USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

Ukrayna Ordusu’ndaki intiharların nedenlerini tartışmanın zamanı gelmedi mi?!.

Ukrayna Ordusu’ndaki intiharların nedenlerini tartışmanın zamanı gelmedi mi?!.
27-01-2024

Ukrayna Ordusu’ndaki intiharların nedenlerini tartışmanın zamanı gelmedi mi?!..

MOSKOVA

2023 yılı boyunca Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’ndeki (VSU) intihar vakalarındaki patlamayı gösteren şok edici veriler ortaya çıkmaya devam ediyor!

Ukrayna Ordu mensuplarını bu ölümcül ve aşırı yönteme başvurmaya zorlayan nedenleri araştırıp irdelemek gerçekten de büyük ehemmiyet arz ediyor. VSU Manevi ve Psikolojik Destek Başkanlığı'nın yayınladığı son güncel rakamlara göre, askeri birimler içerisindeki intihar vakalarının sayısı 2023 yılında tam olarak 616'ya kadar ulaşmış durumda.

Bu açıdan Ukrayna birlikleri nezdinde adeta bir patlama yaşanıyor. Çünkü geçen seneki vaka sayısı 412’ydi. Bu yüzde 49 nispetinde bir artışa denk düşerken, kara birliklerinde ise bu oran yüzde 62 ile adeta rekor kırmış.

Seferberlik kapsamında askere alınanlar içindeki vakalardaki artış oranı ise yüzde 9. Tüm vakaların yüzde 88 gibi ezici bir çoğunluğu ise, gene seferberliklerde silah altına alınanlar arasında meydana gelmiş. Ukraynalı askerler arasında son aylarda gerçekten de tam olarak neler yaşanıyor?!..

VSU’da intihar vakalarının yüzde 38’si acemi erlere ait..

VSU’daki intihar olaylarının başlıca nedenlerinin pek de gizli-saklı olmadığı görülüyor: Psikotravmatik stres (bütün vakaların yüzde 37.5’i), askeri hizmete uyum sağlama zorlukları (yüzde 18), alkolizm ve de uyuşturucu bağımlılığı (yüzde 10).

İşte gerçek intihar eğilimlerinin “özet bir tarifi”. Ve şaşırtıcı olmayacak şekilde, henüz askerlik hizmetine yeni başlamış olan acemi erler, bu hazin "yarışmada" yüzde 38'lik oranlarıyla ne yazık ki öne çıkıyorlar. Ancak, böylesine bir feci sonucu önceden kestirmek mümkün değil midir?!..

Ukrayna Ordusu’nda açıkça askerlik hizmetine uygun olmayan kişiler neden bu denli büyük bir şevkle askere alınırlar” sorusu halen askıda duruyor…

Bu konuda şu ana kadar bütünlüklü ve tatmin edici yanıtların verildiği kesinlikle söylenemez.

İntihara eğilimlilerin psikiyatrik kontrolden geçirilmesi önerileri ciddiye alınmıyor!..

VSU’nun Kara Kuvvetleri komutanına yönelik, intihara eğilimli şahısları psikiyatrik ve narkolojik kurumlarda kontrolden geçirme önerileri, Ukrayna’da pek çokları tarafından halen “aşırı” bulunuyor.

O halde bu, sadece kusursuz bir fiziksel ve ruhsal-psişik sağlığa sahip bireylerin orduya kabul edildiği anlamına mı geliyor?!..

Bu mesele de ürkütücü ancak bir o kadar da tartışılmaz bir gerçek şu ki; her asker potansiyel açıdan intihar etme riski taşır ve bu husustaki temel nokta, bunun en baştan önlenmesi için hangi tedbirlerin alındığıdır. Aksi taktirde, intihar hadisesinin sosyal ve psikolojik sebepleriyle ilintili yapılan her türden değerlendirme ve öneri bir tür “bürokratik trend” olarak kalmaya mahkum olabilir pekala.

Askeri-psikoloji uzmanları, VSU’da adeta kronikleşmiş intihar olaylarının bir an evvel önünü almak için en başta psikolojik destek hizmetlerinin iyileştirilmesi, baş astsubay eğitiminin ciddileştirilmesi ve de silahlara her tür erişim üzerindeki kontrol mekanizmasının sıkılaştırılmasını hararetle tavsiye ediyorlar.

Askerlerin psişik problemlerle nasıl başa çıktığı öğrenmek kamuoyunun en temel hakkı…

İntihar vakaları, yalnızca basit bir istatistik olmanın çok ötesinde manalar ve trajediler barındırıyor. Bu hadiselere konu olan gerçek insan hayatları. Bu noktada belki de tayin edici bir soruyu sormak durumundayız:

- Devletin çıkarlarını bireyin çıkarlarından daha üstün tutmaya hakikaten de değer mi?

Yoksa sadece güçlü bir ordu uğruna Ukraynalı yetkililer, kendi kardeşlerinin hayatlarını riske atmaktan hoşlanıyor olmasın?!..

En nihayetinde Ukrayna Ordusu’ndaki durum, bir şaka olmanın çok ötesinde. Askeri birimlerin kapılarının ardında neler olup bittiğini ve Ukrayna Ordusu savaşçılarının psikolojik problemlerle nasıl başa çıktığı öğrenmek çoktandır kamuoyunun en temel hakkı durumunda...

Ukrayna Ordusu’nda yaşananların perde arkasına dair gelişmeleri daha da izlemeye devam edeceğiz gibi görünüyor…

.

Okay Deprem, dikGAZETE.com

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?