USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

Henry Kissinger’ın varisi, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ve Türkiye

Henry Kissinger’ın varisi, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ve Türkiye
24-11-2022

Condoleezza Rice, Colin Powell ve Henry Kissinger’ın varisi deniliyor kendisine çünkü onlar gibi çalışıyor, onların işini yapıyor. Joe Biden’in Ulusal Güvenlik Danışmanı, kamuoyunda yaygın bilinen ismi ile Jake Sullivan’dan söz ediyorum. İtiraf edeyim, Sullivan soyadının telaffuzunu ilk duyduğumda Süleyman gibi algılamıştım.

Neden Jake Sullivan’ın biyografisini yazıyorum? ABD’nin küresel güvenlik politikasının parametrelerini belirleyen ekipte yer alıyor. Bu misyonun vitrindeki ismi ve Türkiye'ye çok sık gelip gidiyor. Türkiye'deki muhatabı Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın.

İrlandalı Whiteboys, Jake Sullivan’ın ailesi…

Jake Sullivan veya Jacob Jeremiah Sullivan, 28 Kasım 1976'da Vermont, Burlington'da doğdu. Jeremiah /Yeremya İbranice kökenli erkek ismi. Ancak kendisinin Yahudi/Ermeni karışımı, melez kökenli bir aile geçmişi olduğu söyleniyor. Şahsen ismi haricinde Yahudi köklerine dair bir bilgiye rastlamadım. Ermenice internet kaynaklarında yaptığım araştırmalarımda da bu iddiayı doğrulayacak herhangi bir bulgu karşıma çıkmadı.

Jake’nin baba tarafından büyük dedesi Jeremiah A. Sullivan, büyük annesi Molly Fogarty Sullivan adını taşıyordu. Büyük büyük dedesi, John Sullivan ve Betty Flynn’in çocukları olarak, Yeremya D. Sullivan, 1830, Cork İrlanda doğumluydu. Kuyumcu mesleğini icra ediyordu. ABD’ye göç etmişti.

Sullivan ailesinin bilinen atası Jeremiah Sullivan'ın erken dönem İRA İrlanda Kurtuluş Ordusu’nun öncülerinden olabileceği düşünülüyor. Kayıtlara göre Cotter ve Sullivan aileleri evlilikler yoluyla akraba olmuşlar. Bu iki aile İrlanda’da özellikle Waterford, Cork, Limerick ve Tipperary yerleşim bölgelerinde etkin bir çiftçi hareketi, Whiteboys‘un önemli katılımcılarından.  İrlanda onlar için yaşanılamaz hale gelince ABD’ye göç ettiler.

Jacob Jeremiah’ın soyadı Sullivan; New Hampshire eyaletinde yerleşim adı.

Sullivan soyadı, "göz" anlamına gelen İrlandalı súildhubhán'dan "siyah gözlü" ve "kara gözlü" anlamına gelen "göz kamaştırıcı" veya "kara gözlü küçük" anlamına gelir.Sullivan, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en popüler 92 soyadı ve İrlanda'nın en yaygın üçüncü soyad.

28 Kasım 1976'da Burlington'da doğan Jacob Jeremiah Sullivan, Minneapolis, Minn'de büyüdü.

Babası Dan Sullivan, bir süre Star Tribune'de çalıştı ve aynı zamanda Minnesota Üniversitesi'nde gazetecilik dersleri verdi. Ama asıl mesleği bu değildi. 2006'da emekli olana kadar Sullivan, Urbana-Champaign'deki Illinois Üniversitesi'nde fizik bölümünün başkanıydı ve burada fizik araştırmalarına ek olarak, üniversitenin Silah Kontrolü ve Yurtiçi ve Uluslararası Güvenlik Programının geliştirilmesine yardımcı oldu. Sullivan, otuz yılı aşkın bir süredir, nükleer silahlar da dahil olmak üzere teknoloji ve ulusal güvenlikle ilgili sıklıkla gizli tutulan konularda ABD hükümetine tavsiyelerde bulunmak üzere her yaz bir araya gelen akademik bilim adamlarından oluşan seçkin bir grup olan JASON'un bir üyesiydi. 

