görmesiyle kulübe 4 tandem kazandırdıklarını aktararak, şunları kaydetti:

"3 üyemiz görme engelli. Bunların dışında diğer görme ve işitme engelli bireyler belediyelerimizin engelli birimleriyle iletişime geçerek hizmetlerimizden faydalanıyor. Görme, işitme engelli bireyleri, tandem bisikletle hayata kazandırmak, onların da bizlerden bir farkı olmadığını ortaya koymak için çaba gösteriyoruz. Her hafta çarşamba akşamları gerçekleştirdiğimiz bisiklet turlarımızda tandem bisikletle gezmek isteyen görme, işitme engelli arkadaşlarımıza, daha doğrusu bisiklet üzerinde dengesini sağlayabilen tüm engelli arkadaşlarımıza bu duyguyu tattırmak istiyoruz."

Görme engellilere tur sırasında çevre hakkında bilgi vererek kenti tanıttıklarını belirten Atar, farklı rotalarda sürüşler gerçekleştirdiklerini sözlerine ekledi.

Kaynak: AA

dikGAZETE.com
SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
IIS 10.0 Detailed Error - 403.501 - Forbidden

HTTP Error 403.501 - Forbidden

You do not have permission to view this directory or page.

Most likely causes:

  • This is a generic 403 error and means the authenticated user is not authorized to view the page.

Things you can try:

  • Create a tracing rule to track failed requests for this HTTP status code. For more information about creating a tracing rule for failed requests, click here.

Detailed Error Information:

Module   IIS Web Core
Notification   Unknown
Handler   ASPClassic
Error Code   0x00000000
Requested URL   https://api.haberpanelim.com:443/haberler.asp?domain=https://www.dikgazete.com&t=1695600004
Physical Path   C:\Inetpub\vhosts\api.haberpanelim.com\httpdocs\haberler.asp
Logon Method   Not yet determined
Logon User   Not yet determined

More Information:

This generic 403 error means that the authenticated user is not authorized to use the requested resource. A substatus code in the IIS log files should indicate the reason for the 403 error. If a substatus code does not exist, use the steps above to gather more information about the source of the error.

View more information »

ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV ARAMA
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Günün çizgisi
ANKET TÜMÜ