USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Spor

Fenerbahçe'de Ali Koç ve yönetimi ibra edildi

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç ve yönetimi, oy birliğiyle ibra edildi.

Fenerbahçe'de Ali Koç ve yönetimi ibra edildi
04-06-2022 16:42
Google News
İstanbul
.w3-content { max-width: 100%; margin: auto;} .w3-tooltip, .w3-display-container {position: relative;} .w3-black, .w3-hover-black:hover { color: #fff!important; background-color: #000!important;} .w3-display-left { position: absolute; top: 50%; left: 0%; transform: translate(0%,-50%);-ms-transform: translate(-0%,-50%);} .w3-display-right { position: absolute; top: 50%; right: 0%; transform: translate(0%,-50%);-ms-transform: translate(0%,-50%);} .w3-btn, .w3-button {-webkit-touch-callout: none;-webkit-user-select: none; -khtml-user-select: none;-moz-user-select: none; -ms-user-select: none;user-select: none;} .w3-btn, .w3-button {border: none;display: inline-block;outline: 0;padding: 8px 16px;vertical-align: middle;overflow: hidden;text-decoration: none;color: inherit;background-color: inherit;text-align: center;cursor: pointer;white-space: nowrap;}Fenerbahçe Kulübünün mali kongresi başladı

Ülker Spor ve Etkinlik Salonu'nda gerçekleştirilen toplantıya, kulüp başkanı Ali Koç, yönetim kurulu üyeleri, yüksek divan kurulu başkanı Uğur Dündar ve üyeler katıldı.

Başkan Ali Koç, toplantıya futbol takımındaki görevi sona eren teknik direktör İsmail Kartal ile geldi. Bu sırada üyeler, uzun süre İsmail Kartal'ı alkışladı ve lehine tezahüratta bulundu.

Toplantının açılış konuşmasını yapan yönetici Fethi Pekin, 761 katılımcının bulunduğunu ifade etti.

Olağan mali genel kurulda divan başkanlığına Talat Yılmaz, oy birliğiyle seçildi. Ardından, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Ali Koç, görevi sona eren teknik direktör İsmail Kartal için veda konuşması yaptı

Fenerbahçe Kulübünün 2021 yılı olağan mali genel kurul toplantısında konuşan başkan Ali Koç, futbol takımındaki görevi sona eren teknik direktör İsmail Kartal'a camia adına teşekkür etti.

Ülker Spor ve Etkinlik Salonu'nda gerçekleştirilen toplantıya futbol takımındaki görevi sona eren teknik direktör İsmail Kartal ile gelen başkan Koç, 61 yaşındaki çalıştırıcı için veda konuşması yaptı.

İsmail Kartal'ın yükü çok ağır bir takımın başına geldiğini vurgulayan Koç, "Yükü çok ağırdı, atmosfer olumsuzdu. Zor günler geçiren bir camiaya bir nevi elinde sihirli değnekle nefes aldırdı. Daha da önemlisi tribünleri birleştirdi, barıştırdı, umut verdi, tribünleri mutlu etti. Bize bu zor yolu güzel kıldı. Bu yolculukta birbirimize duyduğumuz güvenin ne kadar önemli olduğunu gösterdi ama her şeyden önemlisi Fenerbahçe'nin ne olduğunu bizzat gösterdi." ifadelerini kullandı.

Kartal'ın camiaya 18,5 yıl hizmet ettiğini hatırlatan Koç, şöyle devam etti:

"Genç yıllarından beri tanıdığım İsmail Kartal, her geçen gün daha yozlaşan, etik değerlerin altüst edildiği futbol ikliminin her zaman temiz, pırıl pırıl yüzü oldu. Karakteriyle, duruşuyla, başarısıyla bu kulüpte ömür boyu devam edecek çok sağlam bir gönül sözleşmesi var. 2014-2015'te hala faili meçhul olan suikast girişiminde takımımızın, Türk sporunun, Türkiye'nin canına kastedildiği bu kara sezonda psikolojik olarak altüst olmuş takımımızı yeniden ayağa kaldırmak için nasıl dimdik durduysa, canla başla mücadele ettiyse, hep doğrunun yanında olduysa bu sezon da sıkıntılı, zor, acılı günlerimizde güneş gibi doğdu ve yüzümüzü bahara çevirdi. Fenerbahçe'miz için en zor günde kayıtsız şartsız, hiçbir ekonomik beklentisi olmadan elini taşın altına koydu. Çünkü İsmail Kartal Fenerbahçe ile var olan değil, Fenerbahçe için var olan profillerden biridir."