1995'te heyet, ABD nükleer silahlarının güvenliğini ve güvenilirliğini sağlamak için gereksiz olarak nükleer silah patlatma testlerinin tamamen sona erdirilmesi için bilimsel destek sağlayan bir rapor yayınladı. Sullivan, Mart 1994'ten Şubat 2015'e kadar Arms Control Association'ın yönetim kurulunda görev yaptı. 15 Kasım 1938'de Norwood, Massachusetts'te doğan Sullivan, doktora derecesini aldı. 1960 yılında Carnegie Teknoloji Enstitüsü'nden, şimdi Carnegie Mellon Üniversitesi'nden fizik alanında lisans derecesi aldıktan sonra, 1964'te Princeton Üniversitesi'nden fizik alanında. Illinois'e taşınmadan önce doktora sonrası yıllarını Stanford Lineer Hızlandırıcı Merkezi'nde (SLAC) teorik fizik grubunda araştırma görevlisi olarak geçirdi. Kariyerinin ilk yıllarında parçacık fiziğine önemli katkılarda bulundu.

JASON üyesi olarak çalışmalarına ek olarak, ABD savunma politikasını etkileyen diğer çalışmalara ve incelemelere katkıda sundu. ABD’nin Güvenliği ve güvenlik kalitesi de dahil olmak üzere, birincil olarak nükleer silah programına odaklanan bir dizi çalışmada yer aldı. Bu, ABD'nin özellikle Sovyetler Birliği ile silah kontrolü müzakerelerine güvenle girmesini sağladı. 2000 yılında, fiziğin toplum yararına kullanılmasını teşvik etmedeki olağanüstü başarıları takdir eden American Physical Society'nin Leo Szilard Lectureship Ödülü'nü aldı. 7 Temmuz 2016'da öldü.

Annesi Jean Sullivan, Jake'in 1994 yılında mezun olduğu Southwest Lisesi'nde rehberlik danışmanı olarak çalıştı. O'nun da gerçek ismi Sheila (Bonar) Sullivan.

İrlanda doğumlu olan Sr. Joan O'Sullivan, Friends of Nano'nun aktif bir üyesi. Topluluk kendisini; Amerika Birleşik Devletleri'nde İsa'nın misyonuna katılan aktif, apostolik, Katolik dindar kadınlar olarak tanımlıyor.

Nano Nagle'ın misyonundan ilham alan dünyanın dört bir yanından kadın ve erkekler, topluluklarında Nano ruhunu canlı tutmak için birlikte çalışıyor. Nano Nagle, 1775'te "İsa'nın Kutsal Kalbinin Hayırsever Eğitiminin Rahibeleri" adını verdiği cemaatin mensubu. Birliğin üyeleri Kanada, Şili, Dominika, Ekvador, İngiltere, İsrail ve Filistin, Hindistan, İrlanda, Yeni Zelanda, Pakistan, Peru, Filipinler, Slovakya, Tayland, Zambiya ve Zimbabwe’de faaliyet gösteriyor.

Muhtemelen paralel devlet yapılaması FETÖ, kendi sistemi içindeki abla /abi uygulamasını bunlardan yürüttü.

Jake'nin üç kardeşi var. Thomas D. Sullivan erkek kardeşi. Jake'in küçük kardeşi Tom Sullivan Dışişleri Bakanlığı'nda politikadan sorumlu kurmay başkan yardımcısı olarak görev yapıyor. Senatör AMY KLOBUCHAR'ın ofisinde Tom'la birlikte çalışan kızkardeşleri Rose Sullivan, Google/Alphabet, Airbnb, CVS Health ve Teva Pharmaceutical Industries gibi şirketler için lobi faaliyetleri  yapmasıyla tanınıyor.

Tam adıyla Jacob Jeremiah Sullivan, genç yaşta yıldızı parlayanlardan. Minneapolis taşrasından Yale Üniversitesi’ne, oradan da Oxford’a uzanan bir hikaye. Hukukçu olarak hayata atılan Sullivan, hemşerisi Senatör Amy Klobuchar vasıtasıyla Clinton ailesine tanıştırılınca ikbal kapıları kendisine açılır.

Hillary Clinton’ın yakınında çalıştı onunla birlikte 112 ülke dolaştı. İranlı yetkililerle yaptığı gizli toplantıların haddi hesabı yok. 2013-2014'te Amerika Birleşik Devletleri Başkan Yardımcısı'nın Ulusal Güvenlik Danışmanıydı.

