USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Analiz/Röportaj/Dizi/Tefrika

Dr. Kasapoğlu: Yüzyılın dönüşüm ve gelişiminin başlangıcındayız

Gençlik ve Spor eski Bakanı ve AK Parti İzmir Milletvekili Mehmet Kasapoğlu, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yıldönümü için bir makale kaleme aldı

Dr. Kasapoğlu: Yüzyılın dönüşüm ve gelişiminin başlangıcındayız
22-11-2023 14:41
Google News

HABER MERKEZİ

AK Parti İzmir Milletvekili ve önceki dönem Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yıldönümü için bir makale kaleme aldı. 

“Yüzyılın Dönüşüm ve Gelişiminin Başlangıcı: Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. Yılını Kutlamak” başlığıyla İngilizce yayın yapan Daily Sabah’ta yayınlanan makalesinde Dr. Kasapoğlu spordan savunma sanayine, teknolojiden gençliğe kadar birçok alanda Türkiye’nin yüzüncü yılını değerlendirdi.

İngilizce olarak yayınlanan makalesinde; Dr. Kasapoğlu, şunları kaydetti:

Türkiye, tarihi bir yüzyılı kutlarken, dikkat çekici ve dönüştürücü bir yolculuğun eşiğinde duruyor; bu yolculuk, ülkeyi dikkat çekici şekillerde yeniden şekillendirmiştir. Teknolojik inovasyona kararlı bir bağlılık ile başlayıp spor alanında gösterilen muazzam başarılarla devam eden bu yolculuk, Türkiye'nin küresel öneme sahip yeni bir canlılık ve amaç sergilediğini gösteriyor. Bu evrim, vizyoner liderlik ve sarsılmaz bağlılıkla desteklenmiş olup Türkiye'yi değişim ve gelişmenin öncüsü konumuna taşımıştır.”

Temel Taşımız Gençliğin Gücü…

Türkiye'nin ilerlemesinde temel taşlardan birinin genç nüfus olduğunu belirten Dr. Kasapoğlu; şu ifadeleri kullandı:

Gençliğin gücü̈, Türkiye'nin geleceğinin inşa edildiği temel taşıdır. Bu, ülkeyi dönüştüren endüstriyel, bilimsel, teknolojik, eğitimsel ve gelişimsel projelerin arkasındaki itici güçtür. AK Parti Hükûmetleri, bu önemli demografik gerçeği tanıyarak gençlik sektörüne büyük yatırımlar yapmıştır. 850'den fazla devlete ait yurt, neredeyse bir milyon üniversite öğrencisine ev sahipliği yaparak akademik hayallerini gerçekleştirmeleri için uygun bir ortam sağlamaktadır.

Gençlere destek olmak amacıyla kurulan yeni Aile ve Gençlik Bankası, evlenmeyi düşünenlere faizsiz kredi imkânı sunmaktadır. Genç öğrencilere destek sağlamak için aylık 10 GB ücretsiz mobil internet, genç öğrenenleri global bilgi dünyasına bağlayan bir can simidi haline gelmiştir.

Geleceklerine yatırım yapmak isteyen gençler, telefonlar, tabletler ve bilgisayarlar gibi elektronik cihazlar alırken, bir defaya mahsus vergiden muafiyet imkanından yararlanmaktadırlar. Bu girişimler, Türkiye'nin gençliği güçlendirmeye ve yaşamın her alanında ilerlemeyi sürdürmeye olan değişmez kararlılığının sembolüdür.”

Sporda Türkiye…

Spor arenasında Türkiye’nin üstün bir başarı göstererek tarihindeki en fazla madalya sayısına Tokyo 2020 Yaz Olimpiyatlarında ulaşıldığını belirten Kasapoğlu, “Şimdi, Paris 2024 Olimpiyatları için sahne hazırlanmış durumda; Türkiye'nin sporcuları yüzme, atletizm, futbol, basketbol ve voleybol gibi birçok spor dalında yıllık madalya rekorlarını istikrarlı bir şekilde kırmaya devam ediyor. Bu başarı dalgası, Gençlik ve Spor Bakanlığı liderliğindeki kapsamlı altyapı ve tesis geliştirme projeleri tarafından desteklenmektedir.” dedi.

Teknolojide Devrim…

Türkiye'nin son yirmi yılda teknoloji ve inovasyona yönelik yolculuğunun adeta bir devrim niteliğinde olduğunu vurgulayan Kasapoğlu, şunları kaydetti:

“Bu dönüşümün merkezinde Türkiye'nin yabancı teknolojilere olan bağımlılığını azaltmayı amaçlayan cesur bir program olan ‘Milli Teknoloji Hamlesi bulunmaktadır. Bu kararlı taahhüt, Türk üniversitelerini ve araştırma kurumlarını yapay zekâ, biyoteknoloji ve yenilenebilir enerji araştırmalarında öncü konuma taşımıştır. Sonuç olarak, Türkiye teknolojik öz-yeterliliğe doğru ilerlemektedir.

