USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Özel Haber

Azerbaycan'ın ünlü spor adamı Ramiz Tağıyev: Güreş, biz Türklerin ata sporu! -Fuad Safarov bildiriyor-

Azerbaycan'ın ünlü spor adamlarından 50 yıllık güreş hocası Ramiz Tağıyev, dikGAZETE'ye duygularını aktarırken "Güreş, biz Türklerin ata sporu" dedi

Azerbaycan'ın ünlü spor adamı Ramiz Tağıyev: Güreş, biz Türklerin ata sporu! -Fuad Safarov bildiriyor-
29-06-2022 07:36
29-06-2022 07:48
Google News

MOSKOVA - ÖZEL

Azerbaycan'ın ünlü spor adamlarından, güreş hocası Ramiz Tağıyev, 50 yıldır antrenörlük yaptığını vurgulayarak, "Bu ata sporumuzu gelecek nesillerin de başarıyla, onurla devam ettireceğine inanıyorum. Çünkü güreş biz Türklerin ata sporu!" dedi.

dikGAZETE'ye duygularını aktaran Ramiz Tağıyev, Azerbaycan'ın Gazah bölgesinde Aksakallar (Yaşlılar) Konseyi Başkan Yardımcısı olarak da görev yaptığını kaydetti.

Ramiz Tağıyev, "Ben 50 yıldır güreş antrenörü olarak görev yapıyorum. 10 yıl güreş yaptım. Şu anda 74 yaşım var. 7 yıl Sovyetler Birliği Milli Takımı'nın üyesi oldum. Ve 3 kere çeşitli kategorilerde ödül aldım" dedi.

Gazah kenti Mehmet Ali Spor Salonu'nda ana antrenör olarak görev yaptığını kaydeden Azerbaycanlı ünlü güreş hocası, "10 yıl Azerbaycan Milli Takımı üyesi oldum. 9 kere de Azerbaycan Cumhuriyeti şampiyonu oldum. Sovyetler Birliği takımında Roman Dmitriyev, Nasrullayev, Alahverdiyev, İvanov, Aleksandr Medved, Abdulbekov, Ali Aliyev, İvaniçevski, Andiyev kardeşleri, Şota Labidze gibi ünlü Sovyet güreşçilerle aynı takımda güreştim. İbrahim Paşa Dadaşov, Paşa Dadaşov gibi dönemin Sovyet spor antrenörleri bizim spor hocalarıydı." diye anlattı. 

"Güreşe Gazah bölgesinde başladım" diyen Ramiz Tağıyev, şöyle konuştu:

"Antrenörüm ünlü Sovyet güreş antrenörlerinden Sarı Ahmedov idi. Bakü'de İbrahim Paşa Dadaşov ve Paşa Dadaşov bizim antrenörler idi. Benim antrenör olarak fahri isimlerim de var.

SSCB Spor Ustası, SSCB Beden Terbiyesi ve İdman Birincisi, Azerbaycan Beden Terbiyesi ve İdman Birincisi, Cumhuriyet dereceli hakim, Azerbaycan'ın Üst Düzey Spor Hocası, Azerbaycan'ın Fahri İdman Hocası, Azerbaycan Emekdar Antrenör, Azerbaycan Beden Terbiye ve İdman Adamı. Azerbaycan Cumhuriyeti'nin 100. yıllık Cumhuriyet Madalyası.

Bu madalyayı Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev sundu. Sayın İlham Aliyev, benimle ilgili iki kararname imzaladı. Emektar Beden Terbiyesi ve İdman Adamı ve 100.Yıl Cumhuriyeti Madalyası. Bu madalyayı alan 100 insandan biri de benim."

Öğrencilerinin spor alanında başarılara imza attığını da vurgulayan Ramiz Tağıyev Şöyle konuştu:

"İki öğrencim dünya kupasının sahibi. Firdovsi Umudov ve Xagani Süleymanov. Ve Mahir Amiraslanov, Memedhüseyin Hesenov, Zahid Mirzeyev, Seymur Hüseyinov gibi öğrencilerim de dünya yarışlarında çeşitli ödüller aldı.

Yüz öğrencim Sovyet ve Azerbaycan'ın idman ustası. 500 öğrencim de İdman Ustası adayı. Rusya'nın Moskova Vilayeti Korolyov şeherinde yaşayan Azerbaycan diasporası önemli insanlarından Galip Yusubov da benim öğrencim. Çok güzel sporcu ve insan. SSCB İdman Ustası."

Gazah bölgesinin ünlü pehlivanlar yetiştirdiğine de işaret eden Azerbaycanlı güreş hocası, duygularını şu ifadelerle paylaştı;

"Bizim bölgede tarihte Memedeli Gazahlı, Paşa Kerimov, Sabir Salihov gibi ünlü pehlivanlarımız güreş tuttu. Güreş bizim ata sporumuz. Biz Türklerin ata sporu.

Benim öğrencilerim Azerbaycan'ın ulusal bayrağını dünya yarışlarında göklerde dalgalandırdı. Benim öğrencilerimi bizzat Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Mehriban Aliyeva hanım ödüllendirdi. Her iki önemli şahsiyete şükranlarımı iletiyorum!

Bu arada öğrencim Firdovsi Umudov, Azerbaycan güreşini Olimpiyat düzeyine yükseltti. 2012 yılında dünyanın en iyi antrenörü olan Azerbaycan serbest güreş takımının baş antrenörü Firdovsi Umudov'a Uluslararası United Styles of Wrestling Federasyonu (FILA) serbest stil güreş antrenörleri derneğinin seminerinde ödül verildi.

Bu ünlü spor hocamıza özel bir kupa, bir altın madalya ve 2012'nin en iyi teknik direktörü sertifikası sunuldu. Onur duyuyoruz!

Bu ata sporumuzu gelecek nesillerin de başarıyla, onurla devam ettireceğine inanıyorum. Çünkü güreş biz Türklerin ata sporu!"

.

Fuad Safarov, dikGAZETE.com

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV ARAMA
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Günün çizgisi
ANKET TÜMÜ