USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Kültür Sanat

Geçmişte aydınlatmayı sağlayan fenerler günümüzde hediyelik eşya olarak üretiliyor

Tokat'ta yaşayan 72 yaşındaki Sadullah Turacı, elektriğin olmadığı dönemlerde aydınlatma amacıyla kullanılan fenerleri günümüzde süs eşyası olarak üretiyor

Geçmişte aydınlatmayı sağlayan fenerler günümüzde hediyelik eşya olarak üretiliyor
06-06-2023 14:45
Google News
Tokat

Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde sokaklarda aydınlatma aracı olarak kullanılan veya karanlıkta insanların yanlarına aldığı fenerler, günümüzde Tokat'ta yaşayan Sadullah Turacı'nın elinde süs eşyasına dönüşüyor.

Emekliliğinin ardından Tarihi Taşhan'daki mütevazı atölyesinde bir taraftan radyo tamirciliği yapan Turacı, bir taraftan da unutulmaya yüz tutmuş fenerlerin yapımını sürdürüyor.

Sac, bakır ve camdan oluşan fenerler Turacı tarafından el emeğiyle üretiliyor. Turacı'nın yaptığı fenerlere, Tarihi Taşhan'ı ziyaret eden turistler rağbet gösteriyor.

Turacı, asıl mesleğinin elektronik alet tamirciliği olduğunu, yaptığı fenerlerle eski zamanları canlandırmaya çalıştığını söyledi.

Bunların Osmanlı feneri olarak adlandırıldığını belirten Turacı, "O devirde bunlar aydınlatıcı olarak kullanılıyordu. Şu anda bu meslekle Türkiye genelinde uğraşan yok. Tokat'ta da sadece ben yapıyorum. Bunu para kazanmak için değil, zevk için yapıyorum." dedi.

Kaynak: AA

.

dikGAZETE.com

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV ARAMA
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Günün çizgisi
ANKET TÜMÜ