USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

Erdoğan’ın ABD gezisi neden iptal? Washington ne istedi Ankara ne vermedi?

Erdoğan’ın ABD gezisi neden iptal? Washington ne istedi Ankara ne vermedi?
27-04-2024

Erdoğan’ın ABD gezisi neden iptal? Washington ne istedi Ankara ne vermedi?

Biraz geriye gidelim. Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ve MİT Başkanı İbrahim Kalın'ın eşzamanlı gerçekleştirdikleri ABD’deki temaslarının Ankara - Washington arasında, özellikle PKK/YPG kaynaklı gerilimi azaltma iradesinin karşılıklı olarak yansıması görülebileceğini, ilerleyen günlerde, temasların başarılı olup olmadığının anlaşılabileceğini 13-03-2024’te yazmıştım.

Nitekim Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Irak’ın Başkenti Bağdat’ı ve ardından Kuzey Irak Bölgesel Yönetiminin Başkenti Erbil’i ziyaretinin hemen öncesinde, Erdoğan’ın Washington ziyaretini iptal ettiği ve iptal etmesinin nedeninin ABD Temsilciler Meclisi’nin İsrail’e yardımı da içeren tasarıyı onaylaması olduğu, Türk medyasına servis edilmişti.

Türk Dışişlerinin net bir açıklama yapmadığı bu süreçte, konu güncelliğini, kaybetmeden ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD ziyareti hakkında gelen bir soruya, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyaretine ilişkin programlanmış bir şey yok" cevabını verdi.

Erdoğan'ın prestij açısından önem verdiği bu gezinin, ABD tarafından iptalinin Türk Dışişleri bürokrasisine fatura edilmesi ve Dr. Hakan Fidan’ın karnesine eksi not olarak yansıması kaçınılmaz gibi görünüyor. Anlaşılan Sayın Fidan’ın MİT’deki bazı personelini Dışişlerine çekmesinin pek pratik faydası olmamış gibi.

Aynı şekilde uzun yıllar ABD’de bulunan ve Cumhurbaşkanlığı Sözcülüğü sırasında birçok üst düzey ABD’li yetkili ile yakın temaslar gerçekleştiren MİT Başkanı İbrahim Kalın’ın da Amerikalıları ikna edemediği söylenebilir. Fidan’a yapılan notlandırmanın bir benzeri Sayın Kalın için de yapılabilir.

ABD, NATO kartını ileri sürerek Türkiye’yi Ukrayna’da aktif savaşa sokmak istiyor!..

Türkiye; Ukrayna'daki savaşın Rusya aleyhine sonlanmamasında kilit ülke. Boğazları savaş gemilerine kapatarak, Karadeniz üzerinden Rusya’nın kuşatılmasına fırsat vermedi. Özelikle ABD ve İngiltere donanmasından savaş gemilerinin boğazlardan geçmesini Montrö Anlaşması kapsamında engelledi. Amerikalı sığır çobanları bu nedenle Türk yönetimine kızgınlıklarını saklamıyor.

Durum böyle olunca ABD, derenin taşı ile derenin kuşunu vuramayınca başkasının yani Türkiye’nin sırtından kurban kesmesinin imkansızlığı ortaya çıkınca, ABD silah sanayisinden 300 km menzilli Ordu Taktik Füze Sistemi (ATACMS) adlı balistik füzeleri ve bunları kullanacak askeri teknisyenleri   Ukrayna’ya göndermek zorunda kaldılar.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, geçen hafta, Ukrayna ordusunun Kırım'daki bir Rus askeri havaalanını ile işgal altında olan başka bir bölgedeki Rus güçlerini bu füzelerle bombaladığını Amerikan Kongresi'nin Ukrayna'ya 61 milyar dolarlık askeri yardım paketini onaylamasının ardından ek yetki ve finansman elde edildiğini, füzelerden daha fazla sayıda göndereceklerini söylüyor. Ukrayna tarafından uzun süredir talep edilen ATACMS'ler, ABD'nin geçen Ekim ayında gönderdiği orta menzilli füzelerin 160 kilometreye kadar olan vuruş mesafesini neredeyse iki katına çıkarıyor.

