USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Analiz/Röportaj/Dizi/Tefrika

SETA raporu, Türkiye'nin Suriye'deki askeri varlığının gerekçelerini ortaya koydu

SETA'nın hazırladığı rapora göre, Türkiye'nin kendi ulusal güvenliğine ve toprak bütünlüğüne yönelik PKK/YPG tehdidini tamamen bertaraf edene kadar, Suriye’de askeri varlık göstermesi ve harekatlara devam etmesi hayati önem arz ediyor

SETA raporu, Türkiye'nin Suriye'deki askeri varlığının gerekçelerini ortaya koydu
19-05-2023 17:43
Google News
Ankara

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı'nın (SETA) hazırladığı rapora göre, Türkiye'nin kendi ulusal güvenliğine ve toprak bütünlüğüne yönelik PKK/YPG tehdidini tamamen bertaraf edene kadar, Suriye’de askeri varlık göstermesi ve harekatlara devam etmesi hayati önem arz ediyor.

SETA, araştırmacı Can Acun ve Kutluhan Görücü tarafından kaleme alınan "PKK/YPG’nin Suriye’de Devlet Hayali" adlı bir rapor yayımladı.

Raporda, PKK/YPG'nin Suriye'deki varlığı, PKK/KCK’nın Suriye yapılanması olan PYD'nin kuruluşu, Suriye'de halk ayaklanması ve PYD, PKK/YPG'nin Suriye'de genişlemesi ve Türkiye'nin PKK/YPG'ye yönelik Suriye operasyonları gibi birçok başlık yer alıyor.

Uzun yıllar saha çalışmasıyla ortaya çıkan raporda, "YPG’nin rejimle işbirliği halinde ilan ettiği bölgeler, DEAŞ ile mücadele görüntüsü adı altında ABD ile kurulan angajman ve SDG’ye evrilen süreç" ele alındı.

Söz konusu raporda, PKK’nın işlediği savaş ve insan hakları suçları, askeri mevcudiyeti, ele geçirdiği doğal kaynaklar ve Türkiye’nin PKK/YPG’ye yönelik gerçekleştirdiği askeri harekatlar incelendi.

Suriye'de SDG adını kullanan PKK/YPG'nin finansman kaynaklarının ele alındığı raporda, terör örgütünün gerçekleştirdiği insan hakları ihlalleri ve terör saldırıları da tüm detaylarıyla ilk kez kamuoyuyla paylaşıldı.

PKK/YPG'nin Suriye'de halihazırda yaklaşık 50 bin kilometrekarelik alanı işgalini sürdürdüğüne dikkat çekilen raporda, enerji kaynaklarının yüzde 75’ini ve verimli tarım arazileri ile su kaynaklarının önemli bir kısmını elinde tuttuğu belirtildi.

Raporda, terör örgütünün ülkenin doğal kaynaklarını tekelinde tutarak kendi ekonomik sürdürülebilirliğini sağlamaya hem de varlığını diğer aktörlere dayatmaya çabaladığı belirtilirken, Türkiye'nin düzenlediği Fırat Kalkanı Harekatı, Zeytin Dalı Harekatı ve Barış Pınarı Harekatı'nın önemine vurgu yapıldı.

Raporun sonuç kısmında Türkiye'nin kapsamlı askeri harekatlara devam ederek "terör örgütünün Suriye’de tamamen topraksızlaştırılmasını sağlaması" gerektiğine işaret edilirken, M4 karayolunun kuzeyinin, özellikle de Aynularab (Kobani) ve Kamışlı bölgelerinin özgürleştirilmesi gerekliliğine dikkat çekildi.

Türkiye’nin kendi ulusal güvenliğine ve toprak bütünlüğüne yönelik PKK/YPG tehdidini tamamen bertaraf edene kadar Suriye’de askeri varlık göstermesi ve harekatlara devam etmesinin hayati olduğu vurgulandı.

Türkiye'nin PKK/YPG'ya yönelik askeri operasyonları

SETA Dış Politika Araştırmacısı Can Acun, rapora ilişkin yaptığı açıklamada, raporun, Suriye'nin, Azez, Afrin, Tel Abyad, Rasulayn bölgelerini de içeren geniş bir saha çalışmasının ürünü olduğunu söyledi.