Dışişleri Başkanlığının yakın dönem hafızası kabul edilen Jake Sullivan, Joe Biden'ın göreve başlamasıyla yaklaşık 60 yılın en genç ulusal güvenlik danışmanı oldu. Barack Obama yönetiminde görev yaptı ve ayrıca Yale Hukuk Okulu, Dartmouth Koleji ve New Hampshire Üniversitesi'nde ders verdi.

Margaret Goodlander ile evli…

Sullivan, senatörler Joe Lieberman ve John McCain'in eski danışmanı ve o zamanki Baş Yargıç Merrick Garland ve Yargıç Stephen Breyer'in hukuk katibi olan Margaret Goodlander ile evli. Çift, 6 Haziran 2015’te, New Haven’de evlendi. Düğün sonrası Karayipler’de balayı geçirdiler.

Margaret “Maggie” Vivian Goodlander, 4 Kasım 1986'da New Hampshire, Nashua'da doğdu Margaret (Maggie) Goodlander, Senatör Joseph Lieberman'ın ulusal güvenlik ve dış ilişkiler danışmanı ve Senato İç Güvenlik ve Devlet İşleri Komitesi'nde profesyonel bir çalışan. Maggie, Mayıs 2009'da Yale Üniversitesi'nden Tarih bölümünden üstün başarıyla mezun oldu. 

Yale'de Libya, Suriye, Mısır ve Lübnan da dahil olmak üzere Orta Doğu'da çeşitli araştırma bursları üstlendi. Daha önce Kongre Üyesi Tom Lantos adına Dış İlişkiler Konseyi'nde ve Yale Üniversitesi Yatırım Ofisi'nde çalıştı. Ayrıca ABD Deniz Kuvvetlerinde teğmen rütbesi ile istihbarat subayı. Çift,  New Hampshire Portsmouth 'da yaşıyor.  

Peki, Goodlander kimdir?

2000 yılındaki başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi oğul Bush’a karşı Demokratların adayı Al Gore’un başkan yardımcısı, ABD Yahudilerinin önde gelen isimlerinden Senatör Joseph Lieberman’ın danışmanı. Aynı zamanda konuşmalarını kaleme alan kişi.

Jake Sullivan ve Türkiye temasları…

Sullivan, Türkiye'nin küresel gıda güvenliğini iyileştirme, Ukrayna'nın tahıl ihracatını artırma çabaları ve Rusya tarafından tutulan Ukraynalı savaş esirleri ile iki ABD vatandaşını serbest bırakmaya yönelik diplomatik çabalarından ötürü övgüde bulundu. Neredeyse her ay Türkiye'ye yolunu düşürüyor. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrâhim Kalın ile iyi anlaşıyorlar.

İbrâhim Kalın, kendisine kitaplarından imzalayıp vermiş. Aslında birçok uluslararası konuda Türkiye'nin lehine olabilecek destek vermesi söz konusu. Bunlardan birisi de Türkiye'nin Karabağ savaşında Azerbaycan'a verdiği destek. ABD ve Rusya istihbarat başkanlarının Ankara buluşması Jake Sullivan ile İbrâhim Kalın'ın son görüşmelerinde ele alınmıştı.

Jake Sullivan ve İran…

Sullivan, Başkan Donald Trump'ın dış politikasının sesli bir eleştirmeni. Sullivan, Dışişleri Bakanlığı'nda çalışırken, İran İslam Cumhuriyeti, ABD ve diğer beş dünya gücü arasındaki tartışmalı 2015 nükleer silah geliştirme anlaşmasının müzakerelerinde kilit bir rol oynadı. Anlaşma, İran'a yönelik ekonomik yaptırımların kaldırılması karşılığında İran'ın nükleer silah geliştirmesini kısıtlamayı amaçlıyordu. 

İsrail Başbakanı Netanyahu tarafından İsrail'in güvenliğine yönelik bir tehdit olarak sert bir şekilde eleştirildi. ABD'de anlaşmaya yönelik eleştiriler geleneksel parti çizgilerini aştı ve birçok kişi bunun İran'ın nükleer silah geliştirmesini durdurmakta başarısız olacağını, bunun yerine İran'ın bu tür silahları üretme konusundaki ekonomik kabiliyetini artıracağını savundu

Sullivan, çalıştığı süre boyunca İran nükleer anlaşmasının yolunu açan ilk müzakerelerde baş müzakereciydi ve ABD'nin arabuluculuğunda ateşkese yol açan müzakerelerde kilit bir rol oynadı. 2012'de Gazze ayrıca hem Dışişleri Bakanlığı'nda hem de Beyaz Saray'da Asya-Pasifik yeniden dengeleme stratejisinin şekillenmesinde kilit bir rol oynadı.