İsmail Kartal'ın Fenerbahçe'yi her şeyin önünde tuttuğunu vurgulayan Koç, sözlerini şöyle tamamladı:

"Kimsenin geçmişine, konumuna, kariyerine bakmadan doğru olanı zor da olsa yapmak için hareket etti ve inandığı, aldığı kararların arkasında durdu. Fenerbahçe A takımının takım olmasında, başarılı olmasında çok büyük katkı sağladı. Samandıra'da yaptığı bu pozitif ortam önümüzdeki sezon mutlu sona ulaşacağımız yolun en önemli adımlarından biri olacaktır. Kısacası başarıya inanan bir takım bıraktı bizlere. Fenerbahçe sahada ne kadar güçlü olduğunu ve kenetlendiğinde neler yapabileceğini başta kendi taraftarımız olmak üzere tüm camiaya gösterdi. Hangi açıdan bakarsak bakalım bu kararı vermek kolay olmadı. Hatta 4 senelik görev süresi boyunca aldığımız en zor karar olduğunu söyleyebilirim. Böyle bir karar aldık. Hocamıza da ilettik. Hiçbir zaman gizli saklı oynamadık. Başından beri, hocamızla ilk oturduğumuz günden beri niyetimizi açık net bir şekilde anlattık. İsmail hocanın belki de çok uzun zaman geçmeden tekrar bu camia ile yolları kesişecek. Hatta kendisine ifade ettiğimiz gibi teknik direktörlük kariyerinden ayrılmak isterse resmi olarak aramızda bulunacak."

Başkan Ali Koç'un konuşması sırasında İsmail Kartal'ın gözlerinin dolduğu gözlendi.

Bu arada, Fenerbahçe Kulübünün internet sitesinden de İsmail Kartal için bir veda mesajı yayımlandı.

Mesajda, şu ifadelere yer verildi:

"Soğuk bir ocak günü, Fenerbahçe'nin kara kışında, üzüntüsü hüznünü, hüznü hırsını beslemiş bir camiaya, kendine inanmayan, herkes cephe almış ve yalnız kalmış bir takıma, 'Fenerbahçe ne görev verirse, bana emirdir' diyerek geldin. Henüz hiçbir şey konuşmadan soluğu Samandıra'da aldın, belki günlerce, haftalarca dışarı adım atmadın. Soğuk bir ocak günü, Fenerbahçe'nin kara kışında, Fenerbahçe'yi sevgiyle sahiplendin, inançla ayağa kaldırdın, Çubuklu'ya can verenin içindeki ruh olduğunu takımına öğrettin, milyonlarca Fenerbahçeliye 'Fenerbahçe yalnız bırakılmaz' dedirttin, yüzümüzü bahara çevirdin, ruhumuzu güneşe döndürdün!

Sen, bu formayı sırtında taşıdığın 10 yıl boyunca, Fenerbahçe çatısı altında farklı görevler aldığın yıllar boyunca, 2014-15'te takımımızın canına kastedildiği o kara sezonda, ve bir kış gününde, zorlu günlerimizde, sormadan, düşünmeden yine yanımızdaydın! Bu kulüp ve milyonlarca taraftarı, seni ve emeklerini her zaman saygıyla sahiplenecek, bu büyük camia bil ki her zaman senin yanında olacak! Duruşunla, insanlığınla, işine ve rakiplerine saygınla, Fenerbahçe sevginle her şeyin en güzelini hak ediyorsun! Biliyoruz! Çok önemli şeyler başaracaksın ve biz senin başarılarınla gurur duyacağız! Yolun açık olsun, Fenerbahçe'nin çocuğu İsmail Kartal! Teşekkürlerimizle."