Acun, PKK/YPG’nin amacının "Türkiye'nin güney sınırlarında İslam dünyası ve Arap dünyasıyla tüm bağını kopartacak bir terör devleti kurma çabası" olduğunun altını çizdi.

15 Temmuz darbe girişiminin Türkiye'yi Suriye denkleminden dışarıya çıkartmak amacıyla yapıldığını dile getiren Acun, "Ama Türkiye 15 Temmuz'un hemen akabinde yeni bir güvenlik doktrini oluşturarak, Cumhurbaşkanı (Recep Tayyip) Erdoğan'ın siyasi iradesiyle, askeri harekatlara başladı." diye konuştu.

Acun, Türkiye'nin Fırat Kalkanı Harekatı'yla, terör örgütünün ABD desteğiyle Afrin'e kadar bir bütünlük oluşturup Doğu Akdeniz'e inmesini engellediğini, ayrıca Zeytin Dalı Harekatı ve Barış Pınarı Harekatını gerçekleştirdiğini söyledi.

PKK/YPG'nin, Fırat'ın doğusunda yaklaşık 50 bin kilometrelik bir alanın işgalini sürdürdüğünü kaydeden Acun, terör örgütünün burada ülkenin önemli enerji ve su kaynaklarını, tarım havzalarını elinde bulundurduğunu, ABD'nin desteğiyle de "devletleşmeye" çalıştığını aktardı.

Mevcut güvenlik paradigmalarının sürdürülmesi gerekliliği vurgusu

Acun, terör örgütünün engellenmesinin tek yolunun Türk ordusunun Suriye'de bulunmaya devam etmesinden geçtiğini belirterek, "Bunun için de mevcut siyasi iradenin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kararlı duruşunun ve güvenlik paradigmamızın kesinlikle devam etmesi gerekiyor." değerlendirmesini yaptı.

PKK/YPG'yi terör örgütü olarak görmeme eğiliminin Türkiye'nin ulusal güvenliği açısından ciddi tehdit içerdiğini belirten Acun, "PYD/YPG'nin uluslararası arenada, DEAŞ'la mücadele ediyor" algısının kasıtlı oluşturulduğunun altını çizdi.

Acun, şöyle devam etti:

"Sanki bu terör yapılanması burada bir istikrar alanı oluşturuyormuş, DEAŞ gibi bir terör örgütüyle mücadele ediyormuş görüntüsü oluşturulmaya çalışıyor.

Bunun da arkasında ABD ve Avrupa'daki odaklar var. Sahadaki gerçeklik ise bunun tam tersi. Gerçekleştirdiğimiz ciddi saha çalışması bağlamında buradaki bulguları doğrudan saha gerçekleriyle aktarmak önemli. Bu rapor, uluslararası literatüre de katkı sunacak."

Kaynak: AA

.

dikGAZETE.com

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
IIS 10.0 Detailed Error - 403.501 - Forbidden

HTTP Error 403.501 - Forbidden

You do not have permission to view this directory or page.

Most likely causes:

  • This is a generic 403 error and means the authenticated user is not authorized to view the page.

Things you can try:

  • Create a tracing rule to track failed requests for this HTTP status code. For more information about creating a tracing rule for failed requests, click here.

Detailed Error Information:

Module   IIS Web Core
Notification   Unknown
Handler   ASPClassic
Error Code   0x00000000
Requested URL   https://api.haberpanelim.com:443/haberler.asp?domain=https://www.dikgazete.com&t=1695600004
Physical Path   C:\Inetpub\vhosts\api.haberpanelim.com\httpdocs\haberler.asp
Logon Method   Not yet determined
Logon User   Not yet determined

More Information:

This generic 403 error means that the authenticated user is not authorized to use the requested resource. A substatus code in the IIS log files should indicate the reason for the 403 error. If a substatus code does not exist, use the steps above to gather more information about the source of the error.

View more information »

ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV ARAMA
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Günün çizgisi
ANKET TÜMÜ