Her yıl düzenlenen havacılık, uzay ve teknoloji organizasyonu Teknofest, savunma sanayisi, havacılık ve robot teknolojilerini içeren yenilikçi teknolojileri sergileyen yarışmalar, atölye çalışmaları ve sergilere ev sahipliği yapmaktadır.

Her yıl, tüm yaş aralığından yaklaşık bir milyon hayran, kendilerini teknolojik harikaların dünyasına kaptırmaktadır. Türkiye'nin sürdürülebilir ulaşım ve yenilik alanındaki atılımı, Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) adlı Türk elektrikli aracını destekleme çabasıyla örneklenmektedir. Türkiye’de tasarlanan ve üretilen bu çığır açıcı tam elektrikli araç, Türkiye'nin yeşil teknoloji ve mobilete çözümleri merkezi olarak artan itibarını simgeliyor.”

Türkiye Artık Bir Savunma Sanayi Devi ve İnsansız Hava Aracı İnovatörü…

Türkiye'nin savunma sanayisinin, önceki yıllardaki gibi dış ülke silah ithalatına bağımlılıktan çok uzak olduğunu ve devrim niteliğinde bir dönüşüm geçirdiğini belirten Kasapoğlu, bu konuda ise şunları ifade etti:

“Son yıllar Türkiye’nin öz yeterlilik ve yerli inovasyona doğru örnek bir geçişine tanıklık etmiştir. Türkiye Altay Ana Muharebe Tankı, MILGEM Korvetleri ve T129 ATAK Helikopterleri gibi önemli savunma projelerini başlatmış, yerli savunma sistemleri geliştirme ve yabancı tedarikçilere olan bağımlılığı azaltma konusundaki kararlılığını sergilemiştir.

Ayrıca, Türkiye, Türk Havacılık Sanayii (TAI) ve Baykar'ın bu rönesansta önemli roller üstlendiği insansız hava aracı teknolojileri alanında çarpıcı ilerlemeler kaydetmiştir.

Bayraktar TB2, Türkiye'nin drone teknolojisindeki küresel tanınırlığının bir göstergesi olarak öne çıkmakta; savaş yetenekleri ve maliyet avantajı nedeniyle birçok ülkede büyük talep görmektedir. Bayraktar TB2, Türk askeri operasyonlarında önemli bir rol oynamış, Türkiye'nin bölgedeki etkisini güçlendirmiştir.”

Altyapıda Dönüşüm...

Türkiye’nin bilhassa son on yılda ulaşım ağlarına, enerji altyapısına ve kentsel yenileme projelerine yaptığı büyük yatırımların katkısıyla, dikkat çekici bir dönüşüm yaşadığını belirten Kasapoğlu, Yeni İstanbul Havalimanı, Yüksek Hızlı Tren Hatları, Osman Gazi ve Yavuz Sultan Selim Köprüleri, Marmaray tüneli, Kuzey Marmara Otoyolu ve İstanbul-İzmir Otoyolu gibi projeler, sadece bağlantıları iyileştirmekle kalmayıp Türkiye’yi Avrupa, Asya ve Afrika'yı birbirine bağlayan kilit bir transit merkez olarak konumlandırmıştır.” dedi.

Türkiye’nin 100. yılında, yüz yıllık ilerlemeyi kutladığını ve milletimizin; adanmışlığın, ilerlemeye olan sarsılmaz bağlılığın dönüştürücü gücü̈ ve canlı kanıtı olduğunun altını çizen Kasapoğlu, yazısını şöyle noktaladı:

“Geleceği yakalamaya hazır genç nüfusu, gelişen teknolojik sektörü ve gelişen savunma sanayisiyle Türkiye, halkına ve dünyaya umut veren, heyecan verici, dinamik bir geleceğe hazırlanıyor.”

.

dikGAZETE.com

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV ARAMA
PUAN DURUMU TÜMÜ
TAKIMOPuanAV.
1Galatasaray2772+42
2Fenerbahçe2770+48
3Trabzonspor2746+10
4Beşiktaş2746+8
5Kasımpaşa2739-2
6Sivasspor2737-3
7Başakşehir FK2736+2
8Çaykur Rizespor2736-12
9Antalyaspor2735+1
10Kayserispor2735-3
11Samsunspor2733-3
12Adana Demirspor2732+3
13Alanyaspor2730-8
14Fatih Karagümrük2729+1
15MKE Ankaragücü2729-3
16Hatayspor2729-5
17Gaziantep FK2728-9
18Konyaspor2728-13
19Pendikspor2726-23
20İstanbulspor2712-31
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Günün çizgisi
ANKET TÜMÜ