"Ben Fenerbahçeli İsmail Kartal olduysam bu arma sayesinde oldum"

Fenerbahçe Futbol Takımı'ndaki görevi sona eren teknik direktör İsmail Kartal, şampiyonluk için sarı-lacivertli camianın yolunun açıldığını söyledi.

Kartal, Ülker Spor ve Etkinlik Salonu'nda gerçekleştirilen Fenerbahçe Kulübünün 2021 yılı olağan olağan mali genel kurul toplantısında konuştu.

Eşi ve oğluyla kürsüde yer alan Kartal, kendisine gösterilen sevgi sebebiyle tüm camiaya teşekkür etti.

Ailecek Fenerbahçeli olduklarını hatırlatan Kartal, "Ben Fenerbahçeli İsmail Kartal olduysam bu arma sayesinde oldum. Fenerbahçe'nin armasının anlamı bence göründüğünden, yazılandan çok daha büyüktür. Samandıra'da boş zamanlarımızda bu armanın tartışmasını yaptığımızda, dünyada eşinin benzerinin olmadığı bir arma olduğunu gördük." dedi.

Sezonu kendilerine yakışır bir şekilde kapattıklarını vurgulayan Kartal, "Takımımızın bir oyun gücü, yapısı var. Taraftarlar bu oyuna alıştı. Yeni gelen hocamızla, birkaç iyi transferle bu takım yeni sezonda Allah'ın izniyle şampiyon olacak." diye konuştu.

Görev yaptığı dönemde Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç'un kendisine çok destek verdiğine dikkati çeken Kartal, şunları kaydetti:

"Başkanım Ali Koç ile 17-18 yaşından beri arkadaşız. Yöneticilerime, taraftarlarıma, medya mensuplarına, Samandıra'daki personele, en büyük pay sahibi oyuncularıma teşekkür ediyorum. Başkanıma ayrıca teşekkür etmek istiyorum. 'Buranın patronu sensin, ne istiyorsan onu yap' dedi. Bu önemli bir şeydir. 'Sonuna kadar senin arkandayız, her alacağın kararda seninle beraberiz' dediler. Bu yüksek öz güvenle bende kendimi daha rahat hissettim ve çalıştım. Hep birlikte başarıyı elde ettik. Büyük Fenerbahçe taraftarları, benim verdiğim mesajları alarak desteklediler, biz de mahcup etmedik. Oyuncularıma teşekkür ediyorum."

Koç'un kendisine sonraki sezonlarda beraber çalışabileceklerini söylediğini aktaran Kartal, "Başkanımız bundan sonraki sezonlarda beraber çalışabileceğimizi söyledi, teşekkür ediyorum. Bundan sonra zaman nasıl biter bilmiyorum. Tek düşüncem var. Yeni sezon ve bundan sonraki sezonlardaki şampiyonluğun favorisi Fenerbahçe'dir. Bunu her zaman biliyorum. Taraftarlarımızın camiamızın beklentileri var. Bu camia fazlasını hak ediyor. Çok daha fazlasını yapacak gücümüz var. Bundan sonraki sezonlarda başaracağını düşünüyorum. Allah Fenerbahçe'nin yar ve yardımcısı olsun." diyerek sözlerini tamamladı.

Kartal, konuşmasının ardından alkışlarla salondan ayrıldı.

31 Aralık itibarıyla borcunun 6 milyar 190 milyon lira

Fenerbahçe Kulübünün 2021 olağan mali genel kurul toplantısı, Ülker Spor ve Etkinlik Salonu'nda gerçekleştirildi.

Kulüp başkan vekili Erol Bilecik, toplantıda mali duruma ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bilecik'in konuşmasının ardından kürsüye gelen Fenerbahçe Kulübü Denetim Kurulu Üyesi Mehmet Vodina, 31 Aralık 2021 itibarıyla kısa vadeli yükümlülüklerinin 1 milyar 885 milyon lira, uzun vadeli yükümlülüklerin ise 4 milyar 305 milyon lira olduğunu söyledi.

