USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Özel Haber

St. Petersburg Başkonsolosu Talu: Türkiye, Rusya’nın Novgorod Bölgesi ile işbirliğini artıracak

Türkiye’nin St. Petersburg Başkonsolosu Özgün Talu, Rusya Federasyonu’na bağlı Novgorod Bölgesini ziyaretinde Vali Yardımcısı Bogdanov ile görüştü ve işbirliğinin artırılacağını belirtti

St. Petersburg Başkonsolosu Talu: Türkiye, Rusya’nın Novgorod Bölgesi ile işbirliğini artıracak
28-08-2022 19:52
Google News

MOSKOVA - ÖZEL

Türkiye Cumhuriyeti'nin St. Petersburg (Rusya) Başkonsolosu Özgün Talu, Velikiy Novgorod kentini ziyaret ederek, Novgorod Bölgesi Valisi Birinci Yardımcısı Yevgeniy Bogdanov ile bir araya geldi. 

Novgorod Bölgesi Başbakanlık basın servisi açıklamasına göre, ziyaretin organizasyonu için teşekkür eden Başkonsolos Talu, bölgeyi ziyaret etmesinin çeşitli sebeplerini dile getirdi.

Açıklamada, "İlk olarak, Haziran ayında, St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu'nda, Novgorod Bölgesi Valisi Andrey Nikitin, Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar'ı Novgorod Bölgesi'ni ziyaret etmeye davet etti. İkincisi, Alabuga SEZ örneğini takiben bölgede özel bir ekonomik bölgenin oluşturulması gibi konular olmakta" denildi.

ALDIĞIM BİLGİLER, TÜRK MAKAMLARINA İLETİLECEK...

Başkonsolos Talu, görüşmede, "Alabuga'da çok sayıda Türk yatırımcı var. Bu nedenle Alabuga, Türkiye ile Rusya arasındaki yatırım ilişkilerinin gelişmesinde özel bir role sahiptir. Bugün ÖEB'nizin müdürü ile görüştüm ve aldığım bilgiler ilgili Türk makamlarına iletilecek. Kuzeybatı Federal Bölgesi'nde Türk firmaları var ama az. Aralarında daha da az yatırımcı var" dedi.

BU BÖLGE, TÜRK YATIRIMCILARIN RADARINDA DEĞİLDİ AMA DURUM DEĞİŞİYOR

"Olası bir neden coğrafi uzaklıktır" diyen Başkonsolos Talu, "Yakın zamana kadar Kuzeybatı Federal Bölgesi, Türk yatırımcıların radarında değildi. Şimdi durum değişiyor. Ekonomik ve ticari ilişkileri genişletmek ve şirketlerimizin bu yöndeki faaliyetlerini teşvik etmek istiyoruz. Burada faaliyet gösteren hemen hemen tüm Türk işletmelerini ziyaret ettim. Hepsi gelişime yatırım yapmak istiyor" diye sözlerine ekledi.

Talu, Türkiye'nin Rusya'ya yönelik yaptırımlara katılmayı planlamadığını ancak Türk firmalarının onların etkisi altına girdiğini vurguladı. Talu, "Rus ve Türk tarafları zorlukları birlikte aşıyor. Örneğin, Türk şirketleri Novgorod endüstrileri için ekipman teslimatındaki boşlukları doldurmaya hazır" dedi.

Talu, Novgorod Ticaret ve Sanayi Odası (NTPP) ve Türk iş dernekleri aracılığıyla bunu yapmayı teklif etti. Talu, "Ayrıca NTPP aracılığıyla bölge ihracatçılarına Türk fuarları hakkında bilgi verilecek" diye duyurdu.

TURİZM VE KÜLTÜR ALANINDA İŞBİRLİĞİ KONULARI

Başkonsolos Talu’ya göre, Türkiye'nin Novgorod bölgesi ile işbirliği, hizmet ve kültür uzmanlarının yetiştirilmesi açısından turizm alanında da geliştirilebilir.

Talu, "Özellikle, Türk fotoğrafçıların Velikiy Novgorod'da ve Novgorod fotoğrafçılarının da Türkiye'de bir sergisinin düzenlenmesini öneriyoruz. Ayrıca müzik etkinlikleri ve film festivallerinin ortak düzenlenmesi de yapılabilir" diye öneride bulundu.

Görüşmenin sonunda Vali Birinci Yardımcısı Bogdanov, Türk Başkonsolosa, fikirleri için teşekkür etti. Bogdanov, bölge hükümetine Novgorod ile Türk işletmeleri arasında karşılıklı yarar sağlayan ilişkilerin kurulmasını ve ayrıca turizm ve kültürel bağların geliştirilmesini teşvik etmeye hazır olduğuna dair güvence de verdi.

.

Fuad Safarov, dikGAZETE.com

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV ARAMA
PUAN DURUMU TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Günün çizgisi
ANKET TÜMÜ