USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Genel

İnsan kemikleri bulundu

Mardin’in Dargeçit ilçesi Ulaş köyü civarında bulunan bir mağarada insana ait olduğunu iddia edilen kemikler bulundu. İnsan Hakları Derneği (İHD) Mardin Şube Başkanı Erdal Kuzu, Mardin’in Dargeçit ilçesi Ulaş köyü civarında bir mağarada kemiklerin bulunma

İnsan kemikleri bulundu
09-04-2015 17:24
Google News

Mardin’in Dargeçit ilçesi Ulaş köyü civarında bulunan bir mağarada insana ait olduğunu iddia edilen kemikler bulundu.
İnsan Hakları Derneği (İHD) Mardin Şube Başkanı Erdal Kuzu, Mardin’in Dargeçit ilçesi Ulaş köyü civarında bir mağarada kemiklerin bulunmasıyla ilgili Dargeçit Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurdu. Kuzu, köyde bir mağarada bulunan kemiklerin 1995 yılında Dargeçit ilçesinde kaybolan Nedim Akyon ve Davut Altunkaynak’a ait olma ihtimaline üzerine delillerin toplanması ve koruma altına alınması için Dargeçit Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuruda bulunduğunu söyledi.
Ulaş köyü civarında yaklaşık 2 bin metre derinlikte bulunan vadide mağaranın içinde kemikler ve elbiselerin bulunduğunu ifade eden Kuzu, “Elbiselerin gömlek, pantolon, fanila, ceket, kazak şeklinde olduğu, kimisinin etiketinde 1995 yazılı olduğu gözlemlenmiştir. 3 adet lastik ayakkabı tespit edilmiştir. Adli tıp uzmanı ve kayıp ailelerinin yoğun çabaları ile 2 veya 3 insana ait olabileceği düşünülen kemikler, delillendirilmiştir. Söz konusu deliller ailelerden alınacak kan örnekleri ile beraber İstanbul Adli Tıp Kurumuna gönderilecektir. Minnesota protokolünde yazılı ilkelere uygun olmasa bile savcılığın imkanlar dahilinde ailelerin hukuksal taleplerini karşılamaya çalıştığı ve hassasiyet gösterdiği tarafımızca gözlemlenmiştir. Toplu mezar, yargısız infaz gerçeği bu ülkede görmezden gelindiği sürece gerçekler kendisini hatırlatmaya devam edecektir” dedi.
(İHA)
SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV ARAMA
PUAN DURUMU TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Günün çizgisi
ANKET TÜMÜ