Vodina, toplam borcun ise 6 milyar 190 milyon lira olduğunu dile getirdi.

Mehmet Vodina, 2021 yılında dönen varlıkların 917 milyon, duran varlıkların ise 1 milyar 374 milyon lira olduğunu sözlerine ekledi.

Üyeler, Koç ve yönetim kurulunu ibra etti

Ülker Spor ve Etkinlik Salonu'nda gerçekleştirilen Fenerbahçe Kulübünün 2021 yılı olağan olağan mali genel kurul toplantısındaki konuşmaların ardından 2021 yılı yönetim kurulu faaliyet ve denetim raporunun ibrasına geçildi.

Toplantıya katılan üyeler, Koç ve yönetim kurulunu oy birliğiyle ibra etti.

"Bizler içinde bulunduğumuz durumun öneminin farkında olmazsanız, yönetim kurulu bir yere kadar mücadele verir"

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç, "Benim kulüpten bir kuruş alacağım yoktur. Bir daha bunu gündeme getirmeyin." dedi.

Başkan Ali Koç, sarı-lacivertli kulübün Ülker Spor ve Etkinlik Salonu'nda gerçekleştirilen 2021 yılı olağan mali genel kurul toplantısında üyelerin konuşmalarına cevap verdi.

Yönetimin üyeleri yeteri kadar arkasında hissetmediğini dile getiren Koç, "İçinde bulunduğumuz futbol iklimi ve bir şehrin odağında dönen futbol yapılanmasını haykırırken Fenerbahçe camiasının kılını kıpırdatmaması olamaz. 'Başarısızlıklarını örtmeye çalışıyor' deniyor, bakın gidişat iyi değil. Kamu kuruluşlarını onlarca yıl sabırla bekleyen, devleti ele geçirmek için hamleler yapan, son yıllarda hızı artan bir olguyla acı şekilde önce biz sonra devlet olarak karşılaştık. Sizler içinde bulunduğumuz durumun öneminin farkında olmazsanız, yönetim kurulu bir yere kadar mücadele verir." ifadelerini kullandı.

Teknik direktör İsmail Kartal'a duygusal şekilde veda ettiklerini vurgulayan Koç, şöyle devam etti:

"İçinde bulunduğumuz finansal şartları şeffaf şekilde sizlere anlatmaya çalıştık. Bazı üyelerimiz de mesai harcayıp buraya çıkıp konuşma yaptı. Onlara da teşekkür ediyorum. Yalnız genç bir üyemizin ifade ettiği gibi içinde bulunduğumuz ekonomik koşulları görmeden, anlamadan Fenerbahçe'yi finansal açıdan yargıladığınız zaman, yapılan iyi niyetli çalışmaları göz ardı ettiğiniz zaman bizim sizlere söyleyecek sözümüz vardır. Her şeyimizi sorgulayın, başarısızlığa istediğinizi söyleyin ama finansal konuda ben ve arkadaşlarımın çabasına laf ederseniz o zaman birbirimize ters düşeriz. Burada yapılanları hafife alırsanız olmaz. Dünyanın neresinde 90 milyon dolar, 10 yıllık anlaşma 1 yılda harcanmış."

"Benim kulüpten bir kuruş alacağım yoktur"

Ali Koç, kulüpten alacağı olmadığının altını çizdi.

Bu konuda kendisine sorulan sorulardan dahi rahatsız olduğunu aktaran Koç, "Birkaç üyemiz başkanın borcu, alacağı ne olacak diyor. Bu, beni çok kırıyor ve yoruyor. Dört senedir bir kez dahi benim ağzımdan şöyle böyle yaptık lafını duymadınız, duymayacaksınız da. Benim kulüpten bir kuruş alacağım yoktur. Bir daha bunu gündeme getirmeyin. Niye defterlerde diyeceksiniz onu da anlatayım. Utanıyorum ama anlatacağım, bir daha açılmasın. Tamamen vergi mevduatı sebebiyle. Vergi mevduatından yüzde 5 düşülüyor her sene, o yüzden. Böyle düşünenlere yazıklar olsun. Benim gerçek niyetimi bilip buna rağmen bunu bana karşı kullananlara yazıklar olsun." diye konuştu.