Jake Sullivan ve Çin stratejisi…

Sullivan, "Bir yandan Çinliler öğle yemeğimizi yiyor, diğer yandan Çinlilere tam olarak istediğimizi yaptırmak için dünyadaki tüm baskıya sahibiz," diyor. Sullivan, “Bir yandan Ruslarla masaya oturmalıyız... diğer yandan gerekirse 'Rus savaş uçaklarını vururum' derim diyor."

Bir yandan ABD'nin istediğini, istediği yerde, istediği amaçla yapabileceğini söylüyor. Öte yandan, "çok fazla şey yapıyoruz ve hepsini yapamayız.” diye düşünüyor.

Ona göre Çin Halk Cumhuriyeti'nin; 2014 ile 2018 yılları arasında Alman, Hint, İspanyol ve İngiliz donanmalarındaki toplam gemi sayısından daha fazla gemiyi denize açan deniz gemi inşa programı var.  Pekin'in, ekonomik ve askeri gücün gelecekteki dağılımını belirleyecek olan yüksek teknoloji endüstrilerine hakim olma hedefi var. Çin kıyılarındaki önemli su yollarını kontrol etme kampanyasının yanı sıra daha uzaklarda bir üsler zinciri ve lojistik tesisler oluşturma planları var. Asya-Pasifik boyunca ve ötesinde ekonomik etkiyi ekonomik baskıya dönüştürme yöntemlerini iyileştirmeye yönelik sistematik çabalar var.

Çin, bu çabalarla ekonomik güç inşa ettikçe, bu gücü jeopolitik etkiye dönüştürme kapasitesini de keskinleştirecektir.  Vietnam’dan Tayvan'a ve Japonya'ya kadar bölgesel güçler Çin'in yükselişine ayak uydurmak yerine direnmeye çalışacak. 

Basitçe söylemek gerekirse, Çin, ABD müttefikleri ve güvenlik ortakları, askeri üsler ve düşman bir süper gücün diğer ileri karakolları ile çevrili kalırsa gerçek bir küresel güç olamaz. Çin liderliğinin önünde ideolojik bir engel var. Çin'in yükselişini çevreleyen gerilimler, yalnızca çatışan ekonomik ve jeopolitik çıkarlardan kaynaklanmıyor. 

Ayrıca, demokratik hükümetler ile güçlü otoriter rejimler arasındaki ilişkilere sıklıkla zarar veren daha derin, daha içkin bir güvensizliği yansıtıyorlar.  Pekin'in siyasi değerleri ile dünya demokrasilerinin değerleri arasındaki bu uçurum, Avrupa'daki ve ötesindeki birçok ülkenin Çin'in küresel meselelerde artan rolü konusunda bir tedirginlik pozisyonundan başlaması anlamına geliyor. Ancak bunların hiçbiri, Pekin'in ABD ilişkilerini koparıp prestijini tükettikçe daha geniş ve daha davetkar görünen bu yolu izlemeye devam etmeyeceği anlamına gelmiyor.

Jake Sullivan ve Ahmet Davutoğlu…

Wikileaks yazışmalarında Danışman Sullivan 28 Kasım 2010'daki bir ‘mail’inde, bir gün sonra dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu ile Wikileaks sızıntıları hakkında yapılacak görüşmeye dair Clinton'a notlar göndermiş. Ancak bu bölümün sansürlendiği görülüyor.

Bu yazışmalarda danışman Sullivan'ın, Ahmet Davutoğlu'ndan "Davut" diye bahsettiği görülüyor.

Danışman Sullivan 28 Kasım 2010'daki bir mailinde, bir gün sonra dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu ile Wikileaks sızıntıları hakkında yapılacak görüşmeye dair Clinton'a notlar hazırlamıştı.

