USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Dünya

BM: Rusya'nın Ukrayna'da sivillere yönelik eylemleri 'savaş suçu' teşkil edebili

Birleşmiş Milletler (BM), Rusya'nın Ukrayna'da ayrım gözetmeksizin sivil bölgeleri bombaladığı, sivilleri öldürdüğü, hastane ve okul gibi sivil altyapıyı harap ettiği ve bu tür eylemlerin "savaş suçu" teşkil edebileceği uyarısında bulundu.

BM: Rusya'nın Ukrayna'da sivillere yönelik eylemleri 'savaş suçu' teşkil edebili
22-04-2022 14:59
Google News
Cenevre

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Ravina Shamdasani, BM Cenevre Ofisi'nde düzenlenen haftalık basın toplantısında, BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet'in açıklamasını okudu.

Zelenskiy: Mariupol'de askerlerimiz ve yaklaşık 120 bin sivil abluka altındaUkrayna: Güzergahlardaki tehlike nedeniyle bugün insani koridorlar açılmayacakUkrayna’da AN-26 kargo uçağı düştüRusya: Ukrayna'da tren istasyonundaki taburu 'Kalibr' füzeleriyle vurduk

Bachelet, açıklamasında, "Bu 8 hafta boyunca uluslararası insancıl hukuk sadece göz ardı edilmekle kalmadı, görünüşe göre bir kenara atıldı." ifadesini kullandı.

Yüksek Komiser Bachelet, Rusya'nın Ukrayna'daki saldırılarının sivillerin hayatını mahvettiğine, ülkenin insani krize sürüklendiğine işaret ederek, tüm tarafları uluslararası insan hakları hukukuna saygı göstermeye çağırdı.

Rus ordusunun Ukrayna'da ayrım gözetmeksizin sivil bölgeleri bombaladığını, sivilleri öldürdüğünü, hastane ve okul gibi sivil altyapıyı harap ettiğini aktaran Bachelet, bu eylemlerin savaş suçu teşkil edebileceğini belirtti.