USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Dünya

Saldırı Suriye’de planlandı: Hedef tüm Avrupa

Fransa Başbakanı Manuel Valls, terörle mücadele kapsamında ülke genelinde 150 farklı noktada operasyon yapıldığını açıklarken, Paris’teki saldırıların Suriye’de planlandığını ve teröristlerin şu an için Avrupa ülkelerinde katliam...

Saldırı Suriye’de planlandı: Hedef tüm Avrupa
16-11-2015 13:52
Google News
Fransa Başbakanı Manuel Valls, terörle mücadele kapsamında ülke genelinde 150 farklı noktada operasyon yapıldığını açıklarken, Paris’teki saldırıların Suriye’de planlandığını ve teröristlerin şu an için Avrupa ülkelerinde katliam emelleri bulunduğunu söyledi.
Fransa’nın başkenti Paris’te Cuma akşamı 129 kişinin hayatını kaybettiği ve IŞİD’in üstlendiği koordineli olarak gerçekleştirilen saldırıların ardından geniş çaplı operasyon başlatıldı. Fransız polisi, saldırılarla bağlantısı olabilecek şüphelileri yakalamak için ülke genelinde insan avı başlattı. Öte yandan Fransız polisi, saldırılara karıştığı belirlenen Belçika doğumlu Abdeslam Salah’ı yakalamaya çalışıyor. Zanlının fotoğrafını yayınlayan polis, “tehlikeli” olarak tanımladıkları Salah’ın görüldüğü takdirde yetkililere haber verilmesi uyarısında bulundu. Öte yandan, zanlının saldırılardan kısa bir süre sonra polis tarafından durdurulduğu ve sorguladığı ancak bırakıldığı bildirildi.

İKİ YENİ İSİM AÇIKLANDI
Fransız polisi toplamda 5 saldırganın ismini açıkladı. Polis, 26 yaşındaki Abdselam Salah’ı ararken, Muhammed Abdeslam’ın Belçika’da yakalandığını ifade etti. 29 yaşındaki Ömer İsmail Mostefai’nin Bataclan konser salonundaki saldırılar sırasında öldüğünü bildiren polis, saldırganlardan 2’sinin kimliğini de açıkladı. 31 yaşındaki Brahim Abdeslam ve Bilal Hadfi isimli saldırganların da saldırıyı gerçekleştirenler arasında yer aldığını bildiren polis, Brahim Abdeslam’ın Bataclan konser salonunda, Bilal Hadfi’nin ise Stade de France’deki saldırılar sırasında öldüğünü bildirdi.

VALLS: “SALDIRILAR SURİYE’DE PLANLANDI”
Fransa Başbakanı Manuel Valls, Paris saldırılarının Suriye’de planlandığını söyledi. Ülke çapında 150 farklı noktada operasyon yapıldığını belirten Valls, Lyon kentinde 5 kişinin ve Toulouse kentinde de 3 kişinin tutuklandığını belirtti. Aramaları yasaya uygun bir şekilde gerçekleştirdiklerini sözlerine ekleyen Manuel Valls, “Bu aramaları olağanüstü hal kararı çerçevesinde, aşırıcılık hareketine dahil olan ve cumhuriyete karşı kin besleyen kişilere destekleyenlere karşı gerçekleştiriyoruz” dedi. Terör ordusuyla karşı karşıya olduklarını belirten Valls, teröristlerin Avrupa ülkelerinde şu an için katliam emellerini olduğunu da belirtti.
Lyon kentinde yapılan aramalarda bulunan bir roket atar, bir kurşun geçirmez yelek, tabanca ve Kalaşnikof marka silaha el konulduğu belirtilirken 5 kişinin de tutuklandığı aktarıldı. Polisin, Toulouse, Grenoble, Jeumont ve Paris’in Saint-Deniz ve Bobigny bölgelerinde de aramalar yaptığı ifade edildi. Toulouse kentinde de 3 kişinin tutuklandığı, Grenoble kentinde ve Fransa’nın Belçika sınırındaki da tutuklamaların yapıldığı ancak net rakamın henüz açıklanmadığı ifade edildi.
SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV ARAMA
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Günün çizgisi
ANKET TÜMÜ