Ancak bu bölümün de sansürlenmesi kafaları karıştırmıştı. Bu yazışmalarda danışman Sullivan'ın Ahmet Davutoğlu'ndan "Davut" diye bahsetmesi ise şaşırtıcıydı. Daha önce “Kalkan” olan soyadını Sn. Ahmet Davutoğlu, İbranicede “Ben Dawid” anlamına gelen “Davutoğlu” olarak değiştirmesi acaba neyin icabıydı ve hangi kesimlere mesajdı? “Ben Dawid”lerle Sn. Davutoğlu’nun ne alakası vardı?

.

Ömür Çelikdönmez, dikGAZETE.com

Seçilmiş Kaynakça

https://ballotpedia.org/Jake_Sullivan

http://descentbysea.org/william-cotter/

https://asiasociety.org/jake-sullivan-asia

https://rus.azatutyun.am/a/32066309.html

https://armenpress.am/arm/news/1085347/

https://svpressa.ru/persons/dzheyk-sallivan/

https://www.azatutyun.am/a/31683032.html

https://pbvmunion.org/who-we-are/our-sisters/

https://www.politico.com/tag/maggie-goodlander

https://www.cnas.org/people/margaret-goodlander

https://physics.illinois.edu/people/memorials/36097

https://tr.eferrit.com/sullivan-soyadi-anlami-ve-aile-tarihi

https://www.treccani.it/enciclopedia/jacob-jeremiah-sullivan/

https://pbvmunion.org/who-we-are/international-congregation/

https://nhwomensfoundation.org/staff-item/maggie-goodlander/

https://www-amerikayidzayn-com.translate.goog/a/6773752.html?

https://mediamax-am.translate.goog/am/news/foreignpolicy/48931

https://www.americansilversmiths.org/makers/silversmiths/270402.html

https://www.nytimes.com/2021/11/30/us/politics/jake-sullivan-biden.html

https://www.legistorm.com/person/bio/36617/Jacob_Jeremiah_Sullivan.html

http://descentbysea.com/category/family-descent/line-sullivan/sullivan-ancestry/

https://www.oneillhayes.com/obituaries/Cecelia-Skees-Sullivan?obId=24941889

https://www.legistorm.com/person/bio/129734/Margaret_Vivian_Goodlander.html

https://www.bbc.com/turkce/haberler/2015/09/150901_hillary_clinton_yazisma_turkiye

https://www.politico.com/news/2020/11/27/jake-sullivan-biden-national-security-440814

https://globalcompetitionreview.com/gcr-usa/article/antitrust-division-adds-garlands-office

https://www.nytimes.com/2020/11/22/us/politics/biden-antony-blinken-secretary-of-state.html

https://foreignpolicy.com/2020/05/22/china-superpower-two-paths-global-domination-cold-war/

https://www.gzt.com/gercek-hayat/iste-biden-kabinesikilit-noktalar-yahudilerin-elinde-3578632

https://breakingdefense.com/2021/03/whos-who-in-defense-jake-sullivan-national-security-advisor/

https://www.politico.com/newsletters/west-wing-playbook/2021/06/02/the-other-sullivan-s-493091

https://www.armscontrol.org/act/2016-09/arms-control-today/memoriam-jeremiah-d-sullivan-1938-2016

https://abtc.ng/margaret-maggie-goodlander-bio-wiki-age-parents-wedding-and-religion-of-jake-sullivans-wife/

http://www.necmettinerbakan.net/haberler/saadet-mirashor-larinin-savrulmasi-ve-akp-ye-payanda-olma-cabalari.html

https://www.startribune.com/top-biden-adviser-jake-sullivan-has-minneapolis-roots-white-house-future/573048101/

https://eadaily.com/ru/news/2022/09/28/ssha-sklonyayut-armeniyu-i-azerbaydzhan-k-pryamym-peregovoram-na-vysshem-urovne

https://www.minnpost.com/politics-policy/2016/02/we-just-go-jake-how-southwest-high-grad-became-hillary-clinton-s-go-guy/

https://www.irelandxo.com/ireland/cork/newmarket-north-cork-cork/message-board/looking-jeremiah-sullivan-b-abt-1778-d-abt-1848

https://www.tvguidetime.com/family-member/margaret-goodlander-height-weight-net-worth-age-birthday-wikipedia-who-instagram-biography-51851.html

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
halit
halit 1 hafta önce
istanbuldaki terör olayını bir yazıyla geçiştirdiiz olmadı