USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Özel Haber

Azerbaycan'da ata sporunu yaşatan savaş gazisi Anar İbrahimov, duygularını dikGAZETE'ye aktardı

Azerbaycan'da ata sporu güreşi yaşatan savaş gazisi Anar İbrahimov, spora dair yaşadıklarını duygularını ifade ederek dikGAZETE'ye anlattı

Azerbaycan'da ata sporunu yaşatan savaş gazisi Anar İbrahimov, duygularını dikGAZETE'ye aktardı
28-06-2022 05:56
28-06-2022 06:22
Google News

MOSKOVA - ÖZEL

Azerbaycan'ın Gazah kentinde yaşayan güreş sporu antrenörü Anar İbrahimov, bugün bölgede ata sporunu yaşatan spor adamlarından biri.

1975 yılında doğan Anar İbrahimov1983 yılından itibaren güreşe başladı. dikGAZETE'ye konuşan Anar İbrahimov, "1992 yılında sporu bırakmak zorunda kaldım. Çünkü vatan savaş halindeydi. Elime silah aldım ve gönüllü olarak Birinci Karabağ Savaşı'na katıldım. Savaşta yaşadıklarımı anlatmak kolay olmayan bir duygular" diye anlattı.

1993-97 yıllarında Azerbaycan Tarım Üniversitesi'nde eğitim aldığını söyleyen güreş antrenörü, "Daha sonra Gazah şehri Valilik'te askeri müfettiş olarak göreve başladım. 1999-2000 yıllarında Azerbaycan Ordusu'nda askerlik görevimi yaptım. 2000 yılında Gazah kent Gençler ve Spor Müdürlüğü'nde işe başladım. 2009 yılında Azerbaycan Güreş Federasyonu'nun Gazah bölge üzere temsilcisi seçildim" dedi.

Gazah kenti Mehmet Ali Spor Salonu'nda antrenör olarak göreve başladığını da anlatan "Benim öğrencilerim İntikam Velizade, Kenan Aliyev, Mahir Amiraslanov dünya yarışlarında Azerbaycan'ın ulusal bayrağını dünya yarışlarında göndere çeken sporcular. Ben 2020 yılında Azerbaycan'ın Emektar Antrenörü adını kazandım" diye konuştu.

"Bu arada ben Azerbaycan'ın ünlü güreş antrenörlerinden, duayenimiz Ramiz Tağıyev ile birlikte çalışıyorum." diyen Anar İbrahimov, "Tabii Ramiz hoca, başlıca antrenör olarak görev yapıyor. Öğrencilerimiz çeşitli spor turnuvalarına katıldı. Örneğin, İntikam Velizade, Avrupa Gençleri arasında 3. Yer, 2 kere de Azerbaycan Şampiyonu, Mahir Amiraslanov da çeşitli kategorilerde Azerbaycan Şampiyonluklarını kazandı" dedi.

Azerbaycan'da sporun gelişmesi için devlet yetkililerin faaliyet ve çalışmalarına da işaret eden Anar İbrahimov, şunları söyledi:

"Başta Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev olmak üzere sporun geliştirilmesinde ciddi rolleri olan devlet yetkililerimize şükranlarımı iletiyorum.

Ayrıca tanınmış işadamı Elçin Carciyev, bize spor salonumuzun banyo yapımı ve minderinin alımında sponsorluk da yaptı. Teşekkürler ediyoruz.

Azerbaycan'da ata sporumuz güreş giderek daha da gelişiyor. Sporcularımız da bizim gururumuz! Başkomutanımız, Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev'in komutasındaki şanlı Azerbaycan Ordusu'nın 2. Karabağ Savaşı'nı kazanarak Karabağ bölgemizi Ermeni işgalinden kurtarması da hepimizi, bir savaş gazisi olarak beni sevindirdi. 

Ben de Türklerin ata sporu sayılan güreşin Azerbaycan'da yaşatılması için bundan sonra da görevimi yapacağım".

.

Fuad Safarov, dikGAZETE.com

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV ARAMA
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Günün çizgisi
ANKET TÜMÜ