Kolejin kulübe 15 milyon lira yükü olduğunu anlatan Koç, eski başkan Aziz Yıldırım'ın kolej için söz verdiği halde hiç para harcamadığını aktardı.

Yayın ihalesinin ekonomik olarak kulübe büyük zarar verdiğini kaydeden Koç, "Yasa geçiyor, biz denk bütçe tutturamazsak hapse gireceğiz. Bütçeyi yaptık, yola çıktık kovid oldu. Ekonomiden sorumlu değiliz kurlar arttı, üzerine sorumsuz federasyon her sene 100 milyon avro indirim yaptı, karşılayamazsak hapse gireceğiz. Bu şartlarda gemiyi yüzdürüyoruz. Yabancı kontenjanı belli değil. 13'ünde sezon açacağız. Yabancı kaç olacak, harcama limiti belli değil. Ne kadar çok bilinmezlik içinde hareket ettiğimizi görüyorsunuz." değerlendirmesinde bulundu.

"Benim Aykut hocayla şahsi hiçbir problemim yok"

Ali Koç, bir üyenin İsmail Kartal'a yapılan vedanın Aykut Kocaman'a da yapılması yönündeki talebine şöyle yanıt verdi:

"Benim Aykut hocayla şahsi hiçbir problemim yok. Fenerbahçe efsanelerinden biridir. Nasıl olduysa Sayın Aykut Kocaman, kendisi Konyaspor antrenörüyken maça geldiğinde Alex'in de geldiği maçtı. Televizyon programında kendisini karşı karşıya getirmekten yakındı. Bizim öyle bir niyetimiz yoktu. Eski oyuncularımız ülkemize geldiklerinde onlara plaket sunduk. Alex, bizden bağımsız olarak bir özel sektör için ülkeye geldi. Aykut hocaya duyulan saygıdan dolayı ne yönetim ne kendi locamıza çağırdık. Başka bir loca sahibimiz ağırladı. Plaket vermedik. Soyunma odalarında karşı karşıya getirmedik. Tüm bu hassasiyeti gösterirken Aykut hocanın 'Alex'i benim maçıma çağırıyorlar' demesi dışında sorunumuz yoktur."

Ali Koç, gelecek sezon kombine bilet fiyatlarının yüzde yüz oranında artacağını da sözlerine ekledi.

Üye ihracı oylamasında gerginlik yaşandı

Fenerbahçe Kulübünün 2021 yılı olağan mali genel kurul toplantısında üye ihracı oylaması sırasında gerginlik yaşandı.

Ülker Spor ve Etkinlik Salonu'nda gerçekleştirilen toplantıda, üyelerden Şükrü Selman Akbulutlu'nun ihraç kararı oylamaya sunuldu. Akbulutlu'nun ihraç kararı oy çokluğuyla kabul edildi. Oylama sırasında Akbulutlu ve yanındaki bazı kişiler bu yöndeki raporun okunması talebinde bulundu. Diğer üyeler de aynı çağrıyı yaparken, önce raporu okuma kararı alan mali genel kurul divan başkanı Talat Yılmaz, bu kararından vazgeçti. Yılmaz'ın "Rapor sizi ilgilendirmez" demesi üzerine üyeler buna sert tepki gösterdi.

Yaşanan gerginlik nedeniyle söz alan başkan Ali Koç, 7 sayfalık raporun okunmasını istedi. Rapor okunmadan önce Şükrü Selman Akbulutlu, Talat Yılmaz'ın uyarısıyla güvenlik görevlilerince salondan çıkarıldı. Daha sonra Akbulutlu'nun ihracıyla ilgili 7 sayfalık rapor okundu.

Kaynak: AA

dikGAZETE.com
SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV ARAMA
PUAN DURUMU TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Günün çizgisi
ANKET TÜMÜ