Savaş deneyimi her geçen gün artan Rus ordusunun, bu füze bataryalarını kullanılmadan hava saldırısı ile imha etmesi gerekiyor. Ancak savaş sahasında hem elektronik hem de insan istihbaratı konusunda Rusların zaafı göze çarpıyor. Onlar da bu açıklarını daha fazla askeri cepheye sürerek kapatmayı deniyorlar. Bu gidişle yakın zamanda cepheye sürecek asker bulmakta zorlanmaya başlarlar.

Komşumuz Yunanistan; Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iyi niyet ziyaretine rağmen “Türk tehdidine karşı” ABD “garantileri” ve mali tazminat paketi karşılığında Patriot PAC-3 hava savunma sistemini Ukrayna'ya devretmeyi planlamıştı ancak ne olduysa bu cömertlikten imtina ettikleri görülüyor. Acaba Atina’nın kulağına, derin Ankara ne fısıldamış olabilir?

Yunanistan, Ukrayna'ya elindeki S-300 ve Patriotları sevk etmesi yönünde yapılan çağrıları reddetti. Başbakan Mitsotakis, "Bu sistemler, Yunan hava sahasının korunması için kritik önem taşıyor" dedi.

Yunanistan, elindeki Rus yapımı S-300 ve ABD yapımı Patriot hava savunma sistemlerinden Ukrayna'ya sevk etmesi taleplerine bir kez daha ret yanıtı verdi.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Mitsotakis, açıklamasında "Ne S-300'leri ne de Patriotları göndereceğiz" dedi. NATO üyesi Yunanistan’dan bunları isteyen Washington yönetiminin Türkiye'den de benzer talepte bulunmuş olması muhtemeldir.

Gazzellilerin tahliyesi…

ABD Başkanı Joe Biden, Mart ayında, ABD ordusunun Gazze'nin Akdeniz kıyısında insani yardımların deniz yoluyla ulaştırılması için geçici bir iskele inşa edeceğini açıklamıştı. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) yeni duyurusunda ABD ordusunun beklenen bir hamleyle Gazze Şeridi'ne insani yardımların girmesini sağlayacak bir iskele inşa etmeye başladığını ve iskelenin Mayıs ayı başında faaliyete geçmesinin planlandığını bildirdi.

İskele, İsrail'in bölgeyi harap eden ve 2,3 milyon kişiyi insani bir felakete sürükleyen savaşından altı ay sonra, Gazze Şeridi'nde kıtlığı önleme girişiminin bir parçası gibi lanse edilse de ABD savaş gemilerinin Gazze’ye çıkartma yapabilmesi ve  ABD enerji şirketlerinin  güvenliğinin sağlanmasını  kapsadığı söylenebilir.

ABD'li yetkililer, iskele çalışmasının, savaştan zarar görmüş Gazze Şeridi'nde ‘ordu güçlerinin karada konuşlanmasını’ içermediğini söyleseler de gerçek projeyi gizledikleri ayan beyan ortada. Bu sığır çobanları, diğer insanları da Cengiz Aytmatov'unGün Olur Asra Bedel” eserindeki mankurt sanıyor. Niye mi? ABD askerleri, İsrail güçleri tarafından denetlenecek olan iskelenin inşası sırasında Gazze Şeridi civarında bulunacak.

Erdoğan’ın ABD gezisisin ertelenmesinde bilinmeyenler…

İsterseniz madde madde yazalım:

a- ABD, savaş gemilerinin Türkiye'nin kontrolündeki boğazlardan Karadeniz'e rahatlıkla geçebilmesi için koyduğu yasağı ivedilikle kaldırmasını talep etti. Derin Ankara’nın cevabı “hayır” oldu.

b- Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Vladimiroviç Putin’in  12 Şubat için planlanan Türkiye ziyareti ertelenmişti. Rus medyasında ziyaretin Nisan sonunda ya da Mayıs başında gerçekleşeceği kaydedilmişti ama şimdiye kadar gelen giden olmadı.

Bununla birlikte, diplomatik kulislerde Putin’in olası Türkiye ziyaretinin Haziran sonu veya Temmuz’un ilk haftası gerçekleşebileceği bekleniliyor. Çünkü Ankara ve Moskova bir sorun çıkmaması için ziyaret planlamasını büyük gizlilik içerisinde yürütüyor olabilir.

Joe Biden yönetimi Rus lider Putin’in olası Türkiye ziyareti programının Ankara tarafından veto edilmesini talep etti. Derin Ankara’nın cevabı “hayır” oldu.

c- Pentagon, Yunanistan’dan talep ettiği gibi Türkiye’nin Rusya Federasyonu’ndan satın aldığı s-400 hava savunma sistemini Ukrayna’ya göndermesini istedi. Derin Ankara’nın cevabı “hayır” oldu.

d- Ayrıca Amerikalılar, Moskova’da Tacik asıllı teröristlerin gerçekleştirdiği saldırı ile ilgili Türk gizli servislerinin Rus gizli servisleri ile bilgi paylaşımı ve istihbarat akışını durdurmasını istedi. Derin Ankara’nın cevabı “hayır” oldu.

e- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Hamas’ın siyasi lideri İsmail Haniye ile İstanbul’daki görüşmesi, Ortadoğu’da İran-İsrail geriliminin arttığı ve bu nedenle Gazze’de ateşkes çabalarının ikinci plana atıldığı bir döneme rastlaması açısından önemliydi. Amerikalılar, Erdoğan'ın İsmail Haniye ile görüşmemesi gerektiğini ihsas ettiler. Derin Ankara, iplemedi.

f- ABD’li yetkililer, PKK /PYD/YPG’nin tamamen kendi kontrolünde olduğunu, Türk Silahlı Kuvvetlerinin hava ve kara unsurları tarafından, Suriye'de bu terörist gruplara yönelik her türlü askeri harekâtı sonlandırmasını istedi. Derin Ankara, Amerikalılaraanan güzel mi” dedi?

Tanıklık ettiğiniz gibi ses başka görüntü başka. Siz siz olun, Cihanşumül Kadim Türk Devletini hafife almayın. Bilin ki Üçler Yediler Kırklar, erler demine destur alanlar bu işlere tasarruf ediyor. Beyaz Hayaletler sahada. Çelik Çekirdekle baş edilmez.

.

Ömür Çelikdönmez, dikGAZETE.com

омюр челикдёнмез, Дикгазете

Seçilmiş Kaynakça

https://www.rudaw.net/turkish/world/260420242

https://www.jpost.com/israel-hamas-war/2024-04-26/live-updates-798771

https://turkish.aawsat.com/dünya/4986081-abd-gazzede-iskele-inşasına-başladı

https://tr.euronews.com/2024/04/25/abd-ukraynaya-gizlice-uzun-menzilli-balistik-fuze-gonderdi

https://www.dikgazete.com/yazi/devlet-nezdinde-belli-ki-niyet-tarikatlara-derdest-imamoglu-na-red-6768.html

https://russiancouncil.ru/analytics-and-comments/analytics/semena-vilayata-pochemu-terakt-v-krokuse-stal-vyzovom-dlya-turtsii/

https://anlatilaninotesi.com.tr/20240425/beyaz-saray-cumhurbaskani-erdoganin-ziyaretine-iliskin-programlanmis-bir-sey-yok-1083164460.html

https://www.dikgazete.com/yazi/disisleri-bakani-ve-istihbarat-baskaninin-abd-temaslarinin-perde-arkasi-fidan-cumhurbaskani-olacak-mi-6634.html

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
enver
enver 2 ay önce
sağlığınız iyidir inşallah hocam...
ekonomik kriz....
ekonomik kriz.... 2 ay önce
ekonomik kriz kapıda ve çok yakın o zaman. yazınızdan çıkan sonuç.
Gehlen
Gehlen 2 ay önce
Amerkanin İran konusundaki baskılarınıda yazmalıydımız
Sedat
Sedat 2 ay önce
Muhteşem...
Bu derli toplu ve doğru bilgilendirme için çok teşekkürler üstadım.
Mersinli Cemal
Mersinli Cemal 2 ay önce
Perde Arkası böyle